Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

30. týždeň tehotenstva

Tehotenské bruško v 30. týždni tehotenstvaV 30. týždni tehotenstva bábätko v maternici stále rastie. Meria asi 39,9 cm cm a váži okolo 1,3 kg. Od tohto momentu bude každý týždeň priberať okolo 220 - 230 gramov, aby svoje orgány ochránilo pred vonkajšími vplyvmi. Vznikajúce tukové tkanivo bude pomáhať aj po jeho narodení - bude regulovať jeho telesnú teplotu a poskytne potrebnú energiu. Z plodovej vody, ktorá bábätku dodáva všetky živiny a kyslík, ubúda. V maternici jej je okolo 0,8 litra a postupne sa aj naďalej bude jej množstvo zmenšovať, zatiaľ čo dieťa rastie.

Pretože sa priestor v maternici zmenšuje, dieťa je už otočené hlavičkou dole, tzn. nad krčkom maternice a jeho končatiny sú zadočkom niekde v hornej časti maternice. Dieťa v brušku nie je v pohyboch celým telíčkom už tak aktívne ako v minulých týždňoch druhého trimestra. Veľmi aktívne a silne pohybuje končatinami, čo je znakom súhry medzi nervovými podnetmi a svalmi.

Vlasy, obočie a mihalnice sú už vytvorené. Dieťa reaguje na svetlo a zvuky aj na zvýšenú hladinu cukru v plodovej vode. Dieťa s matkou je prepojené aj emocionálne. Keď budete mať strach, telo začne vylučovať viac adrenalínu. Ten potom prechádza placentou a dostáva sa k dieťaťu, ktoré je tiež vystresované. Ak sme šťastné a uvoľnené, mozog vylučuje viac endorfínu, ktorý zasa podporuje pocit blaženosti.

V kostnej dreni sa tvoria červené krvinky a končí tak ich tvorba v slezine. V kostnej dreni sa červené krvinky budú dieťaťu tvoriť už po zvyšok jeho života. Okrem krviniek končí, resp. mizne na niektorých častiach tela dieťaťa lanugo, ktoré pokrýva jeho kožu a chráni ju pred pôsobením plodovej vody. Lanugo odpadá do plodovej vody alebo z neho vznikne belavý mázok na tele dieťaťa, s ktorým sa dieťa narodí a je mu pôrodnými asistentkami po chvíli umytý.

Na končatinách dochádza k vývoju a rastu nechtíkov, kde dolné končatiny mierne zaostávajú za tými hornými. Tento sklz ale bude v najbližších týždňoch dobehnutý.

Čo sa deje s vaším telom?

Rastúca maternica je ťažká, veľká a tlačí na bránicu, čo spôsobuje ťažkosti s dýchaním. Ak budete mať pocit nedostatku vzduchu, neobávajte sa, bábätku to neublíži. Dýchanie zlepšíte tým, že sa čo najviac uvoľníte, budete dýchať pokojne a zhlboka. Vyhýbajte sa telesnej námahe a absolvujte tehotenskú gymnastiku. Pohyb okrem iného podporuje priaznivú činnosť čriev, ktoré sú lenivé, a teda zabránite nepríjenej zápche.

V 30. týždni tehotenstva sa vrchol maternice dostal už 10 cm nad pupok a koža sa napína tak, že môže svrbieť, až páliť. Preto je v tomto období vhodné používať hydratačné alebo hypoalergénne telové mlieka. Mlieka a krémy môžu svrbenie a pocit natiahnutej kože zmierniť.

Mierne problémy môže v tomto období robiť aj spánok, ktorý je vďaka stále väčšiemu brušku problematickejší. Ideálne je preto zaspávať a spať na boku, pretože je tým telu zaistený voľný prietok krvi do všetkých orgánov a dolných končatín. Ďalším možným riešením lepšieho spánku môžu byť aj vankúše, ktorými si žena podloží chrbát alebo spánok v polosede.

Celkovo sa žena môže cítiť aj viac unavená a vzhľadom k svojej "veľkosti" i nemotorná, nešikovná. Jedná sa o úplne normálne prežívanie tehotenstva, kedy sa v závislosti na váhe mení aj ťažisko tela, a preto žena môže mať pocit, že je na všetko ľavá a nič sa jej nedarí. Všetky tehotenské zmeny, predovšetkým tie hormonálne, taktiež pôsobia aj na psychiku ženy a to ako kladne, tak záporne. Je preto bežné, že zmeny nálad, ktoré ženu mohli stretnúť na začiatku tehotenstva, sa teraz vracajú.

Vyšetrenia v 30. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Čo vás čaká v tehotenskej poradni?

 • Meria sa krvný tlak, zapisuje sa hmotnosť, hmotnostný prívlastok.
 • Gynekológ zisťuje, či nie sú prítomné opuchy horných a dolných končatín.
 • Chemicky sa analyzuje moč.
 • Gynekolog posudzuje výšku fundusu maternice, hodnotí nález na pôrodných cestách (Cervikálne skóre).
 • V tomto období sa realizuje ultrazvukové vyšetrenie v 3. trimestri tehotenstva, pri ktorom sa dieťa kompletne zmeria (tzv. biometria plodu). Taktiež vás čaká flowmmetria - meranie prietokov v troch dôležitých cievach plodu.

Prenatálne vyšetrenia určené pre každú tehotnú ženu

Názov vyšetrenia Význam vyšetrenia Čas
Ultrazvukové vyšetrenie zhodnotenie najmä rastu plodu, množstva plodovej vody, uloženia a stavu placenty, meranie prietokov 30.-32. tt

30. týždeň tehotenstva v číslach

30. týždeň tehotenstva

 • 30. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
 • 28. týždeň od oplodnenia
 • približne 10 týždňov do pôrodu
 • lekár píše: 29 týždňov + 0 dní až 29 týždňov + 6 dní (skrátene 29tt + 0 až 29tt + 6)

30. týždeň tehotenstva po dňoch

30. týždeň tehotenstva po dňoch

<< 29. týždeň tehotenstva / 31. týždeň tehotenstva >>

Viac o 30. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. MUDr. Michal Holáň a kol.: Tehotenstvo v obrazoch, Fortuna libri, Bratislava 2018 (So súhlasom autora a vydavateľa.)
 2. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
 3. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
 4. http://www.pampers.cz
 5. https://web.archive.org/web/20150113084012/http://www.fit-porod.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tyden-...
 6. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#30
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 30. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 30. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
marianinka  7. nov 2019

30tt tehuu

Tak dievčatá, aj mne bolo povedané v 22. týždni, že mám menej plodovej vody, než by som mala mať. Ale môj gynekológ v Nemecku mi povedal, že jej mám dostatok a na Slovensku doktorka, ku ktorej som išla na 4d sono, že hold málo. Takže som bola v strachu, ale vše je ok.
 • Aspoň jedno pozitívum na tomto mojom poslednom tehotenstve je, že som pribrala zatiaľ len 6 kg, čo ma veľmi teší, keďže pri 1. a 2. synčekovi to bolo do 30 kg.
 • Moje ukrutné bolesti krížov, pálenie záhy, to ani radšej nespomínam. Niekedy si už hovorím, aby som to mala čím skôr za sebou
1 poďakovanie
karin655  5. nov 2019

30. týždeň tehotenstva

Som v 30. týždni tehotenstva. Dnes mi gynekologička povedala, že mám málo plodovej vody. Išla som na veľké sono, tam mi povedali, že to je primerané množstvo. Povedali, že ak sa to zhorší, čo je pravdepodobné, tak vyvolajú pôrod. 😦 Malinká má ešte len 1600 g, tak sa bojím.
1 poďakovanie
timi1012  28. dec 2014

8. mesiac :-)

Tak dlho som váhala, či napísať, ale rada sa podelím o svoje radosti aj starosti. Som v 30tt a musím povedať, že mnohé riadky, ktoré som čítala o zmenách nálad, sú mi neznáme (chvála bohu). Ja celé svoje tehotenstvo prežívam "v pohode" nemám plačúce stavy (na začiatku ich zopár bolo). No teraz sa cítim úplne skvele. Samozrejme odhliadnuc od nočných prechádzok do kuchyne a na WC - to je momentálne moje "najobľúbenejšie" miesto :-) Dieťatko tlačí na mechúr, takže časté cikanie je v norme. Samozrejme pokiaľ necíti žena pálenie alebo nejaké nepríjemnosti....

Nepríjemné je aj pálenie záhy, snažím sa piť len čistú vodu a pomáha to. Moja dievčinka sa rada vrtí a v poslednom čase je krásne vidieť ako sa "premiestňuje." Kopance sú častejšie v noci, hlavne keď si mamička hľadá vhodnú polohu na spánok, aby bolo dobre nám obom :-) Je nádherné cítiť a vidieť ako sa bruško "vlní" a už máme aj svoje známe dotyky, na ktoré reagujeme . Vie, že som to ja alebo tatino :-)

Minulý týždeň mi prvýkrát napuchol členok. Vcelku to vyzeralo ako noha Shreka :-) Našťastie žiadne bolesti, len celkovo namáhavý mesiac :-) (sťahovanie a tak...) musíme oddychovať baby a šetriť sa. Aj mne sa umývanie okien, a podobné záležitosti "vypomstili" boľavými krížami, ale dnes je už všetko v poriadku, aj členok je v pôvodnom stave.

Prírastok mojej váhy je už menej potešujúci, ale pokiaľ je malá v poriadku, ma to nejak netrápi. Jej zdravie je najdôležitejšie. Máme plus 17kg, tak dúfam, že do konca to bude do 20 a dosť. Možný rýchly nárast váhy je ovplyvnený aj štítnou žľazou, kedže mám zvýšenú funkciu... :-)

No zatiaľ sa cítim dobre a zajtra máme poradňu. Som zvedavá koľko váži a aká je veľká. Úprimne, mám pocit, že mi po pôrode toto brušinko bude strašne chýbať. Je mi jasné, že pokladík to vynahradí, no je to krásny pocit nosiť "batôžtek" :-) a hlavne keď ho mám prvýkrát.

Po schodoch sa mi už ide ťažko, no stále sa snažím byť ako tak "v pohybe." Musím si stále merať krvný tlak, ktorý je u mňa hocijako, raz hore raz dole. No čo už, beriem magnézium a je to okej.

Pôrod sa blíži každým dňom a ja sa ho už neviem dočkať. Hlavne nech to mám čo najskôr za sebou a bublinku v rukách. Teším sa a viem, že to zvládnem.

Držím všetkým nastávajúcim mamičkám palce, a verte, pozitívne myslenie pomôže! Musíme už len v šťastí a zdraví dobojovať :-)
54 poďakovaní