30. týždeň tehotenstva

Blížiacim sa pôrodom sa v tvojom tele opäť zvyšuje hladina tehotenských hormónov, a tak ťa znovu čakajú výkyvy nálad podobné tým, ktoré ťa možno prekvapili v začiatkoch tehotenstva. Určite však nezúfaj, všetko sa vykompenzuje v momente, keď o pár týždňov po prvýkrát uvidíš svoje bábätko.
30. týždeň tehotenstva obrázok

Ak by v 30. týždni tehotenstva nastal predčasný pôrod, bábätko by malo veľké šance na prežitie.

Čo sa deje v 30. týždni tehotenstva?

 • Tvoja maternica má v tejto chvíli vrchol asi 10 cm nad pupkom.
 • Pre túto etapu tehotenstva sú príznačné aj problémy so spánkom, ktorý je dôsledkom stále sa zväčšujúceho bruška čoraz slabší. Ideálne je zaspávať na boku, pretože práve v tejto polohe je zaručený voľný prietok krvi do všetkých končatín a orgánov.

Tip: Výborným pomocníkom pre spánok v tehotenstve je vankúš na dojčenie, ktorý rovnako zužitkuješ aj po pôrode.


 • Prihliadnuc na ďalšie hormonálne zmeny je možné, že sa u teba znovu objavia náhle výkyvy nálad, prekvapivé chute a tiež i zmenené vnímanie vôní – skrátka ide o presne tie príznaky, s ktorými si sa pasovala na začiatku tehotenstva. Bohužiaľ sa s nimi nedá robiť nič iného, len prečkať do pôrodu. V šestonedelí sa zase všetko vráti do normálu.
 • Pre tretí trimester je charakteristické, že sa cítiš nemotorná. Môžu za to tvoje bruško a ťažisko tela, ktoré sa teraz nachádza inde ako pred otehotnením. Určite sa nenechaj rozhodiť svojím okolím, ak ťa častuje poznámkami o veľkom bruchu či kačacej chôdzi, a užívaj si posledné týždne tehotenstva.
 • Je dosť možné, že ťa čoraz častejšie páli a svrbí pokožka na brušku. Ide o jav, ktorý je spojený so stále rastúcim bábätkom, dôsledkom čoho sa, samozrejme, rozťahuje aj koža v oblasti bruška a bokov. Jedinou možnosťou, ako nepríjemné pnutie pokožky zmierniť, je jej časté natieranie. Cieľom totiž je, aby bola koža neustále hydratovaná a vyživovaná. Čiastočne tým minimalizuješ aj vznik strií7.

Ako sa vyvíja bábätko?

 • Tvár bábätka vyzerá v 30. týždni tehotenstva podobne, ako bude vyzerať po narodení. Bábätko má otvorené oči aj rozvinuté dýchanie a môže nasávať vzduch nosom, hoci k nemu zatiaľ do maternice žiadny neprúdi.
 • Ak by v tomto týždni nastal predčasný pôrod6, je 98% šanca, že bábätko prežije. K predčasnému pôrodu najčastejšie dochádza dôsledkom vaginálnych infekcií9, problémom s placentou alebo tiež pre zdravotný stav budúcej maminky (nadváha či cukrovka). Kľúčovú úlohu tu môže zohrať aj životný štýl budúcej rodičky (užívanie alkoholu alebo drog), prípadne vyšší čí nižší vek (40+ a menej než 16 rokov).
 • V prípade, že je už bábätko otočené hlavičkou nadol, je tu vysoká pravdepodobnosť, že v tejto polohe zostane až do pôrodu. V maternici má totiž čoraz menej miesta.
 • Ak čakáš dvojčatá alebo dokonca trojčatá či štvorčatá, zatiaľ rastú a silnejú podobným tempom, ako bábätká, ktoré sú v brušku samy. Neskôr však s priberaním na váhe trochu spomalia.
 • Bábätko neustále trénuje svoj úchop – chytá si nožičky alebo poťahuje pupočnú šnúru. Na prštekoch už má nechty.

Aké je bábätko veľké?
Na konci 30. týždňa tehotenstva (teda 29 tt + 6) bábätko meria asi 39 cm a vážiť môže okolo 1,32 kg. Doktori mu stále hovoria plod a svojou veľkosťou pripomína acorn tekvicu.
Veľkosť plodu v 30. týždni tehotenstva

V 30. týždni tehotenstva je bábätko veľké asi ako acorn tekvica.


Tehotenská kalkulačka

Zaujímavé informácie o bábätku i tvojom tehotenstve ti vypočíta naša tehotenská kalkulačka.


Na čo sa v tomto týždni tehotenstva sústrediť?

 • Pravdepodobne ťa čaká veľký ultrazvuk.** Lekár sa na ňom zameria predovšetkým na polohu plodu a tiež na tzv. flowmetriu, počas ktorej meria prietoky v mozgových a pupočníkových cievach a takisto aj v tých, ktoré zásobujú maternicu a dieťatko. Posledný veľký ultrazvuk sa potom obvykle vykonáva okolo 36. týždňa tehotenstva.
 • To, čo ťa pred mesiacom len občas trochu potrápilo, je dnes každodennou nepríjemnou realitou – ide napríklad o pálenie záhy2, zadýchavanie, poslíčkov, nesústredenosť, časté močenie, opuchy končatín, nadúvanie, zápchu alebo tak obrovské bruško, ktoré ti komplikuje aj obúvanie topánok a totálne znemožňuje urobiť pedikúru. Bohužiaľ sa s týmito prejavmi vyššieho štádia tehotenstva nedá robiť nič, možno len neprestať dodržiavať zdravý životný štýl, aby sa po narodení bábätka dalo tvoje telo čo najrýchlejšie do poriadku.
 • Trápi ťa, že priberáš viac, ako počas tehotenstva priberali napríklad tvoje kamarátky? V prípade, že sa zdravo stravuješ, tak sa tým vôbec nestresuj. Tvoje telo jednoducho potrebuje viac tukových zásob, aby bábätku dokázalo poskytnúť plnohodnotné zázemie pre zdravý rast a vývoj. Navyše nikde nie je napísané, že tieto kilá ti zostanú aj po pôrode.
 • Mávaš často poslíčkov (alebo falošné – Braxton Hicks kontrakcie)? Obvykle sa objavujú napríklad po cvičení či športe1, po sexuálnom styku3, pri únave alebo tiež i vtedy, keď málo piješ. Akonáhle sa dostavia, posaď sa, prípadne si ľahni na bok, snaž sa upokojiť a pi dostatok vody. Ak poslíčkovia neustupujú, ich intenzita sa stupňuje, prípadne ich pociťuješ viac než štyrikrát v priebehu hodiny, kontaktuj lekára. Mohlo by totiž ísť o príznaky pôrodu.

Aké vyšetrenia ťa v 30. týždni tehotenstva čakajú?

Do 34. týždňa tehotenstva (vrátane) sa jedenkrát za štyri až šesť týždňov chodí do tehotenskej poradne. Ideálnym intervalom je však jedna návšteva za mesiac. Medzi 27. a 32. týždňom tehotenstva ťa čaká laboratórne vyšetrenie krvi a v rozmedzí 30. až 32. týždňa tehotenstva sa potom vykonáva tretí veľký ultrazvuk.

Ultrazvukové vyšetrenie v tehotenstve

S ultrazvukovým vyšetrením v tehotenstve sa stretne každá žena. Je to nebolestivé a neinvazívne vyšetrenie. Používa sa na zobrazenie svalov a orgánov a ich štruktúry. Vyšetrenie sa vykonáva cez brušnú dutinu alebo cez vagínu.Video: 27., 28., 29., 30. a 31. týždeň tehotenstva

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Petr Kolek

Čo vo videu zaznelo:


30. týždeň tehotenstva v číslach

30. týždeň tehotenstva trimestre

Si v 30. týždni tehotenstva? Potom si v siedmom mesiaci a treťom trimestri.


 • Doktor zapíše údaj: 29 týždňov + 0 dní až 29 týždňov + 6 dní (skrátene 29tt + 0 až 29tt + 6).

30. týždeň tehotenstva tvorí:

 • 29tt + 0 = prvý deň 30. týždňa tehotenstva,
 • 29tt + 1 = 29 týždňov + jeden deň (druhý deň 30. týždňa tehotenstva),
 • 29tt + 2 = 29 týždňov + dva dni (tretí deň 30. týždňa tehotenstva),
 • 29tt + 3 = 29 týždňov + tri dni (štvrtý deň 30. týždňa tehotenstva),
 • 29tt + 4 = 29 týždňov + štyri dni (piaty deň 30. týždňa tehotenstva),
 • 29tt + 5 = 29 týždňov + päť dní (šiesty deň 30. týždňa tehotenstva),
 • 29tt + 6 = 29 týždňov + šesť dní (siedmy deň 30. týždňa tehotenstva),
 • 30tt + 0 = prvý deň 31. týždňa tehotenstva).
 • Do pôrodu zostáva približne 10 týždňov.
 • 30 týždňov od poslednej menštruácie.

30. týždeň tehotenstva po dňoch

Týždeň tehotenstvaPočet ukončených dní tehotenstvaPočet dní do pôrodu
29tt+020377
29tt+120476
29tt+220575
29tt+320674
29tt+420773
29tt+520872
29tt+620971

Mohlo by ťa zaujímať

Poslíčkovia v tehotenstve

Poslíčkovia v tehotenstve (tiež nepravé kontrakcie, falošné kontrakcie alebo Braxton-Hicksove kontrakcie) sa prejavujú ako občasné /som-tehotna/tvrdnutie-brucha-v-tehotenstve/. To sa však nevracia v pravidelných intervaloch a nepriberá na intenzite ako /rodim/kontrakcie/ pravé - pôrodné. Tieto cvičné kontrakcie nie sú určené k tomu, aby bábätko vypudili z tela. Jedná sa o prípravu /snazime-sa/maternica/ k /rodim/vaginalny-porod/.


Bolesť v podbrušku počas tehotenstva

Bolesť v podbrušku počas tehotenstva nemusí znamenať vôbec nič, ale takisto môže znamenať aj veľmi zlú situáciu.

Priberanie v tehotenstve

Priberanie v tehotenstve je prirodzené a nevyhnutné. Netreba však jesť za dvoch. Určite však treba dbať na dostatok živín a pestrú stravu. Priberanie na váhe nie je v /som-tehotna/tehotenstvo/ rovnomerné. Kilogramy, ktoré sú optimálne nabrať počas tehotenstva závisia od viacerých faktorov a priberanie je teda individuálne.


Viac o 30. týždni tehotenstva na Modrom koníku

Na Modrom koníku nájdeš odborníkov aj užívateľky, ktorých skúsenosti a rady určite oceníš.

 • Poraď sa s odborníkom
  • Otázku odborníkom v našich Poradniach môžeš položiť zadarmo a pokojne aj anonymne.
 • Pridaj sa do skupiny
  • Spoj sa s užívateľkami, ktoré sú teraz takisto v 30. týždni tehotenstva alebo rovnako ako ty holdujú podobným záujmom. Môžeš sa s nimi poradiť či vďaka nim získať inšpiráciu.
  • Tematické skupiny

<< 29.týždeň tehotenstva1 / 31.týždeň tehotenstva >> 1


Tento text má len informatívny charakter. Neslúži ako reklama, jeho cieľom nie je navádzať k užívaniu liekov či doplnkov stravy a nenahrádza diskusiu s lekárom či lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára.


Text po odbornej stránke skontroloval:
MUDr. Petr Kolek
gynekológ a pôrodník FTN Praha
FTN Praha - gynekologicko-porodnické oddělení

Hodnotenia a skúsenosti s 30. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 30. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
marianinka  7. nov 2019

30tt tehuu

Tak dievčatá, aj mne bolo povedané v 22. týždni, že mám menej plodovej vody, než by som mala mať. Ale môj gynekológ v Nemecku mi povedal, že jej mám dostatok a na Slovensku doktorka, ku ktorej som išla na 4d sono, že hold málo. Takže som bola v strachu, ale vše je ok.
 • Aspoň jedno pozitívum na tomto mojom poslednom tehotenstve je, že som pribrala zatiaľ len 6 kg, čo ma veľmi teší, keďže pri 1. a 2. synčekovi to bolo do 30 kg.
 • Moje ukrutné bolesti krížov, pálenie záhy, to ani radšej nespomínam. Niekedy si už hovorím, aby som to mala čím skôr za sebou
2 ľudia považujú za užitočné
karin655  5. nov 2019

30. týždeň tehotenstva

Som v 30. týždni tehotenstva. Dnes mi gynekologička povedala, že mám málo plodovej vody. Išla som na veľké sono, tam mi povedali, že to je primerané množstvo. Povedali, že ak sa to zhorší, čo je pravdepodobné, tak vyvolajú pôrod. 😦 Malinká má ešte len 1600 g, tak sa bojím.
1 človek považuje za užitočné
timi1012  28. dec 2014

8. mesiac :-)

Tak dlho som váhala, či napísať, ale rada sa podelím o svoje radosti aj starosti. Som v 30tt a musím povedať, že mnohé riadky, ktoré som čítala o zmenách nálad, sú mi neznáme (chvála bohu). Ja celé svoje tehotenstvo prežívam "v pohode" nemám plačúce stavy (na začiatku ich zopár bolo). No teraz sa cítim úplne skvele. Samozrejme odhliadnuc od nočných prechádzok do kuchyne a na WC - to je momentálne moje "najobľúbenejšie" miesto :-) Dieťatko tlačí na mechúr, takže časté cikanie je v norme. Samozrejme pokiaľ necíti žena pálenie alebo nejaké nepríjemnosti....

Nepríjemné je aj pálenie záhy, snažím sa piť len čistú vodu a pomáha to. Moja dievčinka sa rada vrtí a v poslednom čase je krásne vidieť ako sa "premiestňuje." Kopance sú častejšie v noci, hlavne keď si mamička hľadá vhodnú polohu na spánok, aby bolo dobre nám obom :-) Je nádherné cítiť a vidieť ako sa bruško "vlní" a už máme aj svoje známe dotyky, na ktoré reagujeme . Vie, že som to ja alebo tatino :-)

Minulý týždeň mi prvýkrát napuchol členok. Vcelku to vyzeralo ako noha Shreka :-) Našťastie žiadne bolesti, len celkovo namáhavý mesiac :-) (sťahovanie a tak...) musíme oddychovať baby a šetriť sa. Aj mne sa umývanie okien, a podobné záležitosti "vypomstili" boľavými krížami, ale dnes je už všetko v poriadku, aj členok je v pôvodnom stave.

Prírastok mojej váhy je už menej potešujúci, ale pokiaľ je malá v poriadku, ma to nejak netrápi. Jej zdravie je najdôležitejšie. Máme plus 17kg, tak dúfam, že do konca to bude do 20 a dosť. Možný rýchly nárast váhy je ovplyvnený aj štítnou žľazou, kedže mám zvýšenú funkciu... :-)

No zatiaľ sa cítim dobre a zajtra máme poradňu. Som zvedavá koľko váži a aká je veľká. Úprimne, mám pocit, že mi po pôrode toto brušinko bude strašne chýbať. Je mi jasné, že pokladík to vynahradí, no je to krásny pocit nosiť "batôžtek" :-) a hlavne keď ho mám prvýkrát.

Po schodoch sa mi už ide ťažko, no stále sa snažím byť ako tak "v pohybe." Musím si stále merať krvný tlak, ktorý je u mňa hocijako, raz hore raz dole. No čo už, beriem magnézium a je to okej.

Pôrod sa blíži každým dňom a ja sa ho už neviem dočkať. Hlavne nech to mám čo najskôr za sebou a bublinku v rukách. Teším sa a viem, že to zvládnem.

Držím všetkým nastávajúcim mamičkám palce, a verte, pozitívne myslenie pomôže! Musíme už len v šťastí a zdraví dobojovať :-)
62 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke