Prolaktín

3 skúsenosti

Prolaktín (tiež luteotropný hormón, luteomammotropný hormón, LTH, PRL) je hormón, ktorý je symbolom materstva. Okrem toho, že z úplne neaktívne mliečnej žľazy dokáže prolaktín vytvoriť zdroj potravy pre práve narodené bábätko, vytvára zároveň medzi mamičkou a dieťaťom láskyplné puto. Zároveň však môže byť prolaktín prekážkou na ceste za vysnívaným tehotenstvom.

Prolaktín

Popis obrázku: Sekrécia materského mlieka z prsníka, ktorú má hormón prolaktín na starosti.

Účinky prolaktínu

Prolaktín hrá dôležitú úlohu v reprodukčnom zdraví žien aj mužov, aj keď v bežnom živote si na neho málokedy spomenieme.

Je tvorený predovšetkým predným lalokom hypofýzy (adenohypofýzou), ďalej sa tvorí tiež v maternici, mozgu, prostate, prsnom a tukovom tkanive.

Jeho hlavnou úlohou je ale spoločne s oxytocínom20 stimulácia tvorby materského mlieka - tento proces sa spúšťa ihneď po pôrode - prolaktín spúšťa laktáciu.

Počas tehotenstva je jeho vplyv potlačený vyššou hladinou estrogénov, ale niektoré nastávajúce mamičky zaznamenávajú vytekanie materského mlieka z prsníka už počas tehotenstva. Tento jav je v poriadku - prolaktín sa v tomto prípade snaží mliečnu žľazu pripraviť na obdobie dojčenia.

Okrem toho, že vďaka prolaktínu máme po narodení bábätka neobmedzené množstvo vynikajúcej stravy na mieru, prolaktín tiež ovplyvňuje vzťah matky k dieťaťu. Spolu s oxytocínom pomáha vytvárať väzbu matky k narodenému bábätku.

Ale je to aj hormón tzv. stresový - okrem toho, že spúšťa produkciu materského mlieka, nám aj pomáha vyrovnať sa stresom vzniknutým počas pôrodu a po ňom, kedy sa adaptujeme na rolu mamičky. Táto obrana ale nemusí vznikať len bezprostredne po pôrode, hladina prolaktínu ako obrany pred stresovou situáciou sa môže zvyšovať kedykoľvek počas života.

Vysoké hladiny prolaktínu po pôrode tiež ovplyvňujú ovuláciu u dojčiace ženy, a preto v tomto období väčšina žien nemá ovuláciu a následne ani menštruáciu.

Úloha prolaktínu u mužov nie je známa, aj keď sa zistilo, že hladina tohto hormónu ovplyvňuje mieru sexuálneho uspokojenia mužov aj žien.

Prolaktín okrem správania ženy po pôrode ovplyvňuje aj niektoré metabolické procesy organizmu. Má napríklad vplyv aj na hospodárenie s tekutinami.

Sekrécia hormónu

Prolaktín je produkovaný adenohypofýzou, umiestnenou pod hypotalamom, teda v našej hlave, približne niekde medzi ušami.
Prolaktín a dojčenie

Hormón je vylučovaný v 2-3 hodinových intervaloch s meniacim sa množstvom. Najväčšie množstvo sa produkuje počas spánku, v takzvanej REM fáze, teda dobe, keď spíme veľmi hlbokým spánkom. Počas dňa sa vylučuje najmä v stresových a psychicky vypätých situáciách.

Produkcia prolaktínu sa potom stimuluje predovšetkým dráždením bradaviek ústami bábätka pri prisatí a dojčení. Hladina prolaktínu sa pri dojčení zvyšuje a zase klesá.

Naopak negatívne emócie uvoľňujú dopamín, ktorý je taktiež produkovaný v hypotalame, a ktorý produkciu prolaktínu tlmí. Možno práve preto vznikli mnohé z odporúčaní, ktoré nám naše mamičky a babičky dávajú v čase, keď sa staneme mamičkami a svoje bábätko dojčíme. Apelujú na nás, aby sme boli pokojné, chránia nás pred stresovými situáciami a varujú pred tým, že keď sa budeme rozčuľovať alebo obávať, prídeme o mlieko.

Hladina prolaktínu

V prípade problémov s otehotnením či dojčením sa hladina prolaktínu zisťuje meraním koncentrácie prolaktínu v krvi, po odbere krvi ráno a nalačno.

Normálne hladiny prolaktínu

Normálne hladiny prolaktínu sa môžu líšiť v rôznych laboratóriách.

Muž2 - 18 ng/ml
Žena (negravidná)2 - 29 ng/ml
Tehotná žena10 - 209 ng/m
Dojčiaca ženapribližne 50 -100 ng/m

Nízka hladina prolaktínu

Ako bolo uvedené vyššie, koncentrácia prolaktínu v krvi klesá a stúpa nielen počas životných udalostí, ale aj počas dňa.

Namerania nízkej hladiny hormónu u mužov alebo u žien sa väčšinou nie je potrebné obávať, keďže nijako neovplyvňuje bežné životné funkcie. Nízka hladina prolaktínu mimo tehotenstva a dojčenia je úplne bežná a žiadaná.

Len vo veľmi zriedkavých prípadoch ukazuje veľmi nízka hladina prolaktínu na ochorenie hypofýzy, na jej nedostatočnosť. Tá sa prejaví napríklad ako silné krvácanie počas pôrodu.

Zvýšená hladina prolaktínu - Vysoký prolaktín

Na rozdiel od nízkej hladiny prolaktínu je vysoká hladina hormónu v krvi nežiaduca, a to pred otehotnením aj po skončení dojčenia.

Hladiny tohto hormónu sa líšia počas dňa. Najvyššia hladina sa objavuje počas spánku a krátko po prebudení.

Hladina môže stúpnuť aj ako reakcia na stres, úzkosť, hlad či prehriatie. Hladina sa prirodzene zvyšuje aj pri milovaní a dráždení bradaviek.

Tvorba prolaktínu výrazne narastá počas tehotenstva a zostáva vysoká niekoľko mesiacov po pôrode, ak žena dojčí, zvyšuje sa až niekoľko násobne priamo pri dojčení. Hladina vzrastá priamo pri dojčení, keď dochádza k stimulácii bradavky saním bábätka.

Počas rastu bábätka a znižovania jeho potreby materského mlieka potom prolaktín prirodzene a pozvoľne klesá až do úplného odstavenie dieťaťa6.

Prolaktín a materské mliekoAk je odstavenie prirodzené a pozvoľné, produkcia mlieka zároveň s odstavením dieťaťa, hladina prolaktínu sa ustáli a mlieko sa ďalej neprodukuje.

Zvýšenie hladiny môžu spôsobovať aj niektoré lieky, napríklad lieky používané v psychiatrii, lieky na znižovanie krvného tlaku, lieky na žalúdočné vredy.

Za nadpriemerne zvýšenou hladinou prolaktínu sa môže skrývať aj vážny problém. Môže signalizovať ochorenie pečene, obličiek, hypotyreózu a alebo nádor hypofýzy.

Nadbytok prolaktínu mimo obdobia dojčenia a tehotenstva sa nazýva hyperprolaktinémia.

Hyperprolaktinémia

Hyperprolaktinémia znamená zvýšenie hladiny hormónov nad hornú hranicu normy.

Hyperprolaktinémia sa delí na:

 • fyziologickú - teda prirodzenú, počas tehotenstva a kojenia
 • patologickú - zvýšenie hladiny hormónov mimo obdobia tehotenstva alebo dojčenia, kedy je vysoká produkcia prolaktínu nežiaduca

Príčiny hyperprolaktinémie

 • tehotenstvo - hladina hormónov sa zvýši až desaťkrát
 • dojčenie - hladina sa zvýši 5 - 8krát
 • užívanie liekov, ktoré ovplyvňujú syntézu dopamínu. Patria sem opiáty, antidepresíva, estrogény. Tieto lieky znižujú syntézu dopamínu, ktorý znižuje tvorbu hormónu.
 • prolaktinóm - je nezhubný nádor v hypotalame. Nádor spôsobuje hyperprolaktinémiu a nemenštruovanie, teda amenoreu. Prolaktinómy sú zvyčajne malé, cca 10 mm a ich rast je pomalý. Nádor môže pri svojom raste tlačiť na zrakovú dráhu a tým môže spôsobiť poruchy videnia, ak utláča okolité štruktúry mozgu, môže spôsobovať aj ďalšie ťažkosti.
 • hypotyreóza - znížená funkcia štítnej žľazy
 • cirhóza pečene, chronické zlyhanie obličiek
 • lieky na žalúdočné vredy
 • rôzne ochorenia hypotalamu, napríklad jeho zápal
 • zvýšená hladina estrogénov - napríklad z užívania hormonálnej antikoncepcie4

Klinický obraz hyperprolaktinémie

Prejavy hyperptolaktinémie sú rôzne. Prejavy sú závislé na hladinách hormónu i na pacientovi - iné prejavy tak bude mať u mužov a u žien v rôznej fáze životného cyklu.

Prejavy sa líšia u žien v produktívnom veku a u žien, ktoré už nemenštruujú vplyvom prechodu. Odlišné prejavy sú aj u mužov.

Častým príznakom zvýšenej hladiny prolaktínu je tvorba a vylučovanie mlieka mliečnou žľazou mimo obdobia dojčenia, kedy ženám samovoľne alebo po prehmataní prsníka vyteká materské mlieko.

U mužov k vylučovaniu materského mlieka dochádza výnimočne.

Vysoká hladina prolaktínu tiež môže stáť za vynechávaním či úplnom vymiznutí menštruácie. Aj preto sa hladina prolaktínu meria aj u žien, ktoré sa ešte matkami nestali, ale po tehotenstve túžia a majú problémy s menštruačným cyklom. Je to jeden zo základných hormónov, ktorého hladina sa pri problémoch s neplodnosťou meria.

Prejavy u žien v produktívnom veku:

 • poruchy menštruačného cyklu, jeho vymiznutie alebo amenorea (vynechávanie)
 • neplodnosť
 • galaktorea - tvorba mlieka môže byť mierna alebo je prítomné spontánne vylučovanie mlieka
 • zníženie libida (sexuálnej túžby) z dôvodu poklesu estrogénov
 • bolesť pri pohlavnom styku
 • osteoporóza - zníženie minerálov v kostiach

Prejavy u žien po menopauze:

 • prejavy sú menej nápadné
 • chýbajú poruchy menštruačného cyklu
 • najčastejším prejavom je zvýšená hladina prolaktínu v krvi

Prejavy u mužov:

 • zníženie libida a potencie
 • zníženie objemu ejakulátu
 • gynekomastia (zväčšenie pŕs) a galaktorea (vylučovanie mlieka) sa objaví asi v 10-30% prípadoch
 • spomalenie rastu fúzov, ochabnutie svalov, zvýšenie telesného tuku

U oboch pohlaví sa môže zvýšiť telesná hmotnosť, pretože vplyvom hormónu dochádza k zadržiavaniu tekutín.

Za zvýšenou hladinou prolaktínu môžeme hľadať aj psychické zmeny - ak vás trápi emočná labilita, úzkosť, či zvýšená únava, aj za to môže nevyrovnaná hladina.

Prolaktín a neplodnosť

Ak chcete otehotnieť, ale nedarí sa vám to, jednou z hodnôt, ktorú bude lekár sledovať po odbere krvi, bude aj prolaktín. Ak trpíte na nepravidelnú menštruáciu, alebo pozorujete, že vôbec nedochádza k ovulácii, môže byť zistenie nesprávnej hladiny prolaktínu a jej liečba vašou cestou k vyliečeniu a k vysnívanému bábätku.

Prolaktín a neplodnosť

Zvýšená hladina tohto hormónu v krvi totiž spôsobuje u žien poruchy menštruačného cyklu a tým neplodnosť, pretože potláča dozrievanie vajíčok. Často sa tiež vyskytuje v kombinácii so syndrómom polycystických vaječníkov (PCO).

Prolaktín sa meria z odobratej krvi v laboratóriu. Na odber krvi choďte dopoludnia, nalačno, asi dve hodiny po prebudení - časové oneskorenie po prebudení je dôležité hlavne preto, aby hladina v krvi stihla klesnúť po nočnej produkcii, kedy je prolaktín prirodzene najvyšší.

Skresliť výsledok môže aj stres a vypätie, na odber sa teda pripravte, urobte si čas, buďte pokojná. Ostatne, aj samotný dlhodobý stres či dlhodobo napätá situácia v rodine či v zamestnaní, za zvýšenou hladinou môžu stáť.

Ženy so zvýšenou hladinou prolaktínu tak majú problém s otehotnením kvôli chýbajúcej ovulácii.

Ak je vaším gynekológom odhalená ťažkosť s hladinou prolaktínu, odošle vás na vyšetrenie k ďalším odborným lekárom.

Obvykle vás čaká vyšetrenie prsnej žľazy pomocou sonografie a do starostlivosti vás preberie endokrinológ, teda lekár, ktorý sa špecializuje na žľazy. Ten ďalej vyšetruje príčinu, prečo je hladina prolaktínu vysoká, a to hlavne z krvných odberov a testov krvi na rôzne látky, ktoré môžu značiť ďalšie ochorenia.

Za poruchou môže byť ako zlá funkcia štítnej žľazy8, pečene alebo obličiek, tak spomínaný malý nádor v mozgu, ktorý je však ľahké vyliečiť.

Aj niektoré lieky môžu zvyšovať hladinu prolaktínu, preto je potrebné sa lekárom zveriť so všetkými, ktoré užívate. Patria sem napríklad lieky na vysoký krvný tlak, antidepresíva, lieky na žalúdočné ťažkosti.

Liečba hyperprolaktinémie

Liečba zvýšenej hladiny prolaktínu spočíva v odhalení príčiny, prečo sa hladina zvýšila.

Medzi tieto príčiny sa často počíta práve faktor stresu a iné vzniknuté duševné nepohody. Tá môže byť dôsledkom ťažkostí v rodine alebo zamestnaní, ale tiež môže vzniknúť ako sprievodný syndróm diét a hladovania, kedy je telo pod stresom z hladu a začne sa brániť.

Endokrinológ, ktorý má za úlohu príčinu odhaliť, vám vykoná laboratórny test krvi, z ktorého bude hľadať ďalšie príčiny, prečo by mohla byť hladina prolaktínu vysoká. Hľadať môže anomálie v krvnom teste poukazujúce na ochorenie pečene či obličiek, poruchu funkcie štítnej žľazy.

Odhalenie a liečba prolaktinóme

Pokiaľ má lekár podozrenie na prolaktinóm, teda malý nádor na hypofýze, je potrebné absolvovať vyšetrenie na magnetickej rezonancii. Vďaka tomuto prístroju by bol nádor na snímke vidieť a môže byť liečený.

Liečba prolaktinómieLiečba takto malého nádoru je až v 90% prípadov úspešná len za pomocou liečiv, takzvaných dopaminergných agonistov. Medzi ne patrí napr. Periodel, Norprolac, Medocriptine. Tieto lieky znižujú hladinu prolaktínu v krvi nezávisle na príčine zvýšenej hladiny prolaktínu.

U väčšiny pacientov po podaní týchto liekov na zníženie koncentrácie prolaktínu v krvi dôjde k zastaveniu rastu nádoru a často aj k jeho zmenšovaniu, čo ako cesta k uzdraveniu aj k vysnívanému tehotenstvu stačí, pretože okamžite dochádza k obnoveniu plodnosti, ak bola jej hlavnou príčinou hladina prolaktínu.

Len vo veľmi malom percente prípadov sa pristupuje k operácii za pomoci gama noža či neurochirurgickej operácii. Aj tá je minimálne invazívna a zvyčajne jeden zákrok problém navždy vyrieši.

Ak v prípade preukázania s malým prolaktinómom žena otehotnie, liečbu dopaminergnými agonistami lekár ukončí a liečba sa obnovuje až po ukončení dojčenia.

Tehotenstvo s malým prolaktinómom (do 10 mm) je vo väčšine prípadov normálne, bez rizika poškodenia zdravia bábätka a bez vplyvu na možný predčasný pôrod6.

Pri veľkých prolaktinómoch sa liečba počas tehotenstva neprerušuje a sleduje sa hladina hormónov v krvi.

Všeobecná liečba vysokej hladiny prolaktínu

Farmaceutická liečba spočíva v užívaní tzv. agonistov , liekov, ktoré podporujú produkciu dopamínu. Dopamín totiž slúži ako inhibítor produkcie prolaktínu - spomaľuje, alebo úplne zastavuje jeho pôsobenie.

Hlavnou účinnou látkou v týchto liekoch je bromokriptín, obsiahnutý napríklad v liečivách s názvom Parlodel a Cycloset. Medzi nové, moderné lieky s minimom vedľajších účinkov, je potom liek obsahujú Cabergolin.

Hladinu prolaktínu môžu zvyšovať aj niektoré potraviny alebo byliny. Medzi tie patrí napríklad žihľava, ďatelina alebo fenikel.

Ruka v ruke v hľadaní príčiny hyperprolaktinémie je tiež potrebné pátrať aj vo svojom vnútri, obmedziť stres, sústrediť sa viac na vnútorný pokoj a poobzerať sa po tom, čo jete za koreniny v jedle, lieky a potravinové doplnky.

Ďalšie kroky, ktoré môžete použiť na zníženie hladiny prolaktínu, zahŕňajú:

 • skúste zmeniť váš jedálniček, možno nájdete potravinu, ktorá u vás prolaktín zvyšuje
 • aktívne obmedzujte situácie, ktoré vo vás vyvolávajú stres, nech je to konkrétna činnosť, osoba alebo prostredie
 • obmedzte intenzívne cvičenie alebo aktivity, ktoré sú pre vás fyzicky či psychicky náročné
 • vyhýbajte sa odevu, ktorý spôsobuje nepríjemné pocity na hrudi - aj tlak na prsia a utieranie bradaviek môže prolaktín stimulovať
 • vyhýbanie sa aktivitám a odevu, ktoré veľmi stimulujú vaše bradavky, neutierajte si ani často prsia po kúpeli, vyhýbajte sa horúcej vode
 • skúste užívať vitamín B-6 a vitamín E (ideálne po porade s lekárom) - Vitamín B-6 je súčasťou procesu produkcie dopamínu a jeho vyššia hladina môže znížiť hladinu prolaktínu. Vitamín E prirodzene zabraňuje zvýšeným hladinám prolaktínu.

Súvisiace články

Viac o prolaktíne na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Prolaktin
 2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Prolaktin
 3. http://www.prolaktin.cz/
 4. http://sk.wikipedia.org/wiki/Prolaktín
 5. http://www.healthline.com/health/prolactin
 6. https://web.archive.org/web/20130316060734/http://www.webmd.com/a-to-z-guides/prolactin-15129
 7. http://www.ivf1.com/prolactin-infertility/
 8. http://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2002/11/02.pdf
 9. https://web.archive.org/web/20170315204350/http://www.abctehotenstvi.cz/txt/kdyz-zacne-zlobit-hor...
 10. http://www.rehabilitace.info/zdravotni/prolaktin-jeho-funkce-zvysene-hodnoty-lecba-vysokych-hodno...

Použité zdroje obrázkov

 1. https://www.maxpixel.net/Doctor-Team-Medicine-2568481
 2. https://pixabay.com/cs/erotika-prsíčka-vsuvka-štětec-1262678/
 3. https://pixabay.com/cs/těhotná-beach-západ-slunce-matka-422982/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s prolaktínom

Máš skúsenosť s prolaktínom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
cucuc
13. apr 2015

Liečba a tehotenstvo

Mne bol vysoký prolaktín diagnostikovaný vzhľadom na večné meškanie menštruácie a výtok z bradaviek. Bolo to ešte za slobodna, keď som o tehotenstve vôbec neuvažovala.

Ako roky pribúdali, veľmi som sa bála, že nebudem môcť otehotnieť, keďže som 6 rokov brala lieky na zníženie prolaktínu a hodnoty aj tak stále neboli v norme. Gynekológ ma varoval, že otehotnenie môže byť veľmi zdĺhavé a problematické. Nakoniec som otehotnela hneď ďalší mesiac po tom, ako mi hodnota prolaktínu konečne klesla celkom na normálnu hranicu. Snažilkovanie trvalo celkovo 9 mesiacov.

Takže všetky, ktoré sa tiež trápite s týmto problémom, máte veľkú šancu otehotnieť, aj keď sú predpovede lekára skôr pesimistické. Držím vám všetkým palce ;-)
0 poďakovaní
zuzanag1
10. jan 2014

Prolaktin

Ahoj, aj ja som mala zvýšený prolaktín. Teraz ho mám pre zmenu málo a maaaaaaaaaaaaam strašne veľa folikulov. Snažíme sa o bábätko, tak snáď to vyjde
0 poďakovaní
tanickaskorokubikova
9. jan 2014

Vysoký prolaktín

Po asi sedem mesačnom neúspešnom snažení som si dala u svojo gynekológa urobiť HP-hormonálny profil, výsledkom bol zvýšený prolaktín a gynekológ ma chcel poslať na "biopsiu endometria" (odobratie vzorky výstelky maternice, či je schopná prijať vajíčko). No v nemocnici mi tento zákrok nechceli urobiť, keďže to bol pre mňa ako nerodičku nebezpečný zákrok a doporučili môjmu gynekológovi merať výstelku ultrazvukom a robiť folikulometriu.

No, môj gynekológ bol podľa výsledkov hormonálneho profilu a hodnôt prolaktínu presvedčený, že neovulujem. Takže 18.2.2013 určil diagnózu N97- ženská neplodnosť spojená s anovuláciou, predpísal Norprolac a kázal hneď začať brať!! Ale ja som si v tom čase merala BT-bazálnu teplotu a bola som presvedčená, že ovulácia prebieha, aj keď teploty neboli vysoké, krivka grafu bola vždy dvojfázová. Takže som sa rozhodla, že lieky začnem brať až od 1.dňa cyklu.

Ale toho som sa už nedočkala. 1.3.2013 som našla na teste slabučkú druhú čiaročku, ktorá zo dňa na deň silnela :-) Žienky, nezúfajte, som príkladom toho že aj s vysokým prolaktínom sa dá otehotnieť ;-) A určite odporúčam si merať BT.
2 poďakovania