Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

33. týždeň tehotenstva

Tehotenské bruško v 33. týždni tehotenstva 33. týždeň tehotenstva - do konca tehotenstva zostáva už len 7 týždňov a preto je možné, že žena pociťuje stále viac intenzívnejších bolestí rôznych častí tela, počínajúc chrbtom a končiac miernymi kontrakciami. Medzi nie príliš časté bolesti patrí bolesť zápästia, ktorá je spôsobená napríklad stále rovnakým pohybom rúk. U tehotných žien je ale príčinou zadržiavaná voda v tele. Jedná sa teda o syndróm karpálnych kanálikov a sú pre neho typické opuchy okolo nervov v zápästí. Rovnako ako aj ostatné nepríjemnosti počas tehotenstva, zmiznú aj tieto opuchy, akonáhle žena svoje dieťa porodí32.

Váhový prírastok ženy by mal byť 0,5 kg za týždeň, ale je možné, že sú aj vyššie. Jedná sa o individuálny jav, takže nie je potreba držať žiadne diéty alebo sa v jedle obmedzovať, ak je prírastok váhy vyšší. Dieťa všetky živiny z príjmu potravy matkou potrebuje viac než kedykoľvek predtým, a preto je dôležité dbať na správny prísun stravy. Je však pravdepodobné, že so zväčšujúcou sa maternicou a s bábätkom v nej, žena nedokáže prijať už tak veľké porcie jedla naraz, ako tomu bolo napríklad v predchádzajúcich trimestroch. Žalúdok už nemá príliš miesta a preto sa odporúča jesť častejšie a v menších porciách.

Žena sa cíti guľatejšia, bacuľatejšia a nemotornejšia. Zle sa jej spí, sedí, leží, pohybuje a príčinou je stále zväčšujúce sa bruško, ktoré znemožňuje úplne bežné aktivity. Ak tehotnú ženu trápia v tomto týždni opuchy dolných končatín, je vhodné občas vyložiť nohy hore a relaxovať. Ak sú ale opuchy príliš veľké a sprevádzajú ich bolesti hlavy, brucha alebo zhoršené videnie, či nevoľnosť, treba kontaktovať lekára, ktorý vylúči preeklampsiu3.

V 33. týždni tehotenstva váži dieťa v maternici okolo 1,9 kg a meria skoro 44 cm. Mimoriadne rýchlo rastie v tomto období mozog bábätka a jeho hlava sa tento týždeň vo svojom obvode zväčšila až o 1,3 cm. V nasledujúcich 7 týždňoch dieťa svoju váhu zdvojnásobí, bude potrebovať veľa tuku, bielkovín, a preto je dobré, keď žena dodrží pravidelnú a vyváženú stravu v tomto konci tehotenstva.

Poloha dieťaťa by už mala byť hlavičkou dole. Ak je stále dole koncom panvovým, je ešte možnosť, že sa dieťa samo pretočí. Pokiaľ k pretočeniu nedôjde ani do 36. týždňa, môže lekár žene ponúknuť pokus o pretočenie dieťaťa v maternici nebolestivým hmatom cez bruško. Metóda pretočenie so sebou nesie len veľmi malé riziká. Keď sa podarí dieťa pretočiť, žena môže porodiť prirodzene. Ak však k pretočeniu nedôjde, je pravdepodobné, že žena porodí sekciou58.

Bábätko má už vyvinuté všetky zmysly ako sluch, čuch, hmat, chuť, zrak a bude s nimi nakladať hneď po pôrode. Už dlhší čas rozvíja v maternici napr. svoj ​​hmat, kedy už vníma, že si siaha na palec, dotýka sa časti tela. Rozvíja svoj ​​sluch tým, že počuje búšenie matkinho srdca alebo jej hlas zvonku. Chuť trénuje vďaka prehĺtaniu plodovej vody a zrakom skúma svet v maternici. Čuch však bude môcť využiť až po pôrode, pretože plodovým vakom sa vôňa a pachy nešíria, pretože v ňom nie je vzduch.

Kosti bábätka ešte nie sú spojené úplne k sebe tak, aby dovolili dieťatku hladko prejsť rodidlami. To isté platí aj o hlavičke dieťaťa, ktorá je stále mäkká a bude mäkká aj po narodení. Na jej spevnenie sa potom dieťaťu podáva napr. Vigantol v kvapkách.

Vyšetrenia v 33. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

33. týždeň tehotenstva v číslach

33. týždeň tehotenstva

  • 33. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 31. týždeň od oplodnenia
  • približne 7 týždňov do pôrodu
  • lekár píše: 32 týždňov + 0 dní až 32 týždňov + 6 dní (skrátene 32tt + 0 až 32tt + 6)

33. týždeň tehotenstva po dňoch

33. týždeň tehotenstva po dňoch

Video: Pohyby bábätka vo 33. týždni tehotenstva

<< 32. týždeň tehotenstva / 34. týždeň tehotenstva >>

Viac o 33. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
  2. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
  3. http://www.pampers.cz
  4. https://web.archive.org/web/20130208164243/http://www.fit-porod.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tyden-...
  5. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#33
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 33. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 33. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť