Príznaky pôrodu

NovorodenecPríznaky pôrodu teda čas, kedy sa bábätko rozhodne opustiť mamičkine bruško, väčšina tehotných žien bezpečne pozná. Nie je potrebné teda mať obavy, že sa včasný príchod do pôrodnice nestihne.

Deň pôrodu32 sa nedá presne naplánovať. Len veľmi malé percento bábätiek sa narodí presne v termíne pôrodu7. Niektoré novorodeniatka vykuknú na svet pokojne aj 14 dní pred termínom, iné na seba nechávajú čakať aj 10 dní po termíne. Takéto časové rozpätie je však v norme, preto nejde o nič mimoriadne.

Deň D, kedy sa skutočne spustí pôrod, je pravdepodobne vyvolaný hormónmi. Tie produkuje bábätko a na základe nich dostane telo budúcej mamičky pokyny k vypudeniu plodu z tela von.

Skrátka tehotenstvo a pôrod je veda. Mnoho budúcich mamičiek trápi rad vecí - ako sa na pôrod pripraviť, kedy odísť do pôrodnice, aké sú prvé príznaky pôrodu.

Ako sa čo najlepšie pripraviť na pôrod

V dobe, kedy sa tehotenstvo blíži ku koncu, môžu budúcu mamičku začať prepadať rôzne obavy a stavy nepokoja. Mimo početných fyziologických zmien, ako je rast bruška, zadýchavanie, nutkanie na časté močenie a rad ďalších, sa môžu objaviť tiež časté zmeny nálad. Tie pramenia prevažne zo strachu z pôrodu, alebo tiež obavy zo starostlivosti o novorodeniatko2.

Určitá miera strachu a nervozity patrí ku všetkému, čo je pre človeka nové, nepoznané a s čím sa stretáva len občas. Tehotenstvo a pôrod do tejto škatuľky patrí úplne samozrejme. Dôležité je však pozitívne myslenie a viera, že všetko dopadne na výbornú. Pôrod dieťatka je síce pomerne dlhou a bolestivou záležitosťou. Spomienky na bolesť a strach sa našťastie rýchlo rozplynú pri pohľade na to najcennejšie - na bábätko.

Možnosti k upokojeniu duše i tela budúcej mamičky

Základom je zistiť o pôrode čo možno najviac. K tomu môže dopomôcť:

 • Tehotenská profylaxia (predpôrodný kurz) - kde sa nastávajúca mamička dozvie všetko o tom, čo pôrod a popôrodné obdobie obnáša. Tiež ako pri pôrode dýchať, možné polohy pri pôrode alebo alternatívy k tíšeniu pôrodných bolestí4.

Viac v hlavnom článku: Predpôrodné kurzy.

 • Cvičenie pre tehotné - je možno navštevovať od samého začiatku tehotenstva. Žena sa tu naučí správne dýchať a posilní potrebné svalstvo. Cvičenie tiež prispieva k celkovej duševnej pohode.

Viac v samostatnom článku: Cvičenie pre tehotné.

 • Opora v tehotenstve a doprovod pri pôrode - v súčasnej dobe už nie je otecko očakávaného dieťatka na "druhej koľaji," ale môže sa aktívne zúčastňovať napr. vyššie spomenutých tehotenských kurzov. Muž by mal tiež vedieť, čo tehotenstvo a pôrod obnáša, aby bol pri pôrode oporou. Je tiež vhodné, aby bol žene oporou aj počas tehotenstva nielen psychickou, ale aj tou fyzickou. Preto by si nastávajúca mamička mala vedieť požiadať kedykoľvek o pomoc, či už s domácnosťou, upratovaním alebo napríklad s nákupmi. Oporu v tehotenstve a pri pôrode môže tiež zabezpečiť pôrodná asistentka alebo dula.

Viac v samostatnom článku: Sprevádzajúca osoba pri pôrode18.

 • Literatúra - súčasnosť ponúka množstvo kvalitnej literatúry popisujúcej priebeh tehotenstva a pôrodu. Budúce mamičky majú z čoho vyberať. Vhodné je tiež nejasné veci konzultovať priamo s lekárom, ktorý všetko vysvetlí.
 • Súrodenec bábätka - áno, aj tento bod je veľmi dôležitý. Starší súrodenec by mal byť súčasťou príprav na bábätko, a to najmä z jedného prostého dôvodu - žiarlivosť. Už od začiatku je vhodné s dieťaťom o bábätku hovoriť, zapojiť ho do príprav, nákupov oblečenia a potrebných vecí, alebo tiež do výberu mena13.

Viac informácií, ako pripraviť staršie dieťatko na bábätko v článku: Tehotenstvo a starší súrodenec.

Viac k téme, ako pripraviť telo i dušu na pôrod v hlavnom článku: Príprava na pôrod.

Kedy sa vydať do pôrodnice

Nastávajúca mamička by mala predovšetkým dať na svoju intuíciu a nezaoberať sa obavami z príliš skorého príchodu. Tu viac ako inde platí pravidlo, radšej skôr a zbytočne, než neskoro. Ak pocity napovedajú, že čas už nastal, je na mieste vyraziť. Aj keď ešte nedošlo k odtoku plodovej vody a pravidelným kontrakciám, ktoré sú v intervale napr. 30 minút. Ide najmä o pokoj budúcej mamičky.

Aké sú prvé príznaky pôrodu

Medzi prvotné príznaky pôrodu patrí najmä:

 • Pravidelné kontrakcie - prvé skutočné kontrakcie začínajú spravidla zvoľna. Ide skôr o také pnutie, ktoré "vystreľuje" z bruška do chrbta a niekedy aj nôh a po chvíli ustáva. Tieto kontrakcie nebývajú ešte nijako výrazne bolestivé. Ak sa toto pnutie opakuje, je správna doba začať sledovať čas.

Viac v samostatnom článku Kontrakcie.

 • Odtok plodovej vody - prasknutie vaku s plodovou vodou môže prísť veľmi náhle. Častokrát sa tak stane vo chvíľach pokoja, napríklad v noci. Plodová voda tiež nemusí odtiecť naraz, mnohokrát uniká len po kvapkách. Typický je jej sladkastý pach alebo ružovkastá farba. Pre detekciu plodovej vody je možné zakúpiť špeciálne hygienické vložky alebo lakmusové papieriky, ktoré v kontakte s ňou zmodrajú. Odtok plodovej vody je ďalším signálom, že nastala doba vydať sa do pôrodnice. Lekár aj pri malom úniku plodovej vody budúcu mamičku vyšetrí a zváži, ako postupovať ďalej.

Viac v hlavnom článku: Odtok plodovej vody.

 • Krvácanie - ku krvácaniu1 z rodidiel pred pôrodom väčšinou nedochádza, ale aj slabé krvácanie je dôvod vyhľadať lekársku pomoc. V prípade, že by krvácanie bolo intenzívnejšie, je potrebné urýchlene volať Záchrannú zdravotnú službu. Tá budúcu mamičku prevezie bezodkladne na pôrodnícke oddelenie. Hoci sa nejedná o bežný jav, môže byť o to viac nebezpečný a ohroziť život budúcej mamičky a aj dieťatka.

Pozri hlavný článok: Krvácanie v tehotenstve1.

V niektorých prípadoch môže byť začiatok pôrodu sprevádzaný s častým nutkaním na malú potrebu, nutkaním na stolicu alebo bolesťami v bedrovej - krížovej oblasti chrbtice. Ďalej tiež nevoľnosťou, hnačkou alebo vracaním. Takéto stavy sú však vždy vhodné radšej konzultovať s lekárom, ktorý na základe vyšetrenia zistí, či ak ide o začiatok pôrodu alebo iný problém. Môže ísť napr. o zápal slepého čreva, črevnú infekciu alebo obličkovou či žlčníkovú koliku.

Príznaky predčasného pôrodu

O predčasný pôrod 6 sa jedná v prípade, že k nemu došlo medzi 23. - 37. týždňom tehotenstva .
Medzi príznaky predčasného pôrodu patrí:

 • Pravidelné maternicové kontrakcie - najskôr sa objavujú sťahy maternice sprevádzané bolesťou v podbrušku a krížovej oblasti. Kontrakcie sa pri hroziacom predčasnom pôrode stávajú veľmi rýchlo intenzívne, časté a bolestivé. Tak ako pri pôrode v termíne sa intervaly medzi jednotlivými sťahmi skracujú.
 • Bolesti a zmeny pošvového sekrétu - medzi známky predčasného pôrodu6 môžu patriť tiež hlboké chrbtové bolesti, alebo kŕče pripomínajúce menštruačné bolesti. Ďalej tiež krvácanie z rodidiel, zvýšený vaginálny výtok, odchod hlienovej zátky14 alebo časté nutkanie na močenie.
 • Odtok plodovej vody - predčasný odtok plodovej vody1 je varujúcim momentom, kedy by mala nastávajúca mamička vyhľadať urýchlene lekársku pomoc.

Viac v samostatnom článku: Predčasný odtok plodovej vody1.

Ďalšie informácie týkajúce sa predčasného pôrodu v samostatnom článku: Predčasný pôrod6.

Súvisiace články

Viac o príznakoch pôrodu na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.naseporodnice.cz/porod.php
 2. http://www.babyonline.cz/porod/spousteci-mechanismy/dalsi-priznaky-porodu
 3. http://www.ordinace.cz/clanek/priprava-na-porod-psychicky-i-fyzicky/
 4. http://www.ulekare.cz/clanek/jak-rozpoznat-priznaky-predcasneho-porodu-6838
 5. https://web.archive.org/web/20160430163207/http://nedoklubko.cz/2011/03/06/priznaky-predcasneho-p...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s príznakmi pôrodu

Máš skúsenosť s príznakmi pôrodu?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť