Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

4. týždeň tehotenstva

V 4. týždni tehotenstva sa zárodok už uhniezdil v maternici, čo sa považuje za skutočný počiatok tehotenstva .

Proces uhniezdenia môže spôsobiť narušenie drobných ciev a následné ľahké krvácanie (špinenie), ktoré možno omylom považovať za menštruáciu. Od uhniezdenia začína čerpať blastocysta výživu z materničnej sliznice a z krvného obehu matky. Vnútri sa dejú zmeny, tvoria sa prvé dve bunkové vrstvy - vonkajšie a vnútorné zárodočné listy. Na strane vonkajšieho zárodočného listu vznikne žĺtkový vačok a na strane vnútornej amniová dutina. Medzi oboma stranami (vačkami) vznikne tzv. zárodočný terčík. Bunky sa v maternici veľmi rýchlo delia do dvoch skupín: na tie, ktoré tvoria placentu, a na tie, z ktorých sa vyvinie bábätko. Zárodok aj s obalom má asi 1 mm a 1 g.

Môže sa dostaviť stav únavy, vyššia potreba spánku, citlivosť pŕs a občasné nevoľnosti. Tie sa ale z počiatku tehotenstva ešte nepovažujú za príznaky tehotenstva21, pretože žena v tomto týždni ešte nemôže 100 % vedieť, že je tehotná. Tieto pocity sa označujú ako predmenštruačný syndróm.

Vynechanie menštruácie nemusí znamenať graviditu. Niektoré ženy s nepravidelným cyklom, choré alebo inak fyzicky/psychicky vyčerpané ženy, v prípade vynechania menštruácie tehotné byť nemusia. Rýchlym variantom pre zistenie tehotenstva môže byť v túto chvíľu tehotenský test1 a najistejšia potom návšteva lekára.

Vyšetrenia v 4. týždni tehotenstva

Potvrdenie tehotenstva

  • hladina β-hCG (tzv. tehotenského hormónu) v krvi matky postupne narastá a pre tehotenstvo je pozitívna asi od 4.týždňa
  • ultrazvuková vaginálna sonda je schopná zachytiť tehotenstvo od asi 5. týždňa1 (akciu srdca však zachytí od asi 6. týždňa)
  • ultazvuková abdominálna sonda (cez brušnú dutinu) zobrazuje maternicu cez viacero vrstiev brušnej steny a preto stanovenie tehotenstva môže byť posunuté asi o týždeň neskôr
  • na potvrdenie tehotenstva je vhodné navštíviť gynekológa do 10. týždňa od poslednej menštruácie

4. týždeň tehotenstva v číslach

4. týždeň tehotenstva

  • 4. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 2. týždeň od oplodnenia
  • približne 36 týždňov do pôrodu
  • lekár píše: 3 týždne + 0 dní až 3 týždne + 6 dní (skrátene 3tt + 0 až 3tt + 6)

4. týždeň tehotenstva po dňoch

4. týždeň tehotenstva po dňoch

<<3.týždeň tehotenstva / 5.týžden tehotenstva>>1

Viac o 4. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.gynprenatal.cz/
  2. http://is.muni.cz/th/75599/ff_m/DP_Prezivanie_rizikoveho_tehotenstva.txt
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Kam ďalej?

Skúsenosti so 4. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť so 4. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť