Viac ako polovica všetkých tehotných žien má skúsenosti s rannou nevoľnosťou. Tá môže byť sprevádzaná vracaním. Nevoľnosť je dôsledkom zvýšených hormónov v tele matky. Mnoho lekárov tvrdí, že ranná nevoľnosť je dobré znamenie, pretože to znamená, že sa placenta vyvíja dobre.
Ak sa objaví nadmerné dávenie a nemôže ho nastávajúca mamička riadiť, príčinou môže byť hyperemesis gravidarum. Ak sa hyperemesis gravidarum nelieči, môže byť škodlivé pre matku aj dieťa, a to z dôvodu nedostatku živín a nerovnováhy elektrolytov. Najdôležitejšie je, aby nastávajúca mamička o rannej nevoľnosti informovala svojho lekára.
Čo spôsobuje rannú nevoľnosť
Presná príčina ranných nevoľností nie je doteraz známa. Môžu byť spôsobené pôsobením tehotenských hormónov ako je progesterón a hCG1 - ľudský choriový gonadotropín, nízkou hladinou krvných cukrov, prílišnou únavou alebo určitými potravinami. Tiež cestovanie automobilom či inými dopravnými prostriedkami môže pocity nevoľnosti zvyšovať.
Kroky na zmiernenie nevoľnosti:
Majte pri posteli pripravených pár sušienok, ktoré zjete ešte pred vstávaním.
Vstávajte postupne, pokojne a nikdy nie v zhone.
Jedzte často malé porcie - najlepšie ľahko stráviteľné potraviny s nízkym obsahom tuku.
Nejedzte príliš tučné a korenené jedlá.
Medzi jedlami dávajte prednosť zdravým jedlám ( žalúdok tak nebude nikdy úplne prázdny, čo pomáha predchádzať pocitom nevoľnosti. Skúste potraviny s vysokým obsahom bielkovín - kyslomliečne výrobky, jogurty).
Pite tekutiny 1/2 hodiny pred alebo po jedle, ale nie počas jedla.
Pite malé množstvo tekutín v priebehu dňa, aby sa zabránilo dehydratácii.
Ak vám vadí zápach, otvorte okná a zapnite ventilátory.
Majte dostatok odpočinku a spánku počas dňa.
Vyhnite sa teplým miestam (teplo prispieva k nevoľnosti).
Privoňajte si k citrónu a zázvoru, pite limonády a jedzte melón na zmiernenie nevoľnosti.
Nejedzte mäso, ktoré nie je dostatočne spracované.
Menej tradičné možnosti na zmiernenie nevoľnosti:
Akupresúrne náramky - nosenie týchto náramkov (odporúčajú sa pre zvýšenie účinku nosiť na každej ruke jeden) môže pomôcť v zmiernení tehotenských nevoľností, alebo nevoľností spôsobených jazdou v dopravných prostriedkoch, na lodiach.
Akupunktúra - táto liečba spočíva vo vpichovania tenkých ihličiek do kože. Ak uvažujete o akupunktúre ako o možnej liečbe ranných tehotenských nevoľností, kontaktujte svojho lekára, ktorý vám pomôže vyhľadať akupunkturistu, ktorý je vyškolený pre prácu s tehotnými ženami.
Zázvor, alebo jeho extrakty - niekoľko menších výskumov preukázalo, že 1000 mg zázvoru denne môže byť v boji s rannými nevoľnosťami veľmi prospešné.
Vitamín B6 - jeho účinky boli v súvislosti s tehotenstvom veľmi starostlivo preskúmané a jeho použitie je teda možné až v dávkach do 200 mg denne.
Mali by ste kontaktovať svojho lekára, keď:
Ste sa stretli s nadmernou nevoľnosťou a vracaním (viac ako 3-krát denne), ktoré vám bránia udržať riadnu potravu.
Vaše telo produkuje oveľa menej moču ako zvyčajne.
Nevoľnosť a zvracanie pretrváva až do druhého trimestra (po 12. týždni).
Ošetrujúci lekár vám v takom prípade môže predpísať vhodný liek, ktorý pomôže nevoľnosti zmierniť.
Čo je hyperemesis gravidarum
Až 2 zo 100 žien môžu byť v tehotenstve postihnuté vážnou rannou nevoľnosťou nazývanou hyperemesis gravidarum. Jedná sa o veľmi ťažkú formu tehotenského zvracania, pri ktorom nastávajúca mamička môže zvrátiť obsah žalúdka až 15-krát denne. U gravidných žien tak dochádza k rapídnemu úbytku na váhe35. To nielen z dôvodu dehydratácie, ale tiež kvôli hladovaniu, ktoré môže neblaho ovplyvniť prosperitu tehotenstva a v neposlednom rade tiež plod, ktorému sa tak nedostávajú potrebné živiny k správnemu vnútromaternicovému vývinu. Pri výskyte tohto ochorenia je nevyhnutná hospitalizácia budúcej mamičky. Liečba spočíva v intravenóznom (intravenóznom) podávaní tekutín, umelej výživy a liečiv.
Medzi známky závažnej ranné nevoľnosti patrí:
zvracanie viac ako 4-krát denne,
závraty, točenie hlavy,
dehydratácia (medzi známky dehydratácie patrí pocit smädu, sucho v ústach, zrýchlený srdcový tep, výrazne nižšia frekvencia močenia alebo neprítomnosť močenie vôbec),
váhový úbytok viac ako 5 kg.
Vážnou rannou nevoľnosťou môžu byť viac postihnuté tehotné ženy, ak:
ide o tehotenstvo viacpočetné - dvojčatá, trojčatá,
trpia kinetózou (choroba3 - nevoľnosť z pohybu, napríklad v dopravnom prostriedku),
trpeli vážnou rannou nevoľnosťou už v predošlom tehotenstve,
sú postihnuté niektorou z trofoblastických chorôb - stav, ktorý vedie k rastu abnormálnych buniek v maternici.
Tip
Úľavu od tehotenských nevoľností môžu priniesť lízanky GraviPop, ktoré sú dostupné v každej lekárni. Špeciálne navrhnutá receptúra obsahuje okrem iného tiež vitamín C, ktorý vyniká jedinečnými antioxidačnými vlastnosťami. Ďalej obsahujú vápnik, ktorý je základným stavebným prvkom organizmu a zázvor, ktorý blahodarne pôsobí na zmiernenie tehotenských ťažkostí sprevádzajúcich tehotenskú nevoľnosť. Priaznivo ovplyvňuje nevoľnosť s nutkaním na zvracanie a upokojuje žalúdočné ťažkosti.
Lízanky sa vyrába v štyroch príchutiach: višňa, jablko, citrón a pomaranč. Záleží teda len na chuti nastávajúce mamičky.