Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Farbenie vlasov v tehotenstve

Či je a či nie je farbenie vlasov v tehotenstve škodlivé, je často kladenou otázkou nastávajúcich mamičiek. Neexistuje však stopercentná jednotná odpoveď.
Farbenie vlasov v tehotenstve

Farby na vlasy obsahujú rôzne chemické látky. Za normálnych okolností nie sú škodlivé pre človeka i keď prechádzajú cez pokožku hlavy. Ak farbeniu vlasov počas tehotenstva neodoláte, je dôležité urobiť si najskôr test na alergiu1 pred farbením.

Farbenie vlasov v prvom trimestri

Neodporúča sa používať farby na vlasy minimálne počas prvého trimestra1, lebo sa vyvíjajú jednotlivé orgány dieťatka a ide celkovo o najrizikovejšie obdobie. Je preto lepšie počkať do s farbením vlasov do druhého trimestra, kedy je vývoj dieťaťa menej zraniteľnejší.
Farba na vlasy

Pri farbení vlasov v tehotenstve by mala žena zvážiť či si zafarbí celú hlavu dlhotrvajúcou farbou alebo využije niektorú z iných možností skrášlenia svojich vlasov:

  • farbenie vlasov dočasnou umývateľnou farbou, ktorá je k vlasom viac šetrná
  • nechať si na vlasoch urobiť trvalú
  • použiť na vlasy peroxid vodíka
  • použiť na vlasy trvalú onduláciu

Za bezpečnejšie farbenie vlasov v tehotenstve sa považuje melír, ktorý je zabalený v alobale a nemá priamy kontakt s pokožkou hlavy. Vôbec najbezpečnejšou farbou je prírodná rastlinná farba, tzv. henna. Odtieň prírodnej farby je červeno- oranžový a môže sa stať, že nie každej tehotnej sa takýto farebný odtieň páči a dĺžka pôsobenia farby je niekoľkohodinová. Ďalšie odtiene henny, ktoré sú dostupné nie sú celkom prérodné a môžu obsahovať syntetické chemické látky.

Nevýhodou je, že hormóny v tele tehotnej ženy pracujú inak a môžu, ale i nemusia ovplyvniť pôsobenie farby. Isté je, že zatiaľ nebola preukázaná žiadna priama spojitosť medzi farbením a možným poškodením plodu. O škodlivosti farbenia vlasov v tehotenstve sa doposiaľ len polemizuje.

Ako si farbiť vlasy v tehotenstve

Farbu by mala žena nechať na vlasoch len toľko minút, koľko je uvedené v príbalovom letáčiku- čas by sa nemal predlžovať. Miestnosť, v ktorej si bude žena farbiť vlasy, musí byť dobre vetraná a farba musí byť z vlasov dobre umytá. Použitie ochranných rukavíc je samozrejmosťou.
Ako si farbiť vlasy v tehotenstve

Veľmi dôležité je, aby sa žena cítila v tehotenstve dobre a príjemne, pokiaľ by mala byť v strese z toho, že má odrasty na vlasoch, je lepšie tento pocit ,,hodiť za hlavu" a vlasy si v kľude nafarbiť.

Ženy by sa mali v tehotenstve vyhnúť farbeniu obočia a mihalníc, lebo môže dojsť k opuchom alebo infekcií v oblasti očí. Samotné farbenie vlasov v tehotenstve je ale s tomu zodpovednou opatrnosťou bezpečné a v poriadku.

Rastlinné farbivá

Farbivá rastlinného pôvodu sú dobrou alternatívou farbenia vlasov nielen v tehotenstve, aby sa zabránilo styku so syntetickými chemickými látkami. Ženy by si mali pri výbere rastlinnej farby pozorne prečítať príbalový leták a hlavne zložky, ktoré sú v prírodných a rastlinných farbách. Veľa farieb, ktoré sa predávajú ako prírodné môžu obsahovať taktiež syntetické chemické látky, ktoré sú súčasťou taktiež bežných farieb na vlasy. Zložkami môžu byť: p-fenylendiamin, dihydroxybenzen, aminofenolen a pod.

Kvalita vlasov počas tehotenstva a po pôrode

Hormóny počas tehotenstva sa postarajú o krásne vlasy aj bez farbenia. Vlasy môžu taktiež rôzne reagovať na bežne používanú farbu a výsledok odtieňov môže byť iný, než na ktorý je žena zvyknutá. Žiaľ, približne 3 mesiace po pôrode je možné zaznamenanie zvýšené padanie vlasov. Po niekoľkých mesiacoch tento problém prejde, vlasy opäť zosilnejú.

Viac v samostatnom článku: Vypadávanie vlasov po pôrode

Viac o farbení vlasov v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://zena.atlas.sk/farbit-vlasy-pocas-tehotenstva/deti/tehotenstvo/538727.html
  2. http://www.pluska.sk/izdravie/zenska-zona/zenska-zona/fakty-myty-vlasoch-pocas-tehotenstva.html
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s farbením vlasov v tehotenstve

Máš skúsenosť s farbením vlasov v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť