Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Melasma

Melasma (melazma) je tmavé sfarbenie kože, ktoré sa objavuje u žien prevažne v tehotenstve. Kožné ochorenie postihuje aj ženy, ktoré užívajú antikoncepciu2 alebo hormonálnu substitučnú terapiu (HRT). Vďaka hormonálnym zmenám sa melasma objavuje aj u žien v období menopauzy. Má miernejšie príznaky v zimných mesiacoch.

Príznaky

Jediným príznakom sú tmavé nepravidelné škvrny vyskytujúce sa v tvári, na nose, perách a na čele. Škvrny sa objavujú postupne, nevyskočia na tvári naraz.

Príčina ochorenia

Melasma je spôsobená vplyvom ženských pohlavných orgánov, konkrétne estrogénu a progesterónu. Tie produkujú viac farbiva v čase, keď je koža vystavená slnku. Náchylnejšie na ochorenie sú ženy so svetlejšou pleťou, ktoré sa vystavujú intenzívnemu slnečnému žiareniu.
Melasma

Ženy v tehotenstve majú zvýšenú hladinu estrogénu, progesterónu a MSH (melanycyte-stimulujúci hormón). Pri chloazme sa predpokladá, že je u ženy zvýšená hladina progesterónu, nie estrogénu a MSH.

Vplyv na vznik kožných škvŕn má tiež:

Prevencia v tehotenstve

Do 12. týždňa tehotenstva je dôležité dbať na zvýšený príjem kyseliny listovej1, ktorá je obsiahnutá hlavne v zelenej zelenine, celozrnnom pečive a cereáliách.

Typy

Melasma má 4 rôzne typy pigmentových vzorov:

  • epidermálna - vyskytuje sa pri nadmernom melanínu v povrchových vrstvách kože,
  • kožná - objavuje sa za prítomnosti bunky, ktorá sa živí konzumáciou melanínu,
  • zmiešaná - kombinácia epidermálneho a kožného typu,
  • nepomenovaná - objavuje sa u ľudí s tmavou pleťou.

Liečba

Melasma je viditeľná voľným okom, kedy možno na tvári chorého uvidieť tmavé pigmentové škvrny. Existenciu ochorenia melasma potvrdí dermatológ pomocou tzv. Wooda lampy.

Sfarbenie kože často mizne svojpomocne pár mesiacov po pôrode32. V niektorých prípadoch býva na liečbu využívanie perorálnej antikoncepcie alebo hormonálnej substitučnej terapie.

Liečbu je možné podporiť chemickými peelingami, galvanickým alebo ultrazvukovým ošetrením tváre, použitím laseru. Počas liečby sa musia ženy vyhýbať pobytu na slnku a používať chemické alebo fyzikálne blokátory proti slnečným lúčom.

Viac o melasme na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://en.wikipedia.org/wiki/Melasma
  2. http://www.whattoexpect.com/pregnancy/symptoms-and-solutions/chloasma.aspx
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s melasmou

Máš skúsenosť s melasmou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť