Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

12. týždeň tehotenstva

Ultrazvuk - 12. týždeň tehotenstva 12. týždeň tehotenstva je charakteristický plne vyvinutou placentou. Placenta jednou stranou prilieha k maternici a druhým koncom k pupočnej šnúre, cez ktorú je plod vyživovaný. Zásobuje ho kyslíkom a živinami. V tomto týždni váži plod okolo 14 gramov a meria cca 6 cm.

Bábätko má v tomto týždni už všetky časti tela, pohlavné orgány nevynímajúc. Tie však ešte lekár na ultrazvukovom vyšetrení len ťažko zachytí. Ich vývoj sa líši v závislosti na raste pohlavného hrbolčeka. Pokiaľ tento rastie rýchlejšie do dĺžky, ide o mužský pohlavný orgán - penis, ak pomalšie, vyvíja sa klitoris, t.j. časť pohlavného orgánu ženy. V tomto týždni sú ale rozdiely ešte naozaj malé, a preto je dobré si na spoľahlivú informáciu o pohlaví dieťaťa16 ešte počkať .

Na prstoch, teda nechtových lôžkach, sa mu už vytvárajú nechty, ktorých vývoj bude pokračovať až do narodenia. V tvárovej časti sa pod viečkami tvorí dúhovka, vyvíjajú sa vlasové vačky (budúce vlásky, chĺpky) a bábätko sa už v maternici pohybuje - cmúľa si palček, otvára pusu, ale ešte neotvára oči.

V 12. týždni dostane tehotná žena v poradni svojho gynekológa tehotenský preukaz, ktorý je po celú dobu tehotenstva dokumentom, do ktorého sa vpisuje všetko ohľadom stavu matky a plodu až do pôrodu. Žena by túto kartu mala mať vždy pri sebe.

Popri tehotenskom preukaze sú žene vykonané po bežných, základných vyšetreniach v poradni ďalšie vyšetrenia, a to: špecializované ultrazvukové vyšetrenie na odhalenie rizika vrodených vád a dedičných syndrómov (tzv. NT skríning a odbery krvi), ďalej lekár vykoná meranie panvových rozmerov a vyšetrenie pŕs.

Tehotenstvo v 12. týždni znamená ustúpenie niektorých príznakov tehotenstva21 ako sú napríklad nevoľnosť alebo únava. Bruško môže žene už pomaly rásť, a preto sa odporúča preventívne bruško aj stehná mazať krémom proti popraskaniu pokožky. Predsa len sa koža mnohokrát veľa natiahne a ako opatrenie proti popraskaniu a/alebo striám7 môžu byť krémy účinné.

Vyšetrenia v 12. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Od 6. týždňa sa vyšetrujú aj ozvy plodu. Súčasťou 1. tehotenskej poradne je aj odber krvi (resp. objednanie na odber) na laboratórne vyšetrenie krvi a stanovenie krvnej skupiny a Rh-faktoru.

Skríning vrodených vývojových chýb

Názov testu Výkon Vyšetrované parametre Čas
Kombinovaný test (NT screening) -1.časť odber krvi PAPP-A, free β hCG.10.-12.tt
Kombinovaný test (NT screening) -2.časť ultrazvukové vyšetrenie šijové prejasnenie NT (ev. aj NB, TCR, DV) 11.-13.tt

Alternatívou kombinovaného testu je Triple test3. Viac o prenatálnom skríningu vrodených vývojových chýb v samostatnom článku a videu na toto téma: Klikni sem.

Ďalšie výkony a vyšetrenia

Názov výkonu Čas
Biopsia choria (odber choriových klkov) 11.-15. tt
3D ultrazuk 12.-16. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)
4D ultrazuk6 12.-16. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)
Prenascan1 od 10.tt, zvyčajne 12.-22. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)
MaterniT21 Plus1 od 10.tt, zvyčajne od 12. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)

12. týždeň tehotenstva v číslach

12. týždeň tehotenstva

  • 12. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 10. týždeň od oplodnenia
  • približne 28 týždňov do pôrodu
  • lekár píše: 11 týždňov + 0 dní až 11 týždňov + 6 dní (skrátene 11tt + 0 až 11tt + 6)

12. týždeň tehotenstva po dňoch

12. týždeň tehotenstva po dňoch

Video (CZ): Ultrazvuk v 12. týždni tehotenstva

<< 11. týždeň tehotenstva1 / 13. týždeň tehotenstva >> 1

Viac o 12. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
  2. http://www.sestra.sk/Prenatálna_starostlivosť
  3. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
  4. http://is.muni.cz/th/75599/ff_m/DP_Prezivanie_rizikoveho_tehotenstva.txt
  5. http://www.pampers.cz
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 12. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 12. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť