Obrat vonkajšími hmatmi

1 skúsenosť

Obrat vonkajšími hmatmi (tiež ECV) je oficiálny lekársky postup, ako v posledných týždňoch tehotenstva pomocou vonkajšieho tlaku na ženino brucho otočiť plod v maternici z polohy pozdĺžne koncom panvovým alebo z polohy priečnej do polohy pozdĺžne hlavičkou. Po otočení je tak možný vaginálny pôrod32. Táto metóda bola vykonávaná už v dobe 300 rokov pred naším letopočtom, v starovekom Grécku, potom ale upadla do zabudnutia a bola znovu objavená na začiatku 80. rokov 20. storočia.

Indikácie a kontraindikácie obratu vonkajšími hmatmi

Vykonáva sa vtedy, ak žena čaká iba jedno bábätko. Obvykle sa robí po 37. týždni tehotenstva. V skorších týždňoch je ešte pomerne veľká šanca, že sa bábätko do polohy pozdĺžne hlavičkou otočí samovoľne. V neskorších týždňoch je už bábätko veľké a množstvo plodovej vody klesá, ale pri vhodných podmienkach možno obrat vonkajšími hmatmi vykonávať až do 42. týždňa tehotenstva.

Tehotná žena aj bábätko musí byť v dobrom zdravotnom stave a tehotenstvo musí prebiehať fyziologicky, v maternici by sa nemali nachádzať žiadne anomálie. Musí byť zachovaný vak blán, potrebná je aj dostatočná dĺžka pupočníka a dostatok plodovej vody. Limitujúce pre prevedenie obratu vonkajšími hmatmi je voľnosť pohybu plodu v maternici. Lepšie sa zvyčajne obrat vonkajšími hmatmi vykonáva, pokiaľ sa nejedná o prvé tehotenstvo, predchádzajúce tehotenstvo totiž zvyšujú flexibilitu brušnej steny.

Obrat vonkajšími hmatmi nemožno vykonávať, ak má žena placentu praevia3, vaginálne krvácanie, alebo ak je plod abnormálne malý. Kontraindikáciou je aj malé alebo veľké množstvo plodovej vody. Pri malom množstve plodovej vody nemá bábätko dostatok voľnosti pohybu, pri veľkom množstve plodovej vody je vysoké riziko poranenia dieťaťa. Plod nesmie byť ani príliš angažovaný v panve, je ťažké ho odtiaľ dostať.

Možné prínosy a riziká obratu vonkajšími hmatmi

Úspešnosť obratu plodu vonkajšími hmatmi do polohy pozdĺžne hlavičkou je 60 až 70 %. Približne v 6 až 7 % prípadov dôjde k spätnému otočeniu bábätka do pôvodnej polohy pred vykonaním obratu. Zníženie počtu cisárskych rezov57 indikovaných kvôli polohe koncom panvovým je o jednu až dve tretiny. Obrat vonkajšími hmatmi môže byť pre tehotnú ženu aj pomerne nepríjemný (ale iste menej, ako prirodzený pôrod koncom panvovým alebo cisársky rez57).

Negatívne následky obratu vonkajšími hmatmi sa objavujú v maximálne 6 % prípadov. Jedná sa o predčasný pôrod6, nutnosť cisárskeho rezu, odlúčenie placenty, zauzlenie, utlačenie alebo výrez pupočníka, prasknutie vaku blán či ruptúra ​​maternice. Obrat vonkajšími hmatmi možno vykonávať aj žene po prekonanom cisárskom reze. Riziká ale nie sú presne známe, pravdepodobne sú o niečo vyššie ako v ostatných prípadoch.

Postup obratu vonkajšími hmatmi

Najprv sa zistí poloha bábätka Leopoldovými hmatmi. Potom nasleduje ultrazvukové vyšetrenie pre potvrdenie polohy bábätka, odhad jeho hmotnosti, množstvo plodovej vody a vylúčenie abnormalít maternice a plodu. Kvôli riziku predčasného pôrodu a cisárskeho rezu je nutné mať pripravenú operačnú sálu a vykonať primerané vyšetrenia.

Ak je žena Rh negatívna, je jej potrebné podať Rh imunoglobulíny pred začatím obratu bábätka. Tiež je potrebné vždy vykonať kardiotokografické vyšetrenie. Kardiotokograf a ultrazvuk sú používané aj počas procesu otáčania bábätka a po jeho dokončení. Tehotná žena počas vykonávania obratu vonkajšími hmatmi leží na chrbte a injekčné sú jej kvôli potlačeniu kontrakcií maternice podávané tokolytiká.

Lekár nahmatá bábätko a tlakom oboma rukami na vhodné miesta na bruchu mamičky ho najprv vysunie nahor von z panvy, potom ho v niekoľkých krokoch pretočí do priečnej polohy a nakoniec do polohy pozdĺžne hlavičkou. V prípade zlej reakcie bábätka alebo tehotnej ženy je nutné proces prerušiť.

Video (EN): Lekár vykonáva obrat vonkajšími hmatmi

Alternatívne, " babské " rady pre pretočenie bábätka do polohy pozdĺžne hlavičkou

  • čas, pokoj, " rozhovor " s bábätkom, prijatie polohy bábätka
  • indickej mosty: tehotná žena si ľahne na chrbát a dvíha panvu z ľahu nahor tak, aby lýtka boli čo najbližšie k zadku
  • akupresúra, akupunktúra, moxovanie

Súvisiace články

Viac o obrate vonkajšími hmatmi na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.tribune.cz/clanek/11037
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/External_cephalic_...
  3. http://www.aafp.org/afp/1998/0901/p731.html
  4. http://www.aafp.org/afp/1998/0901/p744.html
  5. http://evidencebasedbirth.com/what-is-the-evide...
  6. http://www.webmd.com/baby/external-cephalic-ver...
  7. https://web.archive.org/web/20130708023458/http...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s obratom vonkajšími hmatmi

Máš skúsenosť s obratom vonkajšími hmatmi?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
dannaniella
24. apr 2014

Obrat dieťatka vonkajšími hmatmi

Ahojte!
Napíšem moju skúsenosť s obratom dieťatka a udalosti, ktoré predchádzali tomuto úkonu.

Moje tehotenstvo prebiehalo úplne normálne, bez akýchkoľvek komplikácií. Moje dieťa bolo ku koncu tehotenstva správne otočené, a pripravené na prirodzený pôrod - tzn. hlavičkou dole.

Približne v 30 tt som manuálne pracovala. Išlo o pre mňa rutinné údery kladivom, ktoré trvali max. pol hodinu. Bolo to však blízko brucha a ten zvuk bol asi príliš silný, takže v tú noc sa moje dieťa otočilo hlavičkou hore. K tomuto záveru sme dospeli spolu s mojim pôrodníkom, takže odporúčam vyvarovať sa podobným činnostiam v posledných štádiach tehotenstva.

V 31 tt som prišla na kontrolu pred pôrodom ku štátnemu lekárovi. Ten zaznamenal polohu bábätka pozdĺžne koncom panvovým. Neurobil nič, iba mi predpísal nasledujúcu kontrolu o 4 týždne. Nijak so mnou nekonzultoval tento stav a jeho možné zmeny.

V 32 tt som prišla na kontrolu ku môjmu pôrodníkovi. To je ale lekár na súkromnej klinike Aquario Hospital v Beniarbeig (Španielsko), Enrique Lebrero. Pôrodnica sa orientuje na prirodzené pôrody.

Lekár konštatoval polohu dieťaťa pozdĺžne koncom panvovým. Tiež uviedol, že mám dostatok plodovej vody a dieťa nie je veľké. Vysvetlil mi, že sa chystá o obrat dieťaťa vonkajšími hmatmi, že s tým má skúsenosti. Keďže som bola už napojená na vonkajší monitor, skontroloval tiež pupočnú šnúru, jej dĺžku. Na moje brucho mi dal gel, a rukami postupne otáčal dieťa presne ako je to zaznamenané na videu vyššie. Pomaličky posúval dieťa hlavičkou dole. Keďže dieťa už bolo dosť veľké, bolo vidieť obrysy jeho tela. Všetko trvalo veľmi krátky čas a necítila som sa nepríjemne. Robil to veľmi skúsene a zručne. Keď bolo dieťa na požadovanom mieste, skontroloval odozvy srdca. Všetko bolo v poriadku, tak som mohla odísť domov.

Všetko závisí od lekára. Či sa na to podujme, či má tieto skúsenosti. Pretože vy sama nemôžete tento úkon vykonať. Napíšem len, že keď som bola o ďalší týždeň na kontrole u môjho súkromného gynekológa, povedal mi, že mi neverí že mi môj pôrodník dieťa otočil.

Rodila som až v 42 tt. Môže byť, že som mala zle vypočítaný termín pôrodu, pretože moja menštruácia bola úplne nepravidelná. V nemocnici mi dali 2 x lyžicu ricinového oleja zapiť marhuľovým džúsom. Ráno som dostala kontrakcie a onedlho začala rodiť bez epidurálky.

Keďže som začala príliš skoro tlačiť ( toto bola vyslovene moja chyba, pretože otvorená som síce už bola, ale nemala som ešte tlaky na tlačenie), trvalo mi skoro 2 hodiny, kým sa dcéra narodila. Posledné 2 kontrakcie pôrodník musel použiť zvon a dieťatku pomôcť. Rodila som tiež bez nástrihu, pôrodník to nerobí. Tiež som cvičila s pomôckou EPINO. Dieťa sa narodilo zdravé, bolo mi hneď priložené a odvtedy som ho mala pri sebe.

Chem povzbudiť dievčatá, aby sa tohto úkonu nebáli, aby dôverovali sebe, dieťaťu a porodníkovi, ktorý je na to pripravený.
Držím palce!
5 poďakovaní