Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Štikútka bábätka v brušku

Štikútka bábätka v brušku je jedným z vedľajších príznakov dýchania plodu v plodovej vode. Štikútka sa dá rozpoznať okolo druhého trimestra ako séria rytmických pohybov opakujúcich sa niekoľkokrát za deň.

Pre dieťa neexistuje žiadne nebezpečenstvo, ktoré by ho počas čkania nejako ohrozovalo na živote. Pľúca dieťaťa nie sú natoľko vyvinuté, aby sa pri čkaní napilo plodovej vody a udusilo sa. Kyslík dieťa naďalej prijíma cez pupočnú šnúru, ktorá je z jednej strany napojená na maternicu matky a z druhej strany na pupok dieťaťa. Keď začne dieťa po narodení dýchať nosom a ústami, môže sa u neho aj naďalej prejavovať štikútka, ktorá časom odoznie.

Štikútka bábätka v brušku z pohľadu matky

Štikútku má dieťa v brušku už od prvého trimestra1, ale je natoľko malé, že ju matka nemôže cítiť. Keď sa v druhom trimestri objavujú prvé pohyby2, žena si začne častejšie všímať otáčania a kopanie bábätka, ktoré je dobrým znamením, že je dieťa aktívne a časom sa dostaví tiež čkanie. Štikútku mamička spozná ako sériu opakujúcich sa pohybov, ktoré môžu nastať niekoľkokrát za deň.

Čo spôsobuje štikútanie bábätka v brušku

Plod môže v tehotenstve štikútať častejšie, alebo aj vôbec. V žiadnom prípade nejde o niečo zlé, z čoho by mala mať žena obavy.

Prečo bábätko v brušku štikúta?

  • dieťa je schopné samostatne dýchať - centrálny nervový systém je natoľko vyvinutý, že vysiela mozgu signály, že dieťa je pripravené dýchať;
  • pupočná šnúra - pri zvýšenej alebo zníženej frekvencii čkania môže lekár vykonať kontrolný ultrazvuk. K zmene frekvencie čkania môže dôjsť z dôvodu, že sa pupočná šnúra omotá okolo krku plodu, čo môže znížiť príjem kyslíka a spôsobovať štikútku;
  • rozvoj sacieho reflexu - čkanie sa môže objaviť, keď sa u dieťaťa vyvíja sací reflex;
  • ostatné - čkanie sa môže objaviť tiež v prípad , kedy si mozog myslí, že je na čase začať cvičiť všetky vyvinuté reflexy, od kŕmenia po vylučovanie. Ide o bežný stav, počas ktorého sa posilňuje srdce a dýchanie dieťaťa.

Ako na štikútku bábätka v brušku reagovať?

Keď dostane bábätko v brušku v treťom trimestri štikútku, je viditeľná aj pre okolie. Ak začne bábätko štikútať, nemala by sa mamička znepokojovať, pretože je to to isté, ako keď dieťa v brušku kope. Mamička by mala len kontrolovať, či nie sú pohyby dieťaťa príliš časté alebo viac bolestivé než obvykle.

Niekedy môže byť matka znepokojená, keď sa dieťa dlhšiu dobu nehýbe alebo sú jeho pohyby menej intenzívne. Stáva sa to, keď má žena placentu praevia, ktorá pôsobí ako bariéra. Dôležité pre pokoj a bezpečie dieťaťa je, aby matka zostala v pokoji a uvoľnená a nestresovala sa. Aby sa matka upokojila a dieťa tiež, mala by matka viac hovoriť, spievať si alebo meditovať.

Viac o štikútke bábätka v brušku na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.babycenter.com/404_is-it-normal-for-... ( ENG )
  2. http://www.med-health.net/Fetal-Hiccups.html ( ENG )
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti so štikútkou bábätka v brušku

Máš skúsenosť so štikútkou bábätka v brušku?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
sono2  26. nov 2016

Čkanie v brušku.

Aj moje má štikútku. Pozorujem to asi tiež od 8 mesiaca, trvá to vždy pár minút, asi každý druhý deň. Hneď som vedela, že je to ono. Presne je to pravidelne nadskakovanie brucha. 😍
2 poďakovania
barboravaclavikova  28. okt 2016

Štikútka mimi

Som prvorodička, som v 33tt a teda štikútku máme v brušku už nejaký ten piatok každý deň, cca 3-4x do dňa. Prvá je zhruba 30minútová a potom už kratšie. :) Len dúfam, že to malého prejde keď sa narodí :)
3 poďakovania
bamina  4. jún 2014

Čkanie

Dcéra bola dosť aktívna v brušku. Od 8.mesiaca každý deň pravidelne sa stávalo, hlavne večer. Synovi sa tiež čká každý deň, keď si idem ľahnúť večer.
0 poďakovaní
ivkadracova  4. jún 2014

Aj našej Božke sa čkalo..

Najprv som netušila o čo ide. Popravde som si myslela, že je dajaká divná, keď má opakujúce sa pohyby, teda hovorila som to manželovi s obavami. Ale potom som si prečítala na nejakom fóre ako samozrejmosť, že deťom sa v brušku môže čkať, tak ma to veľmi ukľudnilo.

Pozorovala som to cca od 8. mesiaca. V dolnej časti bruška som mala pravidelné pohyby, také búchanie asi 3-minútové, samozrejme okrem kopania v hornej časti bruška.

Božka mala ihneď po narodení, napriek tomu, že bola trošku fialová, silný sací reflex. Podľa článku vyššie to s tým teoreticky súvisí. Len škoda, že ja som jej nemala čo ponúknuť.. ale to je už iná téma.
0 poďakovaní
zuzana1404  2. jún 2014

Čkanie v brušku

Pri všetkých troch deťoch som pozorovala tento jav - keď sa dieťatku čká. Boli to také pravidelné pohyby - nadskakovanie. Ale najviac sa čkalo tretej dcére, tá bola v brušku aj najaktívnejšia. Nejako som to neriešila, že by som si robila obavy, ale skôr som ju chúďatko ľutovala. Nakoniec pri pôrode mala 2x omotanú šnúru okolo krku, ale nebola pridusená, lebo ihneď po narodení začala plakať. Tak neviem, či ju mala už omotanú skôr.
2 poďakovania