Streptokok v tehotenstve patrí do streptokokovej skupiny B (taktiež známy ako Streptococcus agalactiae, GBS = Group B Streptococcus alebo SAG ). Lekári sa o jeho prítomnosti v pošve tehotnej ženy zaujímajú ešte pred samotným pôrodom32, teda už okolo 35. až 37. týždňa tehotenstva, pretože môže byť vážnou hrozbou pre novonarodené dieťa1.
Streptokok B sa nachádza v pošve až u 20% tehotných žien, ale nie je pre nich tak nebezpečný, ako pre novorodenca. Tehotnú ženu môže vďaka jeho prítomnosti stretnúť zápal maternice, placenty alebo pupočníka, čím je vo finále ohrozené dieťa - plod. Tieto komplikácie ale nie sú nijako časté a riešia sa vhodnou a včasnou liečbou antibiotikami. Prítomnosť streptokoka v pošve lekár zisťuje na základe rýchleho a nebolestivého steru, ktorý vykoná jemnou tyčinkou a ktorého výsledky sú známe do 2 až 3 dní. Výsledok tohto vyšetrenia zapíše do tehotenskej knižky2, s ktorou potom tehotná žena prichádza do pôrodnice, kde tak majú kompletné informácie o priebehu jej tehotenstva.
Jeho príznaky nemusia byť výrazné. Ak je žena nosičom streptokoka B, nemusí o tom ani vedieť, pretože tieto baktérie nespôsobujú žiadne ťažkosti. O prítomnosti streptokoka B v pošve sa žena môže dozvedieť z vaginálneho steru, ktorý lekár vykoná za úplne iným účelom. Ak je tehotnej žene streptokok v pošve v tehotenstve preukázaný, nie je isté, či ho bude mať po celú dobu tehotenstva a či bude prenesený na dieťa. To isté platí aj vtedy, ak je vykonaný test na streptokoka B v tehotenstve negatívny. Ani v tomto prípade to neznamená, že tehotná žena v neskoršej fáze tehotenstva streptokoka v pošve mať nemôže.
Ak je tehotnej žene zistená prítomnosť streptokoka, tak jej lekári počas pôrodu podávajú v infúziách (vnútrožilovo) antibiotiká (zvyčajne len jednu dávku antibiotík penicilinového radu), aby sa predišlo prenosu nákazy na dieťa a podávajú ich len do samotného vypudenia dieťaťa. Pokiaľ je ale pôrod dlhší a preťahujú sa jednotlivé pôrodné doby, či sa jedná o predčasný pôrod 6, môžu lekári naordinovať dávkovanie antibiotík4 viac ako len raz. Lekár teda žene podať antibiotiká vo vhodný čas (ideálne 3 - 4 hodiny pred pôrodom, alebo po odtoku plodovej vody, či nástupoch kontrakcií), aby sa dostali aj do krvi dieťaťa a vytvorili tak ochranu proti možnej nákaze. Podanie antibiotík platí aj v prípade, kedy sa žena počas tehotenstva na streptokoka B už preliečila.
Kvapky s antibiotikami sa podávajú tým ženám, ktoré rodia vaginálne32. Ak žena rodí cisárskym rezom 58 a nedošlo k porušeniu vaku blán, dieťa je donosené a žena nemá kontrakcie, antibiotiká jej nie sú podávané.
Pred pôrodom sú tehotnej žene vykonávané stery pošvovej sliznice, z ktorých sa určí výskyt tohto streptokoka v jej vagíne. Keď je tento nález pozitívny, musí sa žene podať antibiotikum a to aj počas pôrodu, aby nedošlo k prenosu tohto streptokoka na novorodenca1.
Včasným podaním antibiotík a dodržiavaním hygieny sú vážne následky na dieťati zanedbateľné. Novorodenci totiž majú hneď po pôrode veľmi slabý imunitný systém. Ak pri prechode pôrodnými cestami dôjde k prenosu infekcie na dieťa, môžu nastať veľké komplikácie. Medzi tie patrí napríklad otrava krvi, pľúcne ochorenie = zápal pľúc, meningitída = zápal mozgových blán a v najhorších prípadoch aj úmrtie novorodenca.
Najviac ohrození sú novorodenci v prvých 24 hodinách života. Zvýšené riziko existuje aj pri pôrode pred 37. týždňom tehotenstva, či v prípade odtoku plodovej vody viac ako 12 hodín pred pôrodom, alebo keď má žena počas pôrodu horúčku. Prípadné riziko je aj vtedy, ak žena porodila v minulosti dieťa s ranou GBS-infekcií.
Podľa českého Štátneho Zdravotného Ústavu (SZÚ) sa nákaza prejaví u 3 až 5 novorodencov z 1000 a úmrtnosť je potom uvádzaná u 1 až 2 detí.
Liečba počas tehotenstva v podstate neprebieha. Čaká sa na samotný pôrod. V prípade hrozby predčasného pôrodu môže lekár zahájiť liečbu aj skôr.
So streptokokom si veľmi dobre dokážeme poradiť a to vnútrožilovým aplikovaním antibiotík minimálne 3 - 4 hodiny pred pôrodom do krvi matky. Z nej sa antibiotiká prenesú do placenty a následne do krvi dieťaťa, ktoré je tak proti nákaze chránené.