Streptokok v tehotenstve

Streptokok v tehotenstve patrí do streptokokovej skupiny B (taktiež známy ako Streptococcus agalactiae, GBS = Group B Streptococcus alebo SAG ). Lekári sa o jeho prítomnosti v pošve tehotnej ženy zaujímajú ešte pred samotným pôrodom32, teda už okolo 35.37. týždňa tehotenstva, pretože môže byť vážnou hrozbou pre novonarodené dieťa1.

Streptokok B sa nachádza v pošve až u 20% tehotných žien, ale nie je pre nich tak nebezpečný, ako pre novorodenca. Tehotnú ženu môže vďaka jeho prítomnosti stretnúť zápal maternice, placenty alebo pupočníka, čím je vo finále ohrozené dieťa - plod. Tieto komplikácie ale nie sú nijako časté a riešia sa vhodnou a včasnou liečbou antibiotikami. Prítomnosť streptokoka v pošve lekár zisťuje na základe rýchleho a nebolestivého steru, ktorý vykoná jemnou tyčinkou a ktorého výsledky sú známe do 2 až 3 dní. Výsledok tohto vyšetrenia zapíše do tehotenskej knižky2, s ktorou potom tehotná žena prichádza do pôrodnice, kde tak majú kompletné informácie o priebehu jej tehotenstva.

Jeho príznaky nemusia byť výrazné. Ak je žena nosičom streptokoka B, nemusí o tom ani vedieť, pretože tieto baktérie nespôsobujú žiadne ťažkosti. O prítomnosti streptokoka B v pošve sa žena môže dozvedieť z vaginálneho steru, ktorý lekár vykoná za úplne iným účelom. Ak je tehotnej žene streptokok v pošve v tehotenstve preukázaný, nie je isté, či ho bude mať po celú dobu tehotenstva a či bude prenesený na dieťa. To isté platí aj vtedy, ak je vykonaný test na streptokoka B v tehotenstve negatívny. Ani v tomto prípade to neznamená, že tehotná žena v neskoršej fáze tehotenstva streptokoka v pošve mať nemôže.

Streptokok B a pôrod

Ak je tehotnej žene zistená prítomnosť streptokoka, tak jej lekári počas pôrodu podávajú v infúziách (vnútrožilovo) antibiotiká (zvyčajne len jednu dávku antibiotík penicilinového radu), aby sa predišlo prenosu nákazy na dieťa a podávajú ich len do samotného vypudenia dieťaťa. Pokiaľ je ale pôrod dlhší a preťahujú sa jednotlivé pôrodné doby, či sa jedná o predčasný pôrod 6, môžu lekári naordinovať dávkovanie antibiotík4 viac ako len raz. Lekár teda žene podať antibiotiká vo vhodný čas (ideálne 3 - 4 hodiny pred pôrodom, alebo po odtoku plodovej vody, či nástupoch kontrakcií), aby sa dostali aj do krvi dieťaťa a vytvorili tak ochranu proti možnej nákaze. Podanie antibiotík platí aj v prípade, kedy sa žena počas tehotenstva na streptokoka B už preliečila.

Kvapky s antibiotikami sa podávajú tým ženám, ktoré rodia vaginálne32. Ak žena rodí cisárskym rezom 58 a nedošlo k porušeniu vaku blán, dieťa je donosené a žena nemá kontrakcie, antibiotiká jej nie sú podávané.

Streptokok B a novorodenec

Pred pôrodom sú tehotnej žene vykonávané stery pošvovej sliznice, z ktorých sa určí výskyt tohto streptokoka v jej vagíne. Keď je tento nález pozitívny, musí sa žene podať antibiotikum a to aj počas pôrodu, aby nedošlo k prenosu tohto streptokoka na novorodenca1.

Včasným podaním antibiotík a dodržiavaním hygieny sú vážne následky na dieťati zanedbateľné. Novorodenci totiž majú hneď po pôrode veľmi slabý imunitný systém. Ak pri prechode pôrodnými cestami dôjde k prenosu infekcie na dieťa, môžu nastať veľké komplikácie. Medzi tie patrí napríklad otrava krvi, pľúcne ochorenie = zápal pľúc, meningitída = zápal mozgových blán a v najhorších prípadoch aj úmrtie novorodenca.

Najviac ohrození sú novorodenci v prvých 24 hodinách života. Zvýšené riziko existuje aj pri pôrode pred 37. týždňom tehotenstva, či v prípade odtoku plodovej vody viac ako 12 hodín pred pôrodom, alebo keď má žena počas pôrodu horúčku. Prípadné riziko je aj vtedy, ak žena porodila v minulosti dieťa s ranou GBS-infekcií.

Podľa českého Štátneho Zdravotného Ústavu (SZÚ) sa nákaza prejaví u 3 až 5 novorodencov z 1000 a úmrtnosť je potom uvádzaná u 1 až 2 detí.

Liečba streptokoka B v tehotenstve

Liečba počas tehotenstva v podstate neprebieha. Čaká sa na samotný pôrod. V prípade hrozby predčasného pôrodu môže lekár zahájiť liečbu aj skôr.

So streptokokom si veľmi dobre dokážeme poradiť a to vnútrožilovým aplikovaním antibiotík minimálne 3 - 4 hodiny pred pôrodom do krvi matky. Z nej sa antibiotiká prenesú do placenty a následne do krvi dieťaťa, ktoré je tak proti nákaze chránené.

Prevencia v tehotenstve

  • zvýšená hygiena,
  • posilňovanie svojho ​​imunitného systému,
  • preventívne stery z pošvovej sliznice,
  • v prípade problémov a prvých príznakov prítomnosti baktérie bezodkladne navštíviť lekára.

Viac o streptokokovi v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.babycentre.co.uk/a1647/group-b-streptococcus-in-pregnancy (EN)
  2. http://infekcni-nemoci.zdrave.cz/mame-se-bat-streptokoka/
  3. http://www.itehotenstvi.cz/tehotenstvi/streptokok-b-proc-je-v-tehotenstvi-nebezpecny.html
  4. http://www.vasedeti.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tehotenstvi/streptokok-v-tehotenstvi/
  5. http://www.itehotenstvi.cz/tehotenstvi/streptokok-b-proc-je-v-tehotenstvi-nebezpecny.html
  6. http://www.lubusky.com/ddp_6_diagnostka-a-lecba-streptokoku-skupiny-b-v-tehotenstvi-a-za-porodu.html
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti so streptokokom v tehotenstve

Máš skúsenosť so streptokokom v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
ivkadracova  3. jún 2019

Moja skúsenosť je trojnásobná

Zakaždým som nepodala antibiotiká, prvýkrát cielene, aj sme nad tým uvažovali, aj študovali, aj sme boli skúšaní v pôrodnici.. Pri ďalších to príroda zariadila sama. Porodila som chlapcov, jedného na chodbe, druhého v čistom prostredí domova - neplánovane, u všetkých bolo a je všetko v poriadku.
2 ľudia považujú za užitočné
denuska23  7. apr 2018

Prízvukovanie a podanie antibiotík

Rovnako som mala pozitívneho streptokoka počas tehotenstva. Moja gynekologička mi poradila, aby som na to v pôrodnici upozornila, lebo budem mať nasadené antibiotiká. Keďže od odtečenia plodovej vody ubehlo 12 hodín, tak mi antibiotiká podávali 2x. Poukázať chcem však na to, že aj keď majú dávať v prvom rade lekári pozor na to, čo sa píše v tehotenskej knižke, tak nikdy nie je na škodu, aby ste ich aj vy upozornili na to, akú chorobu či nález máte. Aj oni sú len ľudia a dobre vieme aký zhon tam mávajú ;)
3 ľudia považujú za užitočné
ninuss  9. mar 2018

Nepodanie ATB

Mám osobnú skúsenosť, kedy zabudli pri pôrode podať antibiotiká napriek pozitívnemu steru. Malý do pár hodín dostal sepsu a začali mu zlyhávať orgány. Šance po prevoze na vyššie pracovisko boli 50:50. Nakoniec sa po vyše mesiaci dostal domov s neistým výsledkom, či nedošlo k poškodeniu mozgu a iných orgánov vplyvom podania silných liekov, ktoré ho zachránili pred smrťou. Chvalabohu je zdravý a v poriadku. Tohto streptococca skutočne neodporúčam podceňovať.
4 ľudia považujú za užitočné
ivkadracova  23. máj 2015

My sme rozhodli neriešiť to

Študovali sme to, aj sme sa radili ..v pôrodnici nám však odporučili dať ATB ešte počas pôrodu, my sme však odmietli. Podľa informácií, čo máme, je šanca, že dieťa bude pri vaginálnom pôrode nakazené streptokokom od matky veľmi malá. Niekto si môže myslieť, že sme riskovali, ja to tak ale nevidím, nevidel to tak ani môj manžel. Našej dcérke nič nebolo a zaklopem na drevo ani nie je. Pravdepodobne to tak urobíme znova.
3 ľudia považujú za užitočné