Pôrodné bolesti

4 skúsenosti

Pôrodné bolesti sú jedinou bolesťou,ktorá nevzniká z dôvodu choroby, ale je súčasťou normálneho telesného procesu. Žena sa na ne môže pripraviť dopredu, počas tehotenstva. Končia sa narodením dieťaťa.

Pôrod je fyziologický proces aj napriek tomu, že je bolestivý. Žiadne dve ženy nemajú rovnaký stupeň pôrodných bolestí a žiadne dva pôrody nie sú presne rovnaké, preto je potrebné zvoliť vhodnú úľavu od bolesti u každej ženy individuálne.

Príčina pôrodných bolestí

Pôrodná bolesť je spôsobená kontrakciami maternice a tlakom, ktorý je vyvíjaný na krčok maternice. K ďalším príčinám pôrodných bolestí patrí tlak plodu na močový mechúr a črevá.

Ženy môžu pociťovať pôrodnú bolesť ako silné kŕče do brucha, slabín a do chrbta. Niektoré ženy ich pociťujú ako bolesť v boku. Niektoré tehotné ženy prirovnávajú pôrodné bolesti k menštruačným kŕčom, pre iné je to ako silný tlak na brucho alebo túto bolesť prirovnávajú k bolestiam, ktoré pociťujú pri kŕčoch pri hnačke.

Hormóny a pôrodné bolesti

Žena pri pôrode často toleruje väčšiu bolesť ako za normálnych okolností. Je to spôsobené zvýšenou hladinou endorfínov a tiež jej záleží na dieťati. Všeobecne platí, že ak žena túžobne očakáva narodenie dieťatka, myslí naň, komunikuje s ním, má oveľa "ľahší" pôrod, teda pôrodné bolesti nevníma tak bolestivo. Bolesť vníma ako nával energie, ktorý ju posúva bližšie k dieťaťu. V tej bolesti vidí význam, preto ju nevníma tak intenzívne. S hormónom oxytocínom20, ktorý sa v jej tele uvoľňuje pri pôrode32, uvoľňujú sa aj endorfíny - hormóny šťastia. Preto ženy rýchlo zabudnú na bolesť, keď držia bábätko v náručí. Ak je pôrod vyvolávaný29 umelým oxytocínom, chýba zvýšená hladina endorfínov a žena pociťuje pôrodné bolesti oveľa silnejšie ako pri spontánnom pôrode.

Pôrodné bolesti a pôrodná analgézia

Pôrodná analgézia je dočasné obmedzenie vnímania bolesti pri pôrode. Rôzne metódy pôrodnej analgézie majú rôznu účinnosť, dĺžku pôsobenia a technickú náročnosť.
Rozlišujeme prirodzené metódy tíšenia bolestí, ktoré sú nefarmakologické a farmakologické metódy, kde sa už používajú lieky.

Nefarmakologické metódy

Rôzne výskumy naznačujú, že dostatočná príprava na pôrod, môže prispieť k zníženiu bolesti alebo aspoň zmeniť vnímanie bolesti a zníženie úzkosti.

Nefarmakologické, prirodzené metódy tíšenia pôrodných bolestí pred pôrodom

Existuje niekoľko možností, ktoré môžu pomôcť ženám s pôrodnými bolesťami ešte pred pôrodom. Sú to väčšinou rôzne cvičenia a pyschologická príprava na pôrod.

 • dobrá fyzická kondícia- odporúča sa každodenné nenáročné cvičenie každý deň, tehotné ženy by nemali fajčiť a piť alkohol, mali by sa vyvarovať zlej strave. Pravidelné cvičenie posilňuje svaly a pripravuje telo na stres pri pôrode. S cvičením by sa však nemalo preháňať.
 • psychologické metódy: predpôrodná príprava- oboznámenie sa s pôrodom, naučiť sa o pôrode čo najviac. Tehotným ženám sa odporúča navštíviť predpôrodné kurzy, kedy sa naučia o tom, čo ich čaká pri pôrode
 • naučiť sa správne dýchacie techniky pri pôrode
 • akupunktúra, hypnóza, joga, meditácia
 • Lamazova metóda
  • je to metóda pôrodníckej psychoprofylaxie
  • je to oboznámenie sa s pôrodom
  • ak žena chápe priebeh pôrodu a je o všetkom poučená, tak strach z pôrodu by mal byť odstránený a tým ja pôrod bude prebiehať ľahšie a inak budú pociťované aj pôrodné bolesti
  • tehotná žena sa pri tejto metóde oboznámi s tehotenstvom, dozvie sa všetko o novorodencoch a dojčení, naučí sa základy prvej pomoci. Ďalším krokom terapie je príprava na samotný pôrod, kedy sa kladie dôraz na pocity, nácvik dýchanie a šestonedelie.

Nefarmakologické metódy tíšenia pôrodných bolestí počas pôrodu

 • partner pri pôrode, ktorý podporuje svoju partnerku
 • miestna aplikácia tepla alebo chladu
 • masáž - ak je žene príjemná
 • hydroanalgézia- voda má relaxačný účinok a uvoľňuje od bolesti a stresu, žena sa tak lepšie uvoľní. Používa sa teplá voda - sprcha alebo vaňa.
 • audioanalgézia- počúvanie šumu. Rodiaca žena má na ušiach slúchatká, v ktorých má pustené zvuky, ktoré pripomínajú najčastejšie tečúcu vodu.
 • užívanie bylinných extraktov- tieto extrakty pôsobia na centrá v mozgu.
 • elektroanalgézia - TENS, používa sa najčastejšie ak sú pôrodné bolesti lokalizované v krížovej oblasti. Princíp TENS je založený na elektrických stimuloch kože, elektródy sú umiestnené po obidvoch stranách chrbtice.
 • alternatívne polohy pri pôrode, zmena polohy. Žena môže rodiť v stoji, v sede alebo v podrepe. Najčastejšie sa však ženám odporúča horizontálna poloha, pretože pri tejto polohe sa dá predísť mnohým pôrodným poraneniam. Rodička by mala mať možnosť voľného pohybu počas celého pôrodu (počas prvej aj druhej doby pôrodnej).

Farmakologické metódy

Systémová analgézia

 • lieky proti bolesti môžu byť podané rôznym spôsobom, môžu sa podať priamo do žily alebo priamo do svalu.
 • medzi najčastejšie používaný liek proti bolesti patrí injekcia s účinnou látkou petidín.
  • Petidín- je to silný liek proti bolesti, podáva sa injekčne priamo do svalu do zadku, môže sa však podať aj vnútrožilovo. Nežiadúce účinky petidínu nie sú časté, ale niekedy sa môžu objaviť.
Nežiadúce účinky petidínu pre matku
závraty a nevoľnosť
dezorientácia a porucha vnímania
sťažené dýchanie
Nežiadúce účinky petidínu pre bábätko
útlm dýchania pri narodení
sací reflex novorodenca môže byť utlmený

Inhalačná analgézia

 • pri inhalačnej analgézii sa používa oxid dusný, ktorý sa inak nazýva rajský plyn. Počas pôrodu sa podáva rodičke v zmesi s kyslíkom cez masku, žena musí pri aplikácii rajského plynu hlboko dýchať
 • oxid dusný nezastaví pôrodnú bolesť úplne, ale dokáže ju mierne utlmiť.
Možné nežiadúce účinky rajského plynu
nevoľnosť, zvracanie
dezorientácia
nedostatočná úľava od bolesti

Infiltrácia pošvy a perinea (hrádze)

 • obstrek pošvy a hrádze s anestetikom sa využíva v dnešnej dobe najčastejšie
 • niektorý pôrodníci využívajú pôrodnícky gél, ktorý sa aplikuje na steny pošvy a vytvorí tam vrstvu, ktorá zabezpečuje menšie pociťovanie pôrodných bolestí pri prechode dieťaťa pôrodným kanálom.

Epidurálna analgézia

 • epidurálna analgézia je špeciálny typ lokálnej anestézy
 • je to najúčinnejší liek, ktorý najlepšie tlmí pôrodné bolesti
 • táto analgézia sa využíva pri vaginálnych pôrodoch a aj pri cisárskych rezoch, keď chce matka zostať pri vedomí pri narodení bábätka

Zapamätajte si...

 • pôrod je bolestivá udalosť pre každú ženu
 • v dnešnej dobe je k dispozícii množstvo liekov (epidurálna anestéza, petidín, oxid dusný) a techník proti pôrodným bolestiam
 • pôrodník spolu s rodičkou zvolí najvhodnejší typ analgézie
 • prirodzené metódy tíšenia bolesti sú len pomocné prostriedky, ktoré pomáhajú rodičke prekonať pôrodné bolesti. Lieky proti pôrodným bolestiam sú však na prvom mieste.
 • niektoré rodičky si vyberú pôrod bez použitia liekov, vtedy sa spoliehajú na relaxačné techniky a na riadenie dýchania
 • počas pôrodu sa ženám podávajú aj lieky na uvoľnenie, tieto lieky upokoja rodičku a zmiernia úzkosť

Súvisiace články

Viac o pôrodných bolestiach na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. MUDr. Antonín Pařízek, CSc.: Porodnická analgezie. Moderní babictví 3, 2004
 2. Verny Thomas Kelly John: Tajomný život dieťaťa pred narodením. SPN Bratislava 1993
 3. http://www.webmd.com/baby/
 4. http://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/
 5. https://www.betterhealth.vic.gov.au/
 6. http://kidshealth.org/parent/pregnancy_center/childbirth/childbirth_pain.html#
 7. Pain Relief for Labor and Delivery
 8. https://web.archive.org/web/20160322090920/http://www.bonella.cz/porod/jak-predejit-porodnim-bole...
 9. http://www.levret.cz/publikace/casopisy/mb/2007-12/?pdf=39
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s pôrodnými bolesťami

Máš skúsenosť s pôrodnými bolesťami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
madeleine
4. mar 2017

Farmakológia a pôrod

Veľmi sa mi páči, ako väčšina článkov spojených s pôrodom začne tým, že žena nemá počas tehotenstva fajčiť, piť, väčšina z nás si nedá ani paralen proti bolesti, aby nedajbože nemal vplyv na dieťatko a v momente pôrodu necháme do seba natlačiť takú dávku drog, že je to až dych vyrážajúce. Ja som mala prirodzený pôrod, bolestivý - áno, no s plným vedomím, čo robím a prečo to robím. Mala som láskyplný doprovod partnera a veľmi úctivej a pokojnej pôrodnej sestry, čo pomôže mnohým rodičkám prekonať viac ako akákoľvek chémia. A áno, je to chémia, ktorá dieťa zasiahne, pretože toto je stresová situácia aj preň. Počas nej krv koluje rýchlejšie a látky prenikajú rovnako do tela matky, ako dieťaťa.

Tak si radšej dám pohár vína (po konzultácii s lekárkou, samozrejme, od nej mám to odporúčanie).

Držte sa a nedajte sa oblbnúť. V apríli idem na to znova a znova z čistou hlavou (zatiaľ aj bez pohára vína :-D )
4 poďakovania
janana1612
1. dec 2014

Vyvolávané pôrody

Ja som mala oba pôrody vyvolávané. Prvý syn mal 4100g a pôrod bol pre mňa silný zážitok, aj čo sa týka bolesti. No, zvládla som ho bez epidurálky. Tak som si povedala, že aj druhý pôrod bez nej zvládnem.

Druhý pôrod trval necelé 3 hodiny, ale poslednú hodinu som kričala a prosila o epidurál...no už bolo neskoro, tak som to pretrpela. Nezaberalo ani predýchavanie, ani horúca sprcha, ani fitlopta. Hrozný pôrod, naozaj...Ale aspon už viem, že keby som niekedy ešte išla raz rodiť, tak sa nebudem hrať na hrdinku a tú epidurálku si určite dám ;-)
3 poďakovania
snopkulka
16. dec 2013

Bolesť? Dalo sa to v pohode prežiť

Oba pôrody som mala bez epidurálky. Prvý pôrod trval od prvej kontrakcie po samotné narodenie malého necelých 6 hodín. Od začiatku som mala kontrakcie každých cca 5-7 minút, išlo to veľmi rýchlo. Na epidurálku ani nebol čas, rýchlo som sa otvárala... a ani som nechcela, bolesti to boli silné, nebudem klamať :-), ale dalo sa to zvládnuť.

Druhý pôrod trval od začiatku kontrakcií po narodenie prcka 2,5 hodiny, len tak-tak sme to stihli do pôrodnice :-D Nad epidurálkou som vôbec nerozmýšľala, nemala som ju ani zaplatenú. Druhý pôrod bol takmer bezbolestný, s prvým sa to nedá porovnať - kontrakcie som predýchavala s úsmevom na tvári, úplna malina, fakt ;-)

Odporučiť - neodporučiť epidurál? Ťažko povedať, každá žena má iný prah bolesti, takže je to individuálne :-)
5 poďakovaní
erifl
24. aug 2013

Epidurálku môžem len odporučiť.

Ja som mala epidurálnu anestézu. Pichali mi to do chrbtice, ale vôbec to nebolelo. Bolo to rýchle, len trošku nepríjemné, ale fakt rýchle. Zabralo to asi za 15 minút a bolo to ako spasenie na tie bolesti. Aj doktorka mi povedala, že som ako vymenená. Fakt môžem len odporučiť. Bez nej by som asi neporodila...
7 poďakovaní