37. týždeň tehotenstva

V 37. týždni tehotenstva by si už mala mať pripravenú tašku do pôrodnice aj výbavičku pre bábätko a v podstate už len s vyloženými nohami čakať na veľký deň D. Zisti, či je dieťatko v tejto chvíli už úplne donosené, čo ťa v tomto týždni ešte môže postretnúť a prečo ti lekár urobí vyšetrenie na streptokoka, ak sa tak ešte doteraz nestalo.
bábätko v 37. týždni tehotenstva

V 37. týždni tehotenstva je už bábätko donosené.

Čo sa deje v 37. týždni tehotenstva?

 • Posledná fáza tehotenstva je charakteristická tým, že sa u ženy často objavuje vaginálny výtok. Hoci obvykle nejde o nič závažné, predsa len by si o tom mala informovať svojho gynekológa. Ten sa bude zaujímať o intenzitu výtoku a jeho konzistenciu.
 • Napriek tomu, že akákoľvek fyzická aktivita je pre teba teraz dosť náročná, nemala by si sa úplne prestať hýbať. Primeraný pohyb je totiž stále dôležitý pre správne trávenie a lepší spánok.
 • Vzhľadom k tomu, že sa pokožka na tvojom bruchu napína stále viac, je celkom možné, že sa na nej do pôrodu ešte objavia nové strie. Jediným spôsobom, ako ich vznik aspoň trochu obmedziť, je dôsledná hydratácia telovým mliekom či olejom.
 • V ideálnom prípade by už bábätko malo byť otočené hlavou dole, dôsledkom čoho začína vyvíjať väčší tlak na spodnú časť tvojho brucha a panvu.
  • Ako dieťatko tlačí na panvové dno a močový mechúr, je pre teba čím ďalej, tým ťažšie zaspať. Ak si aj konečne nájdeš správnu polohu a začínaš zaspávať, je dosť možné, že ťa z postele vyženie nutkanie ísť na toaletu.
  • Žiaľ, pálenia záhy2 sa do konca tehotenstva nezbavíš, pretože bábätko tlačí na žalúdok, a ten dôsledkom toho pravidelne vracia žalúdočné šťavy späť do vrchnej časti tráviacej sústavy.
  • Na druhej strane sa ti môže lepšie dýchať, pretože pľúca a bránica sú odbremenené od tlaku dieťatka.
 • Pocit nemotornosti zostáva. A vydrží to až do pôrodu. 😃
 • Ak je bábätko otočené stále zadočkom nadol, môže sa lekár pokúsiť o jeho pretočenie. V prípade, že sa to nedarí, alebo táto snaha nie je z hocijakého dôvodu možná, je na mieste porozprávať sa s lekárom o tom, ako bude pôrod prebiehať – či sa zvolí pôrod koncom panvovým1, alebo bude vykonaný cisársky rez59.

Ako sa vyvíja bábätko?

 • Naďalej prebieha tvorba tukového tkaniva, ktoré je stále potrebné, aby bábätko do pôrodu ešte pribralo a zosilnelo.
 • Na pokožke je stále kožný mázok, vďaka ktorému je povrch telíčka dieťaťa klzkejší a ľahšie tak prejde pôrodnými cestami.
 • Posledné týždne tehotenstva sú dôležité pre správny vývoj pľúc, mozgu a nervového systému.
 • Ak by sa bábätko narodilo v 37. týždni tehotenstva, už by nebolo považované za ľahko nedonosené.

Aké je bábätko veľké?

Na konci 37. týždňa tehotenstva (teda 36tt + 6) dieťatko meria cca 48,5 cm a jeho váha je približne 2,9 kg. Lekári ho stále nazývajú plodom a pre predstavu svojou veľkosťou pripomína futbalovú loptu.
Aké je bábätko veľké v 37. týždni tehotenstva?

V 37. týždni tehotenstva bábätko váži okolo troch kilogramov.


Tehotenská kalkulačka

Zaujímavé informácie o bábätku i tvojom tehotenstve ti vypočíta naša tehotenská kalkulačka.


Na čo sa v 37. týždni tehotenstva sústrediť?

 • môžeš popíjať čaj z ostružiny malinovej alebo si uvariť ľanové semienka1. Tieto odvary pôsobia na panvové svalstvo a dokážu vyvolať kontrakcie, čo ti v priebehu pôrodu môže pomôcť. Ak sú ti skôr sympatické homeopatiká8, môžeš užívať aj tie.
 • Preorganizovala si celý byt, trikrát vytriedila šatník a o bežnom upratovaní ani nehovoriac? Tejto fáze sa hovorí syndróm hniezdenia4 a stretáva sa s ním takmer každá tehotná žena. Podľa psychológov ide o prirodzený inštinkt, ktorým si tvoje telo a mozog overujú, či je skutočne všetko pripravené na príchod bábätka.
 • V tomto týždni sa už poslíčkovia môžu objavovať aj niekoľkokrát za deň. Dávaj si preto pozor, aby si si ich nepomýlila so skutočnými kontrakciami. Tie sú na rozdiel od poslíčkov pravidelné, ich intenzita postupne silnie a rozhodne neodznejú , ak si napríklad sadneš alebo ľahneš.
 • Ak čakáš dvojčatá alebo viacerčatá a lekár ti odporučil cisársky rez, je pravdepodobné, že nastane už v nasledujúcom týždni. Samozrejme, všetko závisí od od tvojho zdravotného stavu a stavu bábätka.

Vyšetrenia v 37. týždni tehotenstva

1. Tehotenská poradňa

Do tehotenskej poradne stále chodíš v intervale raz za dva týždne. V rámci nej bude lekár okrem iného sledovať panvové dno, ktoré sa môže dôsledkom pôrodu začať otvárať, a takisto bude pozorovať zmeny na krčku maternice. Samozrejme, frekvencia návštev prenatálnej poradne sa môže líšiť, pretože ju ovplyvňuje množstvo faktorov – tvoj zdravotný stav, vývoj bábätka, priebeh predchádzajúcich tehotenstiev, atď...

Ak ti tvoj gynekológ ešte neurobil ster z pošvy, aby zistil, že sa u teba (ne)nachádza streptokoková infekcia typu B, tak ťa to čaká práve teraz. 37. týždeň tehotenstva je totiž posledným týždňom, kedy sa toto vyšetrenie vykonáva.

Streptokok v tehotenstve

Streptokok v tehotenstve patrí do streptokokovej skupiny B (taktiež známy ako Streptococcus agalactiae, GBS = Group B Streptococcus alebo SAG ). Lekári sa o jeho prítomnosti v pošve tehotnej ženy zaujímajú ešte pred samotným /rodim/vaginalny-porod/, teda už okolo /som-tehotna/35-tyzden-tehotenstva//som-tehotna/37-tyzden-tehotenstva/, pretože môže byť vážnou hrozbou pre /vyvoj-dietata/novorodenec/.

2. Prípadný screening pre odhalenie rastového problému

V 36. až 37. týždni je čas na špeciálne vyšetrenie, ktorého úlohou je odhaliť, či bábätko nerastie príliš pomaly, a teda netrpí tzv. rastovou reštrikciou. Tento screening nepodstupuje každá žena, vykonáva sa len v prípade, ak lekár nadobudne nejakú pochybnosť.


Za rastovú reštrikciu sa považuje stav, kedy dieťa v maternici nedosahuje rozmery, aké by v danom týždni malo mať. Najčastejšie za týmto problémom stojí nedostatočná funkcia placenty. Rastová reštrikcia ohrozuje zdravie aj život bábätka, preto je viac ako dôležité, aby ju lekári odhalili včas.


Video: 36., 37., 38., 39. a 40. týždeň tehotenstva

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Petr Kolek

Čo vo videu zaznelo:


37. týždeň tehotenstva v číslach

37. týždeň tehotenstva, trimestre a mesiace

37. týždeň tehotenstva = 9. mesiac, 3. trimester.


Lekár zapíše údaj: 36 týždňov + 0 dní až 36 týždňov + 6 dní (skrátene: 36tt + 0 až 36tt + 6).


37. týždeň tehotenstva tvorí:

 • 36tt + 0 = prvý deň 37. týždňa tehotenstva,
 • 36tt + 1 = 36 týždňov + jeden deň (druhý deň 37. týždňa tehotenstva),
 • 36tt + 2 = 36 týždňov + dva dni (tretí deň 37. týždňa tehotenstva),
 • 36tt + 3 = 36 týždňov + tri dni (štvrtý deň 37. týždňa tehotenstva),
 • 36tt + 4 = 36 týždňov + štyri dni (piaty deň 37. týždňa tehotenstva),
 • 36tt + 5 = 36 týždňov + päť dní (šiesty deň 37. týždňa tehotenstva),
 • 36tt + 6 = 36 týždňov + šesť dní (siedmy deň 37. týždňa tehotenstva),
 • 37tt + 0 = prvý deň 38. týždňa tehotenstva.
 • 37. týždeň od poslednej menštruácie.
 • Približne 3 týždne do pôrodu.

37. týždeň tehotenstva po dňoch

Týždeň tehotenstvaPočet ukončených dní tehotenstvaPočet dní do pôrodu
36tt+025228
36tt+125327
36tt+225426
36tt+325525
36tt+425624
36tt+525723
36tt+625822

Mohlo by ťa zaujímať

Ľanové semienka

Ľanové semienka sú určené na konzumáciu a aj k vonkajšiemu použitiu. Mnoho tehotných žien začne konzumovať ľanové semienka v /som-tehotna/treti-trimester/ s vidinou ľahšieho a rýchlejšieho pôrodu. Vďaka hlienu, ktoré bunky ľanového semienka obsahujú, sa stáva stolica mäkšia a zvyšuje sa tiež množstvo /snazime-sa/cervikalny-hlien/ v pôrodných cestách, čo môže prispievať k uľahčeniu /rodim/vaginalny-porod/.
Ľanové semienko je odporúčané konzumovať v akejkoľvek forme od /som-tehotna/35-tyzden-tehotenstva/.

Ostružina malinová

Ostružina malinová (tiež maliník) je veľmi rozšírená rastlina, ktorú možno nájsť po celej Európe a tiež Ázii. V liečiteľstve sa používajú najmä jej listy, ktoré sa sušia a vyrába sa z nich potom výluh alebo čaj.

Pôrod

Či už sa na pôrod tešíte alebo sa ho bojíte, bohužiaľ sa mu nevyhnete. Ku koncu tehotenstva, kedy už je bruško naozaj veľké a je veľmi ťažké nájsť príjemnú polohu, sa väčšina mamičiek aj napriek všetkým obavám nemôže pôrodu dočkať a napäto očakáva, kedy sa konečne objavia prvé /rodim/priznaky-porodu/. Ideálna doba, kedy by sa váš drobček mal začať dožadovať príchodu na svet, je od /som-tehotna/37-tyzden-tehotenstva/. Ak sa mu nechce a všetky vaše prirodzené snahy o vyvolanie pôrodu zlyhali, pristúpi lekári medzi 41.- 42. týždňom k niektorej z /rodim/ako-vyvolat-porod/.Viac o 37. týždni tehotenstva na Modrom koníku

Na Modrom koníku nájdeš odborníkov aj užívateľky, ktorých skúsenosti a rady oceníš nielen počas tehotenstva.

 • Opýtaj sa odborníka
  • Či už máš akúkoľvek otázku ohľadom tvojho fyzického i duševného zdravia, vývoja bábätka, pôrodu, vzťahov či finančných alebo právnych záležitostí, môžeš sa ju spýtať jedného z našich odborníkov. Naše Poradnezadarmo a pýtať sa môžeš aj anonymne.
 • Pridaj sa do tematických skupín
  • Spoj sa s ostatnými užívateľkami, ktoré si práve takisto prechádzajú 37. týždňom tehotenstva, prípadne majú rovnaké záujmy a hobby ako ty. Môžete si navzájom zdieľať svoje skúsenosti, vymeniť si nejaké rady alebo zdroje informácií.
  • Tematické skupiny

<< 36.týždeň tehotenstva / 38.týždeň tehotenstva >>


Tento text má len informatívny charakter. Neslúži ako reklama, jeho cieľom nie je navádzať k užívaniu liekov či doplnkov stravy a nenahrádza diskusiu s lekárom či lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára.


Text po odbornej stránke skontroloval:
MUDr. Petr Kolek
gynekológ a pôrodník FTN Praha
FTN Praha - gynekologicko-porodnické oddělení

Hodnotenia a skúsenosti s 37. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 37. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke