Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

37. týždeň tehotenstva

Tehotenské bruško v 37. týždni tehotenstvaV 37. týždni tehotenstva by už mala mať nastávajúca mamička pre seba i bábätko všetko pripravené a v podstate už len odpočívať a čakať na deň D. Väčšina pôrodníc má na svojich weboch uvedené, čo si vziať so sebou do pôrodnice, a tak je dobré sa obrátiť buď priamo na pôrodnicu alebo na jej stránku.

Dieťa by malo byť hlavičkou dole, a preto tlak v dolnej časti brucha a v panve môže žene znepríjemniť každý deň do pôrodu. Vďaka poklesu bábätka v brušku môže žena lepšie dýchať, ale pocit neohrabanosti aj tak zostáva. Keď je dieťa stále otočené koncom panvovým, môže sa lekár pokúsiť o jeho otočenie hlavičkou dolu. V prípade, že sa toto otočenie nepodarí alebo nie je možné, je na mieste hovoriť s lekárom o možnosti prevedenia cisárskeho rezu58.

Rovnako ako v predchádzajúcom týždni pribúda aj v tomto týždni tukové tkanivo na tele dieťaťa. Je to potrebné, pretože bábätko musí na svojej hmotnosti ešte priberať. Teraz váži okolo 2859 g a meria na dĺžku cca 48,6 cm. Do dĺžky už teda príliš neporastie, skôr vôbec, ale jeho hmotnosť sa bude ešte zvyšovať. Každý deň naberie až 15 gramov tuku, ktorý mu bude pomáhať regulovať telesnú teplotu a udržiavať rovnomernú hladinu cukru v krvi, akonáhle sa dostane na svet.

Pod pokožkou pribúda tukové tkanivo a na pokožke je pre zmenu stále kožný mázok. Vďaka nemu je dieťa klzké a ľahšie prejde úzkymi pôrodnými cestami. Čo sa týka vývoja jednotlivých orgánov, tak lebka aj mozog sa stále vyvíjajú, rovnako ako prsné bradavky, ktoré sú na povrchu hrudníka mierne trocha nadvihnuté

Vyšetrenia v 37. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Ku koncu tehotenstva však mnoho budúcich matiek navštevuje poradňu častejšie ako raz mesačne. Frekvenciu aj počas bezproblémového tehotenstva určuje gynekológ alebo je určená zvyklosťami daného pracoviska.

Prenatálne vyšetrenia určené pre každú tehotnú ženu

Názov vyšetrenia/výkonu Význam vyšetrenia Čas
GBS skríning4 (ster z pošvy) skríningové vyšetrenie na odhalenie streptokokov skupiny B 35.-37 tt
CTG (kardiotokografia, pásy, monitor) sledovanie stavu plodu v maternici zvyčajne od 36.tt 1x týždenne

37. týždeň tehotenstva v číslach

37. týždeň tehotenstva

  • 37. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 35. týždeň od oplodnenia
  • približne 3 týždne do pôrodu
  • lekár píše: 36 týždňov + 0 dní až 36 týždňov + 6 dní (skrátene 36tt + 0 až 36tt + 6)

37. týždeň tehotenstva po dňoch

37. týždeň tehotenstva po dňoch

Video: Pohyby bábätka v 37. týždni tehotenstva

Je možné, že čakanie na pôrod budú sprevádzať pošvové výtoky, ktoré sú ku koncu tehotenstva úplne bežnou záležitosťou. Na výtoky by sa mal lekár pýtať pri každej návšteve poradne. Tehotenskú poradňu väčšina žien absolvuje častejšie, zvyčajne raz za týždeň. Vďaka kardiotokografickému vyšetreniu plodu (CTG, pásy) dokáže lekár zhodnotiť stav plodu a činnosť maternice.

Lekár sleduje aj panvové dno, ktoré sa môže začať pomaly otvárať a skracovať sa tak maternicové hrdlo. Otváranie a skracovanie hrdla signalizuje blížiaci sa pôrod. Niektorým ženám sa maternicové hrdlo začne otvárať alebo skracovať už oveľa skôr, teda niekoľko týždňov pred pôrodom32. U niektorých žien naopak ku skracovaniu a otváraniu nedôjde a je potrebné pôrod vyvolať29.

<< 36. týždeň tehotenstva / 38. týždeň tehotenstva >>

Viac o 37. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
  2. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
  3. http://www.pampers.cz
  4. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#37
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 37. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 37. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť