Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

35. týždeň tehotenstva

Tehotenské bruško v 35. týždni tehotenstvaV 35. týždni tehotenstva a celkovo ku koncu tehotenstva lekár žene pravidelne kontroluje kŕčok maternice a jeho zmeny, ktoré signalizujú blížiaci sa pôrod. Okrem kŕčka maternice, ktorý postupne zostupuje nižšie a nižšie, lekár kontroluje aj polohu dieťaťa v maternici. Tá je najideálnejšia v polohe hlavou dolu, aby dieťa prešlo pôrodnými cestami hlavičkou napred. Ak je však dieťa v maternici položené zadočkom dole alebo sa na svet derie nožičkami, rozhoduje lekár o vhodnosti a bezpečnosti vaginálneho pôrodu32 alebo variante cisárskeho rezu 58. Ak hrozia nejaké komplikácie žene alebo dieťaťu, existuje vždy určitá pravdepodobnosť, že sa lekár celkom určite rozhodne vykonať sekciu. Cisársky rez58 môže byť vykonávaný ako v celkovej anestézii, tak aj v epidurálnej anestézii.

Tehotnú ženu môžu trápiť bolesti chrbta, bolesti krížov a pálenie záhy. Nie je to spôsobené rastom vláskov dieťaťa, ako je často medzi ľuďmi šírené, ale tým, že sa zo žalúdka vracajú žalúdočné kyseliny späť do pažeráka a tie spôsobujú pocity pálenia a kyslosti. Dôvodom je tiež vysoko položená maternica, ktorá tlačí na všetky okolité orgány. V poslednom trimestri je vhodné konzumovať také potraviny, ktoré obsahujú veľa železa. Železo prijíma bábätko z tela svojej matky a zásoby si ukladá hlavne v červených krvinkách.

V tomto týždni tehotenstva váži bábätko okolo 2,4 kg a meria cez 46 cm. Bábätko znateľne pribúda na váhe. Nožičky aj ručičky sú vďaka tuku bacuľatejšie a okrúhlejšie. Celé telo rastie spolu s končatinami. Orgány, ktoré v tele dieťaťa ešte nefungujú, sa na svoju funkciu pripravujú a spustia sa ihneď po pôrode32. Žalúdok je už naplnený tekutinou, žlčník získava svoj ​​finálny tvar a obklopuje ho pečeň.

Poloha bábätka by mala byť už jasná - hlavou dole. V prípade, že tomu tak nie je, je ešte nejaký čas na jeho pretočenie. Aj napriek tomu, že je v maternici stále menej a menej miesta, bábätko sa môže ešte pretáčať. Keď je ale hlavičkou dole je zahnutá tak, že sa brada dotýka hrudníka. Ruky má bábätko ohnuté v lakťoch a prekrížené pred hrudníkom. To isté je aj u dolných končatín, ktoré sú ohnuté v kolenách a skrčené pred bruškom.

Vyšetrenia v 35. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Prenatálne vyšetrenia určené pre každú tehotnú ženu

Názov vyšetrenia/výkonu Význam vyšetrenia Čas
GBS skríning4 (ster z pošvy) skríningové vyšetrenie na odhalenie streptokokov skupiny B 35.-37 tt

35. týždeň tehotenstva v číslach

35. týždeň tehotenstva

  • 35. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 33. týždeň od oplodnenia
  • približne 5 týždňov do pôrodu
  • lekár píše: 34 týždňov + 0 dní až 34 týždňov + 6 dní (skrátene 34tt + 0 až 34tt + 6)

35. týždeň tehotenstva po dňoch

35. týždeň tehotenstva po dňoch

<< 34. týždeň tehotenstva / 36. týždeň tehotenstva >>

Viac o 35. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
  2. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
  3. http://www.pampers.cz
  4. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#35
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 35. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 35. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť