Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Triple test

S triple testom sa stretla každá budúca mamička, pretože každá toto vyšetrenie počas tehotenstva podstúpila.

Ide o krvné testy, ktoré sa vykonávajú medzi 16. až 18. týždňom tehotenstva. Najneskôr možno tieto testy vykonať do 22. týždňa tehotenstva. Jeho cieľom je ukázať, či dieťaťu hrozí nejaká vrodená vývojová vada a to Downov syndróm2, Patauov syndróm a Edwardsov syndróm.

Triple test je vyšetrením vyšších hladín troch hormónov v krvi (AFP, hCG1, uE3), ktoré poukazujú na vrodené vývojové chyby a chromozomálne odchýlky plodu podľa ich vzájomného pomeru a veku matky.

Spoľahlivosť Triple testu

Triple testy často vychádzajú falošne pozitívne a nastávajúcu mamičku len zbytočne vydesia. Každá mamička by preto mala vedieť, že keď je triple test pozitívny, v žiadnom prípade neznamená, že bábätko bude postihnuté. V prípade pozitívneho testu sa odporúča odber plodovej vody17.

Triple test bol jednoduchou a pomerne efektívnou formou skríningu vrodených vývojových chýb, jednoduchým odberom krvi. V súčasnej dobe zostáva jednoduchým riešením skríningu Downovho syndrómu2 pre ženy, ktoré prichádzajú k lekárovi v neskoršom štádiu tehotenstva.

Význam Triple testu

Hlavný význam triple testu spočíva v tom, že jeho výsledky môžu byť využité ako súčasť integrovaného testu, keď spoločne s UZ vyšetreniami a biochemickými testami (PAPP-A, voľné beta hCG), vykonanými v 1.trimestri1 tehotenstva, získame výsledok skríningu s absolútne najlepšími možnými parametrami - integrovaný test.

Viac o triple teste na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20131126141217/http://www.prediko.cz/prenatalni-diagnostika/screening...
  2. http://zena-in.cz/clanek/takhle-probiha-tehotensky-triple-test/kategorie/zdravi
  3. https://web.archive.org/web/20160403063229/http://www.kafe.cz/sex-a-vztahy/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s triple testom

Máš skúsenosť s triple testom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
atunko  10. jan 2014

2x falošne pozitívny tripple test

Aj ja som si túto hru nervov podstúpila 2x. 3 roky nám trvalo, kým som otehotnela. Prežila som si kopu nervov, ale to som ešte netušila, čo ma čaká počas tehotenstva.

Tak isto v 16. týždni odber krvi. Na to mi o pár dní lekár volá, že tak mám zlé výsledky, že mi musia spraviť ešte 1 odber. Ten vyšiel rovnako. Lekárove odporúčania - genetika a podľa neho by som mala uvažovať nad ukončením tehotenstva, lebo to dieťa tu neprežije. Na genetike som sa nič nedozvedela. Len to, čo som vedela, že sme všetci v rodine zdraví a že môžem ísť na amnio za 300euri. Ale keďže som bola tiež rozhodnutá, že vychovám také dieťa, akým ma Boh obdarí, nešla som.

Potom som sa dočítala o morfologickom UZV a následne som ho aj zabsolvovala, kde sa ukázalo, že je naše dievčatko úplne v poriadku. Bola to síce hra nervov až do pôrodu, ale stálo to zato. Síce trošku skôr (v 30.týždni tehotenstva s váhou 1400g) sa nám narodila zdravučičká dcérka Zarka.

Keďže som vedela, že tak ľahko neotehotniem a tak som to neriešila. A keď mala Zarka 7 mesiacov, som znovu otehotnela. A znova som sa dostala do toho istého kolotoča. 16. týždeň - riziko na Downa 1:50. Nervy, stres, genetika(o ničom) a zase sme sa na morfologickom UZV presvedčili, že čakáme druhú dcérku zdravučkú.

Dnes majú baby 2,5 roka a Miuška 14 mesiacov a sú krásne zdravé šibalky... Takže maminky nezúfajte a neverte všetkému. Ten morfologický UZV naozaj veľa ukáže....
27 ľudí považuje za užitočné
tanickaskorokubikova  9. jan 2014

Pozitívny tripple test,napriek nemu zdravé bábo

Milé budúce maminky, hlavne pri "zlých" tripple testoch nezačnite panikáriť ;-)

Dúfam, že vám moja osobná skúsenosť pomôže. Takže v 16tt som ako väčšina budúcich mamičiek podstúpila tripple testy, ktoré spočívali v tom, že na poradni mi sestrička odobrala krv. Nijak extra som to neriešila. Brala som to ako banalitu a bola som presvedčená, že budú v poriadku...Ale opak bol pravdou. Cca po týždni mi volala sestrička, že musím prísť, lebo výsledky sú zlé. Ale ja som to ešte stále brala tak, že asi je tam troška zvýšené riziko, že mi len zopakujú test a všetko bude ok.

Keď som však dostala výsledky do ruky a tam veľkým červeným RIZIKO NTD 1:25 !!! no nebolo mi všetko jedno. Vtedy som sa naozaj zľakla. Sestrička mi povedala, že sa mám objednať na genetiku, že pravdepodobne budem musieť podstúpiť amniocentézu. Našťastie sa mi podarilo ešte v ten deň objednať sa na 3D ultrazvuk k jednému skvelému odborníkovi Doc.Dankovčíkovi v Košiciach a ten hneď v ten deň rázštepy vylúčil a dokonca nám potvrdil, že čakáme chlapčeka. Teda žiadna genetika ani amniocentéza sa nekonala.

Takže žienky jednoznačne odporúčam pri akýchkoľvek zlých výsledkoch tripple testov podstúpiť najprv 3D ultrazvuk u naozaj skúseného odborníka. Môj chlapček má skoro tri mesiace, je zdravučký a krásne prospieva :-)
22 ľudí považuje za užitočné
janocka  12. okt 2013

Falošne pozitívny tripple test

V druhom tehotenstve som absolvovala tripple test, pretože som si myslela, že je to povinné. Keby som vedela, že nie je, nešla by som naň.

Absolvovala som ho v 16. týždni tehotenstva, po týždni mi lekár volal, že výsledok je pozitívny. Riziko Downovho syndrómu 1:20. Takže nastal šok, stres, panika, že čo teraz. Vedela som, že na potrat nepôjdem, na amniocentézu tiež nie, pretože v okolí mam 2 kamarátky, ktoré to absolvovali a nezaobišlo sa to bez komplikácií. Lekár mi povedal, že ak som si istá, že na potrat nepôjdem, amniocentéza by bola pre mňa zbytočná komplikácia.

Začala som teda na internete pátrať ako sa dá iným spôosobom zistiť, či bude mať dieťa Downov syndróm alebo nie. Ak by malo mať Downov syndróm, chceli sme sa na to pripraviť. Dočítala som sa, že sa to dá zistiť z krvi. Že na Slovensku odoberú krv a pošlú ju buď do Hong Kongu alebo do USA. Ale nikde som sa nedočítala, kde presne to robia. Zašla som za gynekológom, či nevie poradiť, kde sa to robí a, našťastie, poradiť vedel. Povedal nám, ktorá firma to robí, kde sídli, koľko testy stoja a o koľko dní budú výsledky.

Dohodli sme si stretnutie s genetičkou, ktorá nám všetko podrobne vysvetlila. Dohodli sme sa kedy a kde prídem na odber krvi.... Vzali mi 2x 10ml krvi, poslali do San Diega a o 2 týždne mi prišli e-mailom podrobné výsledky. Spoľahlivosť týchto testov je 99,91%. V USA už otestovali vyše 100 000 žien. Každý test opakujú niekoľko stotisíckrát, aby si boli naozaj istí, Tieto testy mi vyšli negatívne. Interval spoľahlivosti pri trizómii 21 bol 99,6 % - 99,9%. Pri trizómii 18 bol interval spoľahlivosti 99,2% - 99,8% a pri trizómii 13 to bolo 99,3 % - 99,9%. Takže som rada, že som na amniocentézu nešla a ešte radšej, že podľa všetkého boli moje tripple testy falošne pozitívne.

Každej mamičke, ktorá nechce ísť na amniocentézu a chce si byť istá, že dieťa bude zdravé, odporúčam test Materni T21. Je to síce finančne náročnejšie, ale určite bezpečnejšie ako amniocentéza.
26 ľudí považuje za užitočné