Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Zamĺknutý potrat

Zamĺknutý potrat (tiež zamlčaný potrat, missed abortion, missed abort) je odumretie embrya bez toho, aby žena na sebe pociťovala príznaky potratu. Plod síce odumrel, ale telo ešte nezaznamenalo ukončenie tehotenstva a telo sa nesnaží o vypudenie tkaniva dieťatka. V dôsledku toho môže placenta ešte pokračovať v uvoľňovaní hormónov a žena môže naďalej na sebe pozorovať príznaky tehotenstva21.

Potrat je väčšinnou diagnostikovaný pri rutinnej prehliadke u gynekológa, kedy lekár nezaznamená tep dieťatka. Následné ultrazvukové vyšetrenie odhalí plod, ktorého veľkosť nezodpovedá veľkosti od dátumu poslednej menštruácie.

Príznaky zamĺknutého potratu

Zamĺknutý potrat je často známy ako tichý potrat, pretože ženy vo všeobecnosti nemajú príznaky typické pre spontánny potrat10, ako je vaginálne krvácanie, silné kŕče alebo vyplavenie tkaniva plodu
.
Plod sa môže úplne vstrebať a jediným príznakom býva oneskorená či silnejšia menštruácia. Môže vzniknúť krvná zrazenina a krv prestupuje do plodových obalov. Celý útvar - móla sa guľatí. V mnohých prípadoch zamĺknutých potratov tehotenstvo pokračuje až do 10. týždňa a viditeľne sa potrat3 prejavuje špinením alebo náhlym silným krvácaním, bolesťami v podbrušku.

Tieto príznaky sa prejavia, až keď sa telo rozhodne odumretý zárodok, alebo plod oddeliť a vypudiť. Môže sa vyskytnúť aj nechutenstvo, zvýšená nevoľnosť a zvýšenie telesnej teploty2.

Príčiny zamĺknutého potratu

Väčšina zamĺknutých potratov je v dôsledku chromozomálnych abnormalít plodu, ktoré neumožňujú pokračovať v tehotenstve.

Frekvecia zamĺknutých potratov

Odhaduje sa, že 1% všetkých tehotenstiev končí zamĺknutým potratom.

Liečba

  • prirodzené vyčistenie maternice: Ak došlo k potratu na začiatku tehotenstva, telo sa väčšinou dokáže samé zabviť odumretého plodu.
  • chirurgická liečba - kyretáž2: Odporúča sa, ak zvyšky tkaniva ostávajú dlhšiu dobu v tele. Vďaka kyretáži sa zníži možnosť infekcie.

Tehotenstvo po zamĺknutom potrate

Párom sa sa zvyčajne odporúča vyčkať 1 až 3 menštruačné cykly, kým sa pokúsia o ďalšie tehotenstvo.

Video: Potat a podporná pomoc ostatným ženám


YouTube Modrý koník


Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka:

🎞️ Všetko, čo potrebujete vedieť o tehotenstve


Viac o zamĺknutom potrate na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.fertilityauthority.com/fertility-issues/miscarriage/missed-miscarriage
  2. http://www.naseporodnice.cz/zamlkly-potrat.php
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti so zamĺknutým potratom

Máš skúsenosť so zamĺknutým potratom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
lucindaa7  26. apr 2017

Bohužiaľ, aj my sme si tým prešli

Presne toto sme si zažili aj my. Na naše prvé bábätko sme sa veľmi tešili, keď sa nám konečne podarilo otehotnieť. Od začiatku tehotenstva mi bývalo dosť nevoľno, mala som diagnostikovanú nadmernú tehotenskú nevoľnosť, takže to bolo dosť náročné. Ale všetko sa to dalo vydržať, najmä pri vedomí, že na konci príde bábätko. Bohužiaľ, v 11tt keď som šla do nemocnice, lebo som sa cítila po toľkom vracaní slabá, že idem na infúzie, nech ma zase trošku nakopnú, zistili, že akcia srdiečka už nie je. Bol to piatok a čakal ma najdlhší víkend v živote. To, ako mi arogantná pani doktorka nadávala pri sone, že ako som si dovolila prísť do nemocnice večer o 10tej, ani nejdem rozoberať. A už radšej ani nepíšem, ako na mňa ziapala, že načo som vlastne na sone, keď akcia srdca nie je a plod je mŕtvy. Načo som ja kukala ako puk.

Prišiel našťastie druhý lekár, všetko skontroloval a vyslovil, že pravdepodobne ide o zamlčaný potrat. Ale že pri tej mojej diagnóze sa môže stať, že sa to rozbehne, keď ma nadopujú zase riadnou výživou. Že počkáme do pondelka, na kontrolné sono. Ak sa ukáže, že srdiečko nebije, idem rovno na sálu a musia mi spraviť kyretáž. Celý víkend som bola ako na ihlách, ale v kútiku duše, aj keď som dúfala, môj vnútorný pocit mi napovedal, že sa operácii nevyhnem.

Prišiel pondelok, sono a bohužiaľ, verdikt znel missed abort. Operácia prebehla dobre, zákrok trval chvíľku. Našťastie ani problémy neboli, takže na druhý deň ráno ma hneď pustili domov. Na odporúčanie sme počkali presne pol roka a našťastie, ďalší pokus o bábätko bol hneď úspešný a po dome nám behá už skoro 3ročná slečna, ku ktorej za malú chvíľku pribudne druhá sestrička.

Je to naozaj smutná skúsenosť, ktorú pochopí naozaj len ten, kto si niečím takým prejde. A človeka to naozaj zmení a pozerala sa na veci aj úplne bežné úplne inak, ako predtým. A našťastie nás to s manželom ešte viac spojilo, lebo sú aj vzťahy kde to bohužiaľ "nerozdýchali" a rozišli sa. Všetkým maminkám čo si niečo takéto zažili prajem veľa síl a nech majú doma čoskoro malé voňavé uzlíky.
6 ľudí považuje za užitočné
lucanka49  3. mar 2015

Žiaľ je to aj moja skúsenosť

Žiaľ aj ja som zažila túto hroznú skúsenosť, a preto by som rada prispela, lebo v tom čase, keď ma to postihlo som veľa hľadala na internete a práve tu na MK mi pomohla jedna skupinka, kde som sa pripojila a spoločne so žienkami čo zažili to isté sme sa podporovali...no všetko to bolo také nečakané a všetko bolo v 100% poriadku bez problémov. Bola som v 13.tt a išla som si pre tehu knižočku, no žiaľ SONO ukázalo, že bábätko sa nevyvíja a že musím do nemocnice hneď, lebo ohrozuje môj život.

Nevedela som ako to zvládnem, bolo to moje druhé tehu a prvé bolo bez problémov, až na preeklampsiu tesne pred pôrodom...ako to oznámim rodine? ako to poviem mužovi? -čakal ma na chodbe..čo teraz? ..mala som necelých 22 rokov ..to ako už nebudem mať nikdy detičky ? milión otázok.. v nemocnici mi porobili všetky vyšetrenia dokonca aj 2 lekári pozerali, aby bolo všetko preverené. Všade ma sprevádzal manžel a poriadne podporoval, poviem vám že takéto veci spoja manželov a veru sme si aj poplakali spolu...
Žiaľ zárodok bábätka musel ísť von- pamätám si to ako dnes a nato nikdy nezabudnem. Už keď som išla z nemocnice, hneď večer v ten istý deň stále som plakala, iné sa mi nedalo. Nejdem písať nejaký priebeh ako bolo v nemocnici, nemám nato dobré spomienky a pripomína mi to aj škaredá jazva po chemikálií čo použili. Doteraz neviem čo sa dialo. Trvalo mi asi týždeň dokedy som sa dokázala dostať medzi ľudí a muž s mojou dcérkou boli stále pri mne, aj celá rodinka prišla hneď večer ma podporiť a to všetko mi pomáhalo, nikdy som nevidela môjho tatina plakať a to je chlap s pevnou povahou, silno ma objal a povedal že, neboj všetko bude dobré sme pri Tebe. Aj tu žienky na MK ma veľmi podporovali, hlavne v našej skupinke, kde sme si počítali presne dni cyklu a tešili sme sa keď niektorá z nás bola tehotná. A od dňa 11.1.2013, kedy bol ten deň keď som zažila MA, prešiel asi mesiac a po neposlúchnutí lekárov, ktorí radili aby sme počkali aspoň pol roka sme sa začali snažiť a modliť o zdravé bábätko a podarilo sa.
Všetko prebiehalo v poriadku, žiadne problémy neboli a narodila sa nám zdravá dcérka :) chcem len, aby žienky vedeli, že najlepší liek na srdiečko bolo práve tehotenstvo a nech nikto nehovorí, že treba čakať. Keď to žena cíti, tak musí poslúchnuť svoj materinský cit !
7 ľudí považuje za užitočné
gabca007  1. dec 2014

Moje prvé tehotenstvo

Moje prvé tehotenstvo skončilo veľmi smutne. Z tehotenstva som sa veľmi tešila, bábätko sme s manželom plánovali. Všetko prebiehalo bez problémov....šla som k lekárovi na dohodnutý termín do poradne, bola som v 13 tt. No pri ultrazvukovom vyšetrení lekár zistil, že bábetku nebije srdiečko - bol to pre mňa strašný šok, neuveritelná bolesť... úplne som sa zosypala. Lekár bol veľmi citlivý a ohľaduplný, snažil sa ma upokojiť a poslal ma ešte na gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, aby mi spravili ultrazvukové vyšettenie aj tam.

Na oddelení, po vyšetrení, bohužiaľ potvrdili diagnózu Missed abortion - zamlčaný potrat. Okamžite ma prijali na lôžkové oddelenie, musela som totiž ešte v ten deň podstúpiť chirurgický potrat - kyretáž (obávali sa infekcie, preto som musela ísť čo najrýchlejšie na zákrok). Nebudem rozoberať psychycký stav, v ktorom som bola.... bolo to naozaj strašné. Neviem, čo by som si počala, keby som nemala oporu v manželovi a rodine.

Zákrok mi robili v celkovej anestéze, netrvalo to dlho - do hodiny som bola na izbe. Na druhý deň ma pustili domov.

Príčina potratu nikdy nebola zistená. Po kyretáži robili testy, z ktorých bolo zistené, že bábätko bolo v poriadku- neboli zistené žiadne abnormality plodu. Nasledovalo tažké obdobie, kedy som sa snažila aspoň trochu zmieriť s tým, čo sa stalo - to pochopí iba človek, ktorý si tým prešiel. Bolo nám odporúčané, aby sme sa o dalšie dieťatko začali pokúšať najskôr po troch mesiacoch.

Týždeň po plánovanom termíne tehotenstva som otehotnela (bolo to asi 7mesiacov po potrate) ....dnes mi doma behá 21-mesačný synček :-)
9 ľudí považuje za užitočné