Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Odsávačka hlienov na vysávač

1 skúsenosť

Odsávačka hlienov na vysávačOdsávačka hlienov na vysávač je výborný pomocník v boji s nádchou najmä u najmenších detí, ktoré sa ešte nezvládajú samé zbaviť hlienov smrkaním.

Liečba nádchy v dojčenskom a batoľacom veku dokáže skomplikovať život celej rodine. Ak zostane nádcha neliečená, môže spôsobiť dieťatku problémy s dýchaním, dojčením11 a spánkom11. Ďalej aj závažné a zdravotné komplikácie, ktoré sa môžu prejavovať zlým prospievaním, bolesťami hlavy, zápalom stredného ucha, prieduškovým alebo hnačkovým ochorením3. Podstatnou časťou liečby nádchy je teda kvalitné odsatie hlienov.

Viac v hlavnom článku Nádcha.

Ako funguje odsávačka hlienov na vysávač

Odsávačka hlienov na vysávač funguje na báze podtlaku. Čiže podobne ako odsávačka balóniková alebo hadičková. Ale vďaka výkonu vysávača je tento podtlak ďaleko účinnejší. Takto možno odsať bez väčšej námahy (teda ak opomenieme upokojovanie a držanie dieťatka) aj tzv. zadnú nádchu z nosných dutín a nosohltanu, ktorá veľmi často trápia aj čerstvo narodené bábätka.

Odsávačky hlienov na vysávač sa tiež veľmi dobre udržujú v čistote, a to vďaka tomu, že sú rozložiteľné na niekoľko dielov. Tie možno bez problémov umývať saponátom, alebo sterilizovať (podľa pokynov výrobcu). Ďalej tiež preto, že sú vyrábané z plastu alebo skla.

Video (CZ): Odsávanie hlienov odsávačkou na vysávač Nosátko

Výhody odsávačky hlienov na vysávač

 • jednoduchosť,
 • účinnosť,
 • bezpečnosť,
 • nerozbitnosť,
 • opakovaná použiteľnosť,
 • hygienickosť.

Nevýhody odsávačky hlienov na vysávač

 • hlučnosť,
 • nutnosť prítomnosti vysávača a elektrickej energie.

Ako správne používať odsávačku hlienov na vysávač

 1. Dieťatku chvíľočku pred samotným odsávaním prekvapkáme noštek morskou vodou, Libenarom alebo Vincentkou. To spôsobí čiastočné rozpustenie hlienov a odsávanie je potom ľahšie.
 2. Potom dieťatko posadíme, alebo pridržíme v čo najvzpriamenejšej polohe a príslušný koniec odsávačky pritlačíme k nosovej dierke dieťaťa. Spustením vysávača takto odsajeme hlien. To isté opakujeme aj pri druhej nosovej dierky.
 3. Odsávame podľa potreby. Nie je však nutné odsávanie preháňať. V prípade nie príliš silnej nádchy postačí odsatie hlienov cca 3-4x za deň a najmä pred spánkom.
 4. Po použití je nevyhnutné odsávačku na vysávač dôkladne vymyť, prípadne sterilizovať.

Odsávačky na vysávač sú kompatibilné so všetkými druhmi vysávačov. U veľmi výkonných vysávačov (1500-1800W), ktoré disponujú reguláciou výkonu, je potrebné pred odsávaním ich výkon znížiť.

Niektoré bábätká a malé deti reagujú na odsávanie hlienov vysávačom krikom a plačom, čo vedie k ďalšiemu spusteniu hlienov. V takom prípade odsávame hlieny radšej častejšie, ale krátko. Dieťatko má nepríjemný okamih čoskoro za sebou a znížime tak riziko vzniku strachu z vysávača, ktorý by mohol prevládať až do predškolského veku.

Odsávanie hlienov touto odsávačkou je veľmi šetrné a bezpečné. Nástavec odsávačky je konštruovaný tak, aby neprenikal hlboko do nošteka dieťaťa a nedráždil tak sliznicu. Navyše je tento nástavec vybavený podtlakovou sebareguláciou. To znamená, že prebytočný výkon vysávača dokáže sám upustiť. Všeobecne je tento typ odsávačky medzi mamičkami veľmi obľúbený.

Hoci je odsávačka hlienov na vysávač perfektnou pomôckou v boji s nádchou, je potrebné dieťatko naučiť čo najskôr kvalitne smrkať.

Odsávačku na vysávač možno zakúpiť v lekárňach alebo zdravotníckych potrebách.

Značky odsávačiek hlienov na vysávač

Odsávačka hlienov na vysávač

 • Arianna Baby-Vac
 • Nosátko... a iné.

Súvisiace články

Viac o odsávačke hlienov na vysávač na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20170901005906/http...
 2. http://www.jarodic.cz/cz/odsavani-hlenu-u-mimin...
 3. http://nosni-odsavacky.heureka.cz/top-produkty/
 4. https://web.archive.org/web/20170115170728/http...
 5. Foto: ©Depositphotos.com/[benedamiroslav]

.

Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s odsávačkou hlienov na vysávač

Máš skúsenosť s odsávačkou hlienov na vysávač?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
ivkadracova
14. apr 2015

Pozor na podtlak z odsávania pri zápale dutin

Na riedke soplíky je táto odsávačka super. Ale na tuhé, keď má dieťa zápal dutín neodporúčam.

Skúsila som na sebe, keď som bola zdravá, a v pohode. Ale teraz, keď som mala zápal dutín, išla som zo srandy vyskúšať. No, to bola neskutočná bolesť. Už sa na to pozerám úplne ináč. A ľutujem to, keď bola menšia, že som jej to robila aj cez plač a vresk, a dlho.

Dcérka má opäť soplíky, a už odsávam len to, čo tečie, a kým sa nechá, hoc je jej to nepríjemné. Keď má zápal, tak už žiadny podtlak nerobím.
0 poďakovaní