Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

4. mesiac dieťaťa

Vo 4. mesiaci svojho vývinu začína dieťa okrem hlavičky ovládať aj svoj chrbátik. Vo 4. mesiaci môže mamička svoje dieťatko na malú chvíľku umiestniť do lehátka so sklonom 45° tak, aby malo bábätko podsadený zadoček a chrbát doguľata.

V tomto období začína dieťa uprednostňovať mamu pred cudzími ľuďmi. U ľudí, ktorí sa mu v niečom nepozdávajú, môže začať plakať a naťahovať sa po maminej náruči. Mamina by mala pochopiť takéto pocity svojho dieťatka a zbytočne ho netrápiť pobytom u osoby, ktorá sa mu nepáči.

Pre bábätko začína odbobie, v ktorom hrajú ústa dôležitú poznávaciu úlohu. Všetky veci, ktoré dieťa objaví, skončia v ústach, či už sa jedná o časti tela, oblečenie, hračky alebo čokoľvek iné. Je dôležité, aby matka ponúkala dieťaťu len také hračky, ktoré sú hygienické a bezpečné. Dôležité je tiež vyberať dieťatku cumlík13 z pusinky, aby malo priestor pre skúmanie nových vecí. Koncom 4. mesiaca sa môže v detskej pusinke objaviť prvý zúbok. So vzhľadom dieťaťa je tiež spojená výmena pôvodných vláskov za nové. U niektorých detí sa mení aj farba očí z modrej (s ktorou sa narodia všetky bábätká) na farbu, ktorú budú mať po zvyšok života.

Hmotnosť a výška štvormesačného bábätka

Hmotnosť

pohlaviespodná hranica (kg)optimálna hmotnosť (kg)horná hranica (kg)
chlapček4,86,78,4
dievčatko4,66,07,6

Výška

pohlaviespodná hranica (cm)optimálna výška (cm)horná hranica (cm)
chlapček58,663,768,7
dievčatko57,262,066,8

Fyzický vývin v 4. mesiaci

Hrubá a jemná motorika:

 • na brušku - dieťa dvíha hlavičku i s hrudníkom, otáča hlavičku do strán a pozoruje, čo sa okolo neho deje.
 • na chrbte - prezerá si svoje ručičky, skúma ich chuť a snaží sa spojiť ich k sebe. Vie sa pretočiť z ľahu na chrbte na ľavý alebo pravý bok, šikovnejšie deti zvládnu aj pretočenie na bruško.
 • priťahovanie - pri priťahovaní sa bábätko začína snažiť, dvíha hlavičku a priťahuje sa ručičkami. Do samostatného sedu to je ešte ďaleko. Priťahovanie sa do sedu (tzv. pasívny sed) nie je pre vývoj chrbtice zdravé, bábätku túto možnosť (okrem kontroly motorického vývinu2 u lekára) v žiadnom prípade neponúkame. Poloha sedu sa vyvíja až v neskoršom období, z lezenia na štyroch alebo z lezenia.

Viac o motorickom vývine dieťaťa sa dočítate v samostatnom článku: Motorický vývin dieťaťa2.

Video: Pretáčanie na bruško

Zmysly:

 • zrak: dieťa pozerá okolo seba a pozoruje, čo sa deje
 • sluch: sústredene počúva zvuky, ktoré okolo seba počuje a otáča sa za nimi
 • hmat: hračku zvládne dieťa držať štyrmi prstami. Palec je zatiaľ pasívny.

Sociálny vývin v 4. mesiaci

Bábätko má rado spoločnosť. Keď sa ocitne samo, začne kričať a privoláva si spoločnosť, čím prejavuje svoju túžbu po pozornosti. Deti sa rady smejú a začínajú vydávať hrdelné zvuky spojené s detským rozprávaním. Zabávajú sa napríklad vyfukovaním vzduchu z úst alebo robením bublín. Keď sa tešia, dokážu vykríknuť alebo zvýsknuť. Vedia ovládať hlasitosť a tón svojho hlasu, ktoré menia podľa nálady. Z hlások začínajú používať h, n, k, f, b, p

Príkrmy v 4. mesiaci

U detí, ktoré sú dojčené11 aj kŕmené umelými mliekami5 sa môže, ale nemusí, na konci 4. mesiaca začať so zavádzaním príkrmov1. Príkrmu by ale nemala byť plná porcia, malo by sa jednať skôr len o ochutnávanie a zoznamovanie sa dieťaťa s jedlom.

Viac o detských príkrmoch sa dočítate v týchto článkoch: Zavádzanie detských príkrmov1 a Detské príkrmy.

Video: Prvá lyžička

Potrebná výbavička pre dieťa od 4. mesiacov

Dieťa začína skúmať svet okolo seba a strkať do pusy všetko, čo okolo seba vidí. Je preto vhodné zaobstarať si bezpečné a hygienické hračky1, s ktorými sa dieťa môže spokojne hrať.

Na konci 4. mesiaca začínajú nekojené deti s prvými príkrmami. Rodičia by mali svojím deťom k prvému jedlo zaobstarať:

 • umelohmotnú nezávadnú lyžičku,
 • umelohmotnú misky alebo tanier,
 • vhodný je tiež ohrievač príkrmov,
 • podbradník, aby si deti jedlom nezašpinili svoje oblečenie

Pri kŕmení dieťaťa je možné uložiť ho do autosedačky2 alebo do lehátka. Maminky sa môžu poobzerať taktiež po jedálenskej stoličke2, ale s jej použitím ešte chvíľku počkať, pokiaľ dieťa nesedí samo.

<<3. mesiac dieťaťa / 5. mesiac dieťaťa>>

Viac o 4. mesiaci dieťaťa na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
 2. http://www.mimina.cz/
 3. Pediatrie pro praxi
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti so 4. mesiacom dieťaťa

Máš skúsenosť so 4. mesiacom dieťaťa?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť