6. mesiac dieťaťa

6. mesiac dieťaťa V 6. mesiaci začína pre dieťa veľmi významná etapa jeho života. Pre mamičku končí obdobie pokoja a pohody, dieťatko chce totiž od 6. mesiaca začať samostatne spoznávať svet.

Dieťatko začína byť viac pohyblivé, chvíľku leží na chrbte, chvíľku na brušku, začína pomaličky skúšať pérovať na kolienkach a tie šikovnejšie deti skúšajú prvé plazenie. Väčšina predmetov, na ktoré dieťa dočiahne, putuje rovno do úst. Rodičia by preto mali dávať pozor na hračky1, s ktorými dieťa príde do kontaktu a či sa v jeho blízkosťou nenachádzajú nebezpečné predmety.

Dieťa už reaguje na svoje meno17 a snaží sa o komunikáciu s ľuďmi vo svojom okolí pomocou mrnkania, kričania či mľaskania.

Hmotnosť a výška 6-mesačného bábätka

Hmotnosť

pohlaviespodná hranica(kg)optimálna hmotnosť (kg)horná hranica (kg)
chlapček6,07,89,7
dievčatko5,67,28,9

Výška

pohlaviespodná hranica (cm)optimálna výška (cm)horná hranica (cm)
chlapček62,867,872,9
dievčatko61,065,970,9

Fyzický vývin v 6. mesiaci

Hrubá a jemná motorika:

  • na brušku - už s istotou udrží hlavičku a rado sa pretáča z bruška na chrbát,
  • na chrbte - dieťa dvíha nožičky nad podložku a siaha si na kolená. Dokáže si dať prsty na nohách do pusy, neskôr je táto činnosť už nemožná. Rozhliada sa okolo seba, trénuje pretáčanie z chrbta na bok alebo aj z chrbta na bruško.
  • priťahovanie - ak sa môže dieťa o niečo oprieť, začína si sadať (táto schopnosť sa nazýva pasívny sed). Kým sa dieťa nevie samo posadiť z polohy na štyroch s oboma nohami dopredu a voľnými rukami, odporúča sa nepriťahovať ho do sedu za ruky, ani ho nenechávať dlho v polohe sedenia. Pobyt dieťatka v autosedačke či lehátku je vhodné obmedziť na nevyhnutnú dobu.
  • sed - pri "sedení" (v polohe klbko) u rodičov na kolenách sa dieťa načahuje po predmetoch, ktoré ho zaujmú. Pozor by si rodičia mali dať na obrusy na stoloch a na hrnčeky s teplým čajom či kávou alebo taniere s horúcou polievkou. Niektoré deti sa dokážu samé posadiť z polohy na štyroch.

Zmysly:

prvý zúbok

  • zrak: detský svet začína byť farebnejší, očká začínajú rozoznávať farby a zaostrovať.
  • hmat: pri úchope začína dieťa používať palec, vie si podať hračku z jednej ruky do druhej. Pri pohľade do zrkadla sa začína naťahovať ručičkami po odraze.
  • sluch: reaguje na svoje meno a chápe význam slova NIE.

V 6. mesiaci sa môžu u dieťaťa objaviť prvé zúbky. Viac o zuboch a ich raste sa dočítate v samostatnom článku Rast zubov.

Signály nesprávného vývinu

Ak rodič u dieťaťa aj po ukončenom 6. mesiaci spozoruje nesymetrický pohyb očí, mal by dieťa dať vyšetriť u detského očného lekára.

Video: Typický a atypický vývin dieťaťa(ENG)

Pozor, ide o diagnostickú metódu! Kým sa dieťa nevie samo vo voľnom priestore posadiť z polohy na štyroch, jedná sa o pasívny sed, ktorý nie je pre vývin chrbtice zdravý.

Sociálny vývin v 6. mesiaci

V detskej reči sa objavujú hlásky h, n, k, f, b, p. Dieťa rozlišuje tón hlasu, jeho výšku a rýchlosť reči. Hovorí s hračkami, s odrazom v zrkadle aj s ostatnými deťmi alebo ľuďmi okolo seba.

V 6. mesiaci je dobré začať s pohybovými básničkami či pesničkami - dieťa sa naučí zapamätať, čo bude nasledovať. K daným veršíkom majú patriť vždy tie isté gestá či pohyby, rodičia by ich mali vopred ovládať a predvádzať vždy úplne rovnakým spôsobom a v rovnakom poradí, napr.:

  • básnička Ťap, ťap, ťapušky
  • básnička Kolo, kolo mlynské.

Strava v 6. mesiaci

Deti, ktoré sú kŕmené umelými mliekami5 môžu prejsť na prikrmovanie už v ukončenom 4. mesiaci. Ak sú deti dojčené11 materským mliekom, odporúča sa začať s príkrmami1 po ukončenom 6. mesiaci vývoja, ale už predtým možno zaviesť hlavné alergény, lepok.

Viac o zavádzaní prvých príkrmov sa dočítate v samostatnom článku Zavádzanie detských príkrmov1.

Hry pre 6-mesačné deti

  • stavanie komínov - rodič postaví z kociek komín a dieťa ho potom veľmi rado zbúra,
  • volanie dieťaťa po mene - mamina sa postaví bokom k dieťatku, zavolá ho po mene a počká, až sa dieťa na ňu otočí. Odmenou za reakciu dieťatka môže byť radostné zvolanie "Tu som!" sprevádzané úsmevom. Mamina sa za chvíľu postaví z inej strany a hra sa môže zopakovať.
  • hra s hrkálkou - maminka zahrká, dieťa sa za zvukom otočí a akonáhle sa otočí späť, mamička zahrká znovu.
  • pomenovávanie vecí - deti sú veľmi vnímavé a pomenovávanie vecí, s ktorými sa denne stretávajú, im pomáha si ich zapamätať. Aj keď k rozprávaniu majú ešte ďaleko, baví ich počúvať od rodičov, ako sa ktorá vec nazýva.
  • hra s drobnými predmetmi - napr. s guličkami hrášku. Deti ich rady uchopujú do celej dlane a pozorujú. Rodičia by mali dať ale pozor, aby nedošlo k vdýchnutiu alebo vsunutiu do nosovej dierky.

Výbava pre 6. mesačné dieťa

Z dieťaťa sa stáva samostatný stravník, mal by teda mať svoju vlastnú:

Od 6. mesiaca je možné, aby dieťa prešlo z hlbokého kočiara do športového alebo golfového kočíku, lebo už nepotrebuje mat vodorovnú podložku pod chrbátikom.
O výbere správnych golfových alebo športových kočíkoch sa dočítate v samostatných článkoch: Športové kočíky alebo Golfové kočíky1.


<<5. mesiac dieťaťa / 7. mesiac dieťaťa >>1

Viac o 6. mesiaci dieťaťa na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
  2. http://www.mimina.cz/
  3. Pediatrie pro praxi
  4. https://web.archive.org/web/20140808020545/http://www.nutriklub.cz/clanek/psychomotoricky-vyvoj-d...

Hodnotenia a skúsenosti so 6. mesiacom dieťaťa

Máš skúsenosť so 6. mesiacom dieťaťa?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke