Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Ovitrelle

Liek Ovitrelle je buď prášková forma lieku na prípravu injekčného roztoku s rozpúšťadlom, alebo už hotová naplnená injekčná striekačka roztokom, alebo naplnené pero, ktoré sa používa na spustenie ovulácie. Liek obsahuje látku choriogonadotropín alfa, ktorá je v laboratóriu pripravovaná špeciálnou technikou rekombinantnej DNA. Je zhodná s hormónom v tele ženy, ktorý sa nazýva choriogonadotropín. Tento prirodzený hormón, známy taktiež ako tehotenský hormón, sa v ženskom tele zapája do reprodukcie a fertility.

Komu je liek Ovitrelle predpisovaný?

Liek je predpisovaný, tzn. že nie je voľne dostupný. Je nasadzovaný ženám, ktoré si prešli liečbou k stimulácii vaječníkov, aby sa im spustila ovulácia a podporil sa rozvoj špeciálnej štruktúry na vaječníku, ktorý uľahčí otehotnenie.

Ovitrelle môžu užívať len tie ženy, ktoré podstupujú liečbu neplodnosti1, napr IVF6 alebo ženy, ktoré trápi anovulácia či oligo-ovulácia. Liek teda pomáha uvoľňovať vajíčka z vaječníkov, pomáha vyvíjať a prasknúť folikul u tých žien, ktoré podstupujú asistovanú reprodukciu.

Aplikácia a použitie Ovitrelle

Užívanie a aplikácia injekcií Ovitrelle musí prebiehať za konzultácie a pod dohľadom lekára, ktorý má skúsenosti s poruchami a liečbou neplodnosti. Bez konzultácií by si pacientka nemala ordinovať užívanie lieku sama, pretože sa liek aplikuje injekciou podkožne v čase, keď po 24 až 48 hodinách vaječníky vytvorili dostatočne zrelé folikuly - tzn. vajíčka pripravené k ovulácii.

U žien, ktoré podstupujú liečbu neplodnosti je to spravidla práve uvedených 24 - 48 hodín po ukončení liečby za účelom stimulácie vaječníkov. Injekciu si pod kožu môže pichnúť buď žena sama alebo jej s tým môže pomôcť jej partner. Akákoľvek aplikácie injekcií musia byť ale vopred vysvetlí s lekárom, ktorý ženu aj jej partnera o aplikácii poučí, zaškolí a v prípade, že to bude potrebné, poskytne aj odbornú radu.

  • Zvyčajne sa aplikuje 1 naplnené pero, t.j 250 mikrogramov/0,5 ml, jednorazová injekcia pod kožu. Akonáhle si žena injekciu aplikuje, musí ju bezpečným spôsobom odstrániť, teda odstrániť ihlu a pero zlikvidovať.
  • Ak žena užije viac Ovitrelle než je určené, môže dôjsť k hyperstimulácii, rýchlemu nárastu váhy, nevoľnostiam, bolesti dolnej časti brucha, vracanie, dychovým ťažkostiam a musia okamžite vyhľadať lekára.
  • Ak liek žena zabudla použiť, je taktiež potrebné toto oznámiť svojmu lekárovi.

Aplikácia Ovitrelle (EN):

Vedľajšie účinky Ovitrelle

  • Veľmi zriedkavo sa po aplikáciách liekov objavujú dychové ťažkosti, kýchanie, nepravidelný pulz alebo zdurenie jazyka s hrdlom.

Ďalej sú veľmi vzácne tiež problémy so zrážaním krvi, ktoré sa objavuje nezávisle od ovariálneho hyperstimulačného syndrómu. Veľmi vzácne sú aj kožné alergické reakcie, ako je vyrážka.

  • Častým vedľajším účinkom sú aj príznaky syndrómu hyperstimulácie ovárií, ktoré sa prejavujú bolesťami brucha v dolnej časti, nevoľnosťou, zvracaním. Ďalšími sú bolesti hlavy, únava, reakcie v mieste vpichu ako bolesť, začervenanie, opuch.
  • Menej časté sú v spojitosti so hyperstimulačným syndrómom problémy so zväčšenými vaječníkmi, zníženou tvorbou moču, priberaním na váhe, ťažkosťami pri dýchaní a možným nahromadením tekutiny v žalúdku a hrudníku. Ďalej hnačka, depresia1, bolesti pŕs, podráždenie, nepokoj.

Súvisiace články

Viac o Ovitrelle na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.diagnosia.com/cz/leky/ovitrelle-250-mikrogramu-injekcni-roztok-v-predplnenem-peru
  2. http://www.ema.europa.eu/docs/cs_CZ/document_library/EPAR_-_Summary_for_the_public/human/000320/W...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s Ovitrellom

Priemerné hodnotenie:
Máš skúsenosť s Ovitrellom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť