Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Bolesť pŕs

Bolesť pŕs býva niekedy prvým príznakom tehotenstva21. Nesmiete sa však čudovať, alebo obávať niečoho zlého, keď sa vami očakávaná bolesť pŕs v prvých týždňoch tehotenstva neobjaví. Každý organizmus je iný a reaguje na zmeny po svojom. Takže, ak vás bolesť pŕs trápi, je to prirodzené. Prehliadka pŕs v tehotenstve patrí k základným vyšetreniam a váš lekár by vás na nejaké anomálie určite upozornil.


Video: Moje prvé príznaky tehotenstva boli bolesti pŕs! Tehotenské desatoro so Zuzkou.


YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka:


🎞️ Kedy je čas na prvé dieťa?
🎞️ Všetko o menštruácii
🎞️ Samovyšetrenie prsníkov
🎞️ Napätie prsníkov je jedným z prvých príznakov tehotenstva


Bolesť pŕs si niekedy žena uvedomuje ešte skôr, než si urobí tehotenský test1. Dokonca skôr, ako zaznamená absenciu menštruácie. Niektoré ženy si neskôr spätne uvedomia, že bolesť pŕs pociťovali už týždeň dva po oplodnení.

Za všetko môžu hormóny, prsné tkanivo sa mení. Vaše prsia sa začnú zväčšovať (spočiatku budete mať pocit, že opúchajú). Budú rásť počas celého tehotenstva. Výraznú bolesť pŕs ženy väčšinou pociťujú len v prvých troch mesiacoch - v prvom trimestri1 .

V treťom trimestri (najčastejšie to je 31. týždeň tehotenstva , začne budúcej mamičke z pŕs presakovať kolostrum - mledzivo, prvá výživa pre novorodenca 1 . Nie je ešte mliečno zafarbené, je skôr nažltlé, číre a trochu lepkavé ( obsahuje cukor ). Bolesť pŕs toto presakovanie nesprevádza. Mledziva sa nijako nezbavujte. Len si obstarajte savé vankúšiky (vložky) do podprsenky, často si prsia umývajte vlažnou vodou (nie sú potrebné žiadne mydlá) a ošetrujte vhodným krémom. Kupujte ich radšej v lekárňach - tam máte istotu, že vám vzdelaní lekárnici dobre poradia .

Bolesť pŕs

Bolesť pŕs potrápi aj v noci

Bolesť pŕs vás možno bude prebúdzať zo spánku. Niektoré skúsené ženy odporúčajú obliekať si podprsenku aj na noc. Sama sa presvedčíte, či to vyhovuje aj vám. Bolesť pŕs niekedy v noci zosilnie takisto vo chvíli, kedy sa automaticky obrátite na brucho. Budete si musieť vytvoriť vlastný systém podkladania ramien vankúšom, či prikrývkou, aby ste prsia vlastnou váhou príliš netlačili. Alebo si zvyknúť na inú polohu v spánku. Narastajúce bruško vás k tomu beztak prinúti .

Sama si nič neordinujte

Bolesť prsníkov je normálna, napriek tomu o nej informujte svojho gynekológa. Prezrie vás a upozorní, keby niečo nebolo v poriadku. V poradni vás v prípade potreby informujú o správnej hygiene a ošetrovaní prsných bradaviek. Aj keby sa vám zdala bolesť pŕs neznesiteľná, neberte si bez odporúčania lekára žiadne lieky .

Tehotenstvo sprevádzajú rôzne boľačky, bolo to tak odjakživa. Ale vy viete, že bolesť pŕs je príprava na to, aby vaše bábätko malo dostatok mlieka 11, takže sa oplatí trochu pre bábätko " trpieť ".

Ako zmierniť bolesť pŕs

Zožeňte si voľnú podprsenku. Môže sa stať, že vám v týchto mesiacoch nebude príjemná podprsenka s kosticami. Dobrou alternatívou môže byť kvalitná športová alebo materská podprsenka, ktorá minimalizuje pohyb pŕs .

Spanie v podprsenke - áno

Kvôli bolesti pŕs býva niekedy ťažké vôbec zaspať. Skúste si preto na spanie nájsť vhodnú podprsenku - materskú či tehotenskú, ktorá vám bude príjemná. Opäť tak zamedzíte pohybu pŕs a zmiernite ich citlivosť.

Prúd teplej vody

Skúste teplú sprchu a prúdom vody si jemne masírujte prsia. Niektoré nastávajúce mamičky považujú teplú sprchu za uvoľňujúcu a upokojujúcu bolesť v prsiach. Ďalším ženám to naopak vyhovovať vôbec nemusí a môže to byť pre nich bolestivé. Ak v teplej sprche nájdete úľavu, potom ju opakujte. Ak nie, vyhýbajte sa prúdu vody a skúste napríklad teplý kúpeľ .

Zistite, či vám väčšiu úľavu od bolesti prináša teplý alebo naopak studený obklad pŕs. Ak je bolesť pŕs neznesiteľná, poraďte sa s gynekológom a nechajte si napísať liek proti bolesti. Nikdy však s liekmi sama neexperimentujte .
Ďalej obmedzte príjem soli, ktorá môže zhoršovať bolesť prsníkov počas tehotenstva - zadržiava vodu v tele.

Strava a životospráva

Buďte fyzicky aktívna aj v tehotenstve. Urobte si príjemnú prechádzku na 25- 30 minút denne. Vhodná je tiež joga a meditácie pre relaxáciu tela.

Bolestivé a citlivé prsia môžete mať tiež počas menštruácie či menopauzy práve kvôli hormonálnym zmenám v tele. Vyskúšajte vyššie uvedené tipy na uvoľnenie bolesti .

Viac o bolesti pŕs na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.rodicka.cz/bolest-prsou-neobejde-se-bez-ni-zadne-tehotenstvi/
  2. http://www.spravnapodprsenka.cz/clanky/maminky-tehulky/item/92-jak-zmírnit-bolest-prsou-v-těhoten...
  3. ©Depositphotos.com/[luckybusiness]
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s bolesťou pŕs

Máš skúsenosť s bolesťou pŕs?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť