RSV

RSV je respiračný synciciálny vírus. Je rozšírený celosvetovo a postihuje dýchací systém najmä u dojčiat a detí. U dospelých a starších detí tento vírus nepredstavuje vážnejšie zdravotné problémy ako je to u malých detí.

Výskyt

RSV vírus sa najčastejšie vyskytuje v detskej populácii. Najviac ohrozené sú dojčatá v 2..- 7. mesiaci,1 kedy strácajú protilátky získané od matky a nemajú dostatočne vytvorené protilátky, aby mohol ich organizmus bojovať s infekciou. Vyšší výskyt je zaznamenaný na jeseň a v zime.

Prenos vírusu

Vírus sa prenáša kvapôčkami. To znamená, že ak nakazená osoba pri kýchaní a kašľaní prenáša vírus na iné osoby. Vírus sa môže preniesť aj dotykom rúk, dotykom predmetov, ktoré predtým držala chorá osoba, ale aj pri bozkávaní chorej osoby. RSV dokáže prežiť na rukách približne pol hodiny.

RSV najčastejšie spôsobuje zápal priedušiek a zápal pľúc1. Závažnosť tejto vírusovej infekcie klesá s vekom. U starších ľudí predstavuje vyššie riziko komplikácií, tak ako u malých detí.

Infekcia prebieha závažnejšie u detí s nasledovnými rizikovými faktormi:

Prejavy

Prejavy tejto vírusovej infekcie sú podobné chrípkovým prejavom. Ochorenie zvyčajne začína po 4 -6 dňoch po tom ako je daná osoba vystavená vírusom. K prvým prejavom patrí nádcha a nechutenstvo1. Neskôr sa objaví kýchanie a kašeľ.
Malé deti majú nešpecifické prejavy, ako napr. podráždenosť, malátnosť, ťažkosti s dýchaním. Väčšina detí s RSV nemusí byť hospitalizovaná, hospitalizácia je nutná u detí, ktoré majú okrem vírusovej infekcie aj iné ďalšie ochorenia.
Ochorenie trvá jeden až tri týždne.

Komplikácie

  • suchý dráždivý kašeľ
  • prechod do astmy
  • zápal stredného ucha a Eustachovej trubice

Diagnostika

Infekcia sa potvrdí na základe pozitívneho serologického vyšetrenia. Počas akútnej fázy sú pozitívne IgM protilátky v krvi, po dvoch týždňoch po prekonaní stúpa IgG pozitivita.
Vírus sa získa z výteru z nosohltana alebo zo sekrétu z dýchacích ciest.

Liečba

Keďže ide o vírusovú infekciu, tak RSV sa nelieči antibiotikami. Antibiotiká 4 sa využívajú iba vtedy, ak sa k RSV pridruží baktériová infekcia.

Pri liečbe je dôležitý:

Odporúčajú sa sirupy proti kašľu, ak je dieťa hospitalizované, tak inhaluje kyslík.

Viac o RSV na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/001564.htm
  2. http://www.cdc.gov/rsv/about/symptoms.html
  3. https://web.archive.org/web/20160228200356/http://www.hpl.sk/ochoreli-ste/choroby/rsv

Hodnotenia a skúsenosti s RSV

Máš skúsenosť s RSV?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke