Starostlivosť o predčasne narodené deti

Predčasne narodené deti si vyžadujú špeciálnu starostlivosť a to nielen v nemocnici. Po ich prepustení domov musia absolvovať viacero kontrol a vyšetrení u rôznych špecialistov.

Predčasné narodenie zasiahlo do funkcie a vývoja jednotlivých orgánov dieťaťa a mohlo zanechať stopy. Cieľom týchto vyšetrení je včas zistiť prípadné odchýlky od normálneho priebehu vývoja či želaného stavu. Vďaka včasnej diagnostike možno čo najskôr nastaviť správnu liečbu, aby sa minimalizovali trvalé následky do budúcnosti.


Video: Starostlivosť o nedonosené deti: Správna výživa, rehabilitácie, tvorba imunity

Rozhovor so zástupkyňou prednostu neonatologickej kliniky UN Martin, Doc. MUDr. Katarínou Maťašovou, PhD.

V rozhovore so zástupkyňou prednostu neonatologickej kliniky UN Martin, Doc. MUDr. Katarínou Maťašovou, PhD. nájdete odpovede na tieto otázky:

  • 00:00 Úvod.
  • 00:16 Predstavenie hosťa a témy.
  • 0:33​ - Čo čaká predčasne narodené deti po prepustení z nemocnice?
  • 1:11​ - Aké sú možnosti rehabilitácie predčasne narodených detí?
  • 2:14​ - Do akého veku je potrebné s dieťaťom rehabilitovať?
  • 3:13​ - Výživa predčasne narodených detí
  • 5:13​ - Imunologické okno
  • 7:14​- Dôležité vitamíny a ich špecifiká
  • 8:50​ - Vývoj imunitného systému predčasne narodených detí
  • 10:11​ - Orofaciálna stimulácia - zlepšovanie, koordinácia medzi prehĺtaním a dýchaním
  • 11:04​ - Akých špecialistov je potrebné s predčasniatkom navštevovať?
  • 12:02​ - Emocionálna podpora rodičov predčasne narodených detí - OZ Malíček

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka:


🎞️ Predčasne narodené deti: Ich záchrana musí mať zmysel


🎞️ Fyzioterapeut: VYVÍJA SA po narodení vaše DIEŤA SPRÁVNE?


Akých špecialistov je potrebné s predčasniatkom navštevovať?

Rodičia predčasne narodeného dieťaťa1, ktoré prepúšťajú z nemocnice, dostanú prepúšťaciu správu, kde majú kompletný zoznam všetkých špecialistov s kontaktami, ktorých je potrebné navštíviť. Vo väčšine prípadov je potrebné vyhľadať:

  • ambulanciu pre rizikových novorodencov, v ktorej sledujú psychomotorický vývoj dieťaťa a koordinujú ďalšiu následnú starostlivosť,
  • odborníka na rehabilitáciu,
  • neurológa,
  • hematológa,
  • detského chirurga,

Rehabilitácia predčasne narodených detí

Veľmi často je odporúčaná reflexná rehabilitácia podľa Vojtu1 (tzv. Vojtova metóda), cvičenie podľa Bobath konceptu, ktoré spočíva v špeciálnom polohovaní.

Rehabilitačné cvičenia majú za úlohu zoptimalizovať vývoj svalového napätia, vývoj pohybových stereotypov a vzorcov tak, aby umožnili dieťatku normálne vzpriamovanie a normálny vývoj chôdze.

Rehabilitácia je dlhodobá záležitosť, na to aby bola dostatočne účinná je dôležitá pravideľnosť v cvičení a v technikách. Z toho dôvodu je potrebné, aby sa do rehabilitácie zaučili rodičia.

Cvičenie sa orientačne realizuje do momentu, kedy dieťa nezačne chodiť. Je to síce beh na dlhé trate, ktorý však vedie k cieľu. Rehabilitačné techniky sú veľmi účinné a veľmi nápomocné. Na prvý pohľad sa môže zdať, že dieťa plače, lebo je pre neho cvičenie bolestivé. Dieťa však plačom vyjadruje nesúhlas s polohou, v ktorej je držané v polohe, ktorá sa mu nepáči, nie je mu prirodzená a momentálne ju nepreferuje. Keďže ešte tieto detičky nevedia inak komunikovať, komunikujú plačom a môže mylne vznikať dojem, že sa s nimi deje niečo, čo im škodí. Rodičia si však môžu byť istí, že je to vec, ktorá má dieťatku pomôcť a aj mu nesmierne pomáha.

Výživa predčasne narodených detí

Výživa predčasne narodeného dieťatka je pre neho nesmierne dôležitá od samého počiatku, kedy sa narodí. Ponúka substráty pre ďalší rast a vývoj všetkých tkanív. Ideálnou výživou je materské mlieko. Zložky materského mlieka sú multifunkčné činitele, ktoré dokážu do veľkej miery kompenzovať nezrelosť rôznych orgánov, hlavne čriev, enzýmov a s nimi spojeného trávenia, dodávať rastové faktory a podobne. V materskom mlieku je teda všetko, čo dieťatko potrebuje. Je známy aj rozdiel medzi mliekom matky, ktorá má a ktorá nemá donosené dieťa. Ideálne je teda mlieko vlastnej mamy, pre vlastné dieťa. V dojčení predčasne narodených detí je veľmi dôležité pokračovať aj po prepustení.

Počas hospitalizácie sa mlieko obohacuje predovšetkým bielkovinami (fortifikácia). Potreba bielkovín s postupujúcim vekom dieťaťa klesá. Odporúča sa vo fortifikácii pokračovať kým dieťa nedosiahne váhu okolo 4 500 g.

Ak z nejakého dôvodu nie je možné dieťa dojčiť, existujú špeciálne mliečne formuly, vyvinuté pre predčasne narodené deti tak, aby zohľadňovali ich špecifické nutričné požiadavky.

Po dosiahnutí váhy 4 500 g dieťaťa sa prechádza na „jednotkové“ mliečne formuly, ktoré sú určené pre deti do 4 do 6 mesiacov.

Imunologické okno

Pri predčasne narodených deťoch, no nielen pri nich, imunológovia odporúčajú rešpektovať tzv. imunologické okno. Je to najvhodnejší čas na to, aby si dieťa zvyklo, že sa bude dostávať do kontaktu z cudzorodými látkami v strave. Začína sa vo veku 16 – 20. týždňov dieťaťa po narodení, korigovaného veku.

Neznamená to, že by sa mala jedna mliečna dávka počas dňa nahradiť inou stravou. Pri imunologickom okne ide o stimuláciu imunitného systému, ktorý je v čreve. Podaním jednej lyžičky príkrmu si dieťaťa zvyká na látky, s ktorými sa bude stretávať. Dojčenie v tomto období je veľmi dôležité, vďaka nemu je možno preklenúť určité riziká, ktoré by mohli so zavádzaním nových látok súvisieť. Ako príklad možno uviesť, že ak sa dieťa počas zavádzania lepku do potravy dojčí, je prítomné oveľa menšie riziko rozvinutia intolerancie na lepok, či celiakie4 v budúcnosti.

Po pol roku, kedy bolo dieťa výhradne dojčené (s využitím imunologického okna), je potrebné do stravy zavádzať nemliečne príkrmy1, rovnako ako u detí narodených v termíne.

V prípade, že matka mlieko nemá, je možné siahnuť po náhradných mliečnych formulách5, ktoré sa snažia čo najvernejšie materské mlieko napodobniť. V takomto prípade je vhodné začať s prikrmovaním už od 4. mesiaca.

Niekedy sa rodiča zdráhajú pri zavádzaní stravy, ktorá by nebola úplne tekutá a obsahovala menšie kúsky, keďže sa u detí môžu objaviť problémy s prehĺtaním. Je potrebné sa s tým popasovať, dieťa to naučiť a postupne takého príkrmy zavádzať.

Dôležité vitamíny a ich špecifiká

Nedonosené detičky častejšie užívajú lieky alebo vitamíny, ktoré sú pre ne potrebné.
Štandardom je vitamín D, ktorý sa podáva aj deťom narodeným v termíne. Je to vitamín rozpustný v tukoch a tak je potrebné ho užívať s mliekom, inak sa nevstrebe a dieťatko ho nevyužije.

Predčasne narodené deti sú často anemické. Chudokrvnosť sa lieči podávaním prípravkov železa, ktoré sa na rozdiel od vitamínu D s mliekom užívať nemôžu, aby sa zabezpečila ich maximálna využiteľnosť. Vstrebávanie železa podporuje kyslé prostredie. Preto sa odporúča železo podávať s vitamínom C, nejaký čas pred podaním mlieka, s prevarenou vodou alebo detským čajom.

Ďalšie vitamíny, ktoré takéto dieťa dostáva sú vitamíny skupiny B. Vitamín B6 podporuje krvotvorbu, taktiež kyselina listová.

Niektoré detičky majú problémy s nedostatočným rastom, priberaním alebo toleranciou kŕmenia po narodení a potrebujú špeciálne dietetiká. Takúto špeciálnu liečbu stanovuje detský gastroenterológ.

Orofaciálna stimulácia - zlepšovanie, koordinácia medzi prehĺtaním a dýchaním

Špecifikom predčasne narodených detí je, že spočiatku nemusia mať úplne vyvinutú koordináciu medzi pitím, prehĺtaním a dýchaním. V takom prípade sa lekári snažia tieto procesy zlepšiť reguláciou centrálneho nervového systému, pomoc špeciálnej rehabilitačnej techniky - orofaciálnou stimuláciou.

Vývoj imunitného systému predčasne narodených detí

Po narodení dieťaťa vývoj imunitného systému pokračuje. Je zaujímavé, že imunitný systém dokáže reagovať bez ohľadu na gestačný vek. Z toho bude vyplývať aj otázka očkovania predčasne narodených detí, ktoré sa odporúča realizovať podľa kalendárneho veku. Prvé očkovanie sa odporúča približne vo veku 10 – 12 týždňov, rovnako ako u detí narodených v termíne.

Podpora rodičov predčasne narodených detí

Starostlivosť o predčasne narodené deti je veľmi náročná aj po emočnej stránke. Podporou pre rodičov je OZ Malíček. Toto občianske združenie rodičov predčasne narodených detí spolupracuje s odborníkmi, prostredníctvom svojej internetovej stránky poskytujú rôzne informácie na rôzne témy spracované odborníkmi.

Podporou sú aj odborníci, ktorí sa o dieťa starali počas pobytu v nemocnici. Hospitalizácia extrémne nedonosených detičiek trvá naozaj dlho. Počas tejto doby si k nim vybuduje blízky vzťah aj ošetrujúci personál, ktorý sa vždy poteší, ak sa rodičia delia o pokroky dieťaťa, úspechy, ako sa mu darí. Rovnako ochotne poradí, ak sa rodičia potrebujú niečo spýtať. Podpora je obojstranne dôležitá, pretože tak ako sa rodičia chcú podeliť o radosť z úspechov ich detí, tak lekári dostávajú spätnú väzbu na ich prácu, aby vedeli, že ich práca má zmysel.


Text po odbornej stránke skontrolovala:
MUDr. Katarína Maťašová, PhD.
zástupkyňa prednostu Neonatologickej kliniky UNM Martin

Hodnotenia a skúsenosti starostlivosťou o predčasne narodené deti

Priemerné hodnotenie:
Máš skúsenosť starostlivosťou o predčasne narodené deti?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke