Vigantol

Vitamínové kvapky Vigantol slúžia ako prevencia pred kŕčmi, ktoré sú zapríčinené nízkou hladinou vápnika v krvi. Nedostatok vápnika v krvi človeka môže spôsobiť krivicu, mäknutie alebo rednutie kostí alebo môže dôjsť k poruche funkcie príštitných teliesok. Vigantol je možné zakúpiť v lekárni len na lekársky predpis.

Vigantol

Kontraindikácie Vigantolu

Vigantol nesmú užívať ľudia so zvýšenou hladinou vápnika v krvi či v moči. Nevhodné je podávanie Vigantolu aj u ľudí, ktorí užívajú močopudné lieky, trpia aterosklerózou, poruchami srdcových alebo obličkových funkcií.

Nežiaduce účinky Vigantolu

Užívanie olejových kvapiek Vigantolu nebýva sprevádzané vedľajšími účinkami. Nežiaduce účinky môže užívateľ Vigantolu pocítiť pri zvýšenej hladine vápnika v krvi alebo moči, kedy sa u pacienta môže objaviť porucha srdcového rytmu, bolesť hlavy, pocity na zvracanie alebo samotné zvracanie . Ak je hladina vápnika v krvi zvýšená dlhodobo, môže sa u pacienta objaviť zníženie hmotnosti, problémy s obličkovými kameňmi, strata chuti do jedla1, pocit smädu a časté močenie.

Užívanie iných liekov a Vigantolu

Pred užívaním Vigantolu by mal byť lekár informovaný o užívaní ostatných liekov, aby nedošlo k znižovaniu účinkov už užívaných liekov. Vigantol znižuje účinky liekov, ktoré na seba viažu napr. fosfor alebo sú močopudné.

Dávkovanie Vigantolu

Vigantol je podávaný deťom už od 2. týždňa života novorodenca1, keď slúži ako prevencia proti krivici. Dávkovanie je 1 kvapka denne, u predčasne narodených6 detí ide o 2 kvapky denne. Odporúčané užívanie je počas 1. roka, potom v 2. roku života dieťaťa by sa mal Vigantol užívať v zimných mesiacoch, kedy je znížený príjem vitamínu D zo slnečného žiarenia.

Užívanie Vigantolu je u dospelých osôb:

  • Pri nedostatočnom množstve vitamínu D v tele - 1-2 kvapky denne
  • Pri zlom vstrebávaní vitamínu D - 6-10 kvapiek
  • Pri prevencii pred osteoporózou odporúčané v dávke 1 - 2 kvapiek denne, ak už trpí pacient mäknutím kostí, je dávkovanie odporúčané v dávke 3 - 5 kvapiek denne
  • Ak pacient trpí poruchou funkcie príštitných teliesok, je dávkovanie odporúčané v dávke 15 - 30 kvapiek.

Novorodencom a dojčatám sa kvapky podávajú na lyžičke s materským alebo umelým5 mliekom alebo kašou. Nie je vhodné nakvapkať Vigantol do fľaše alebo misky s kašou, dieťa nemusí takto skonzumovať celú dávku.

Ak pacient zabudne na dávku Vigantolu, mal by si dávku vziať čo najskôr si spomenie, určite by nemal užiť dvojnásobnú dávku. Ak užije pacient viac lieku než mu je predpísané, mal by o tomto predávkovaní informovať lekára. O ukončení užívania Vigantolu rozhoduje lekár, nie sám pacient.

Slnko a vitamín D

Vigantol a tehotenstvo alebo dojčenie

Žena by sa pred užívaním Vigantolu mala uistiť, že nie je tehotná, neplánuje tehotenstvo alebo či dojčí, o všetkom by mal vedieť lekár, než žene Vigantol predpíše . Užívanie vitamínu D v tehotenstve môže poškodiť plod, kedy sa vitamín D dostane k dieťaťu cez placentu.

Súvisiace články

Viac o vigantole na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://pribalove-letaky.cz/vigantol
  2. http://www.vseprozdravi.cz/leky/vigantol-kapky.html

Použité zdroje obrázkov

  1. https://www.ebay.co.uk/p/Vigantol-Oil-Oral-Drops-10ml-Highly-Absorbant-Vitamin-D3-20000-Iu-ml/600...
  2. https://pixabay.com/sk/dieťa-chlapec-nikita-syn-radosť-1493889/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s vigantolom

Máš skúsenosť s vigantolom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť