Tinea capitis

Tinea capitis je plesňová (mykotická) infekcia pokožky hlavy, ktorá sa vyskytuje najmä v detskom veku. Pleseň je takmer vždy zvieracieho pôvodu. Infekciu spôsobuje hubovitá infekcia, ktorá napáda kožu lebky, obočie a riasy.

Pôvodca ochorenia

Ochorenie vyvolávajú huby z rodu Trichophyton a Microsporum. Patria medzi zoofilné dermatofyty, ktoré sú prispôsobené výlučne parazitárnemu spôsobu života a sú tak zodpovedné za infikovanie zvierat s následným prenosom na ľudí. Tinea capitis je najčastejšou detskou dermatofytózou. Tieto dermatofyty sú v najvrchnejšej vrstve kože, ale môžu prejsť aj do hlbších vrstiev, alebo napádajú nechty a vlasy. Infekcia sa prenáša priamo z infikovaného zvieraťa alebo z kontaminovaného predmetu na dieťa.

Zdrojom infekcie sú najčastejšie mačky a psy.
Dermatofyty patria medzi najčastejšie infekčné patogény. Infekcia sa začína prienikom húb do pokožky. Dermatofyty môžu napadnúť vlasy a pokožku tromi spôsobmi:

  • 1. typ - tzv. ektotrix - pri tomto type sú poškodené vlasy spolu aj s pokožkou. Infikované vlasy dermatofytmi svietia (fluoreskujú) pod ultrafialovým svetlom
  • 2. typ - tzv. endotrix - plesne napádajú iba vlasy a nie pokožku. Pod ultrafialovým svetlom infikované vlasy nie sú fluorescentné.
  • 3. typ - tzv. favus - favus spôsobuje Trichophyton schoenleinii, ktorá spôsobí, že na koži sa vytvoria krusty (niečo ak chrasty), ktoré sú zodpovedné za vypadávanie vlasov.

Rizikové faktory

Infekcia sa objaví častejšie u pacientov, ktorí:

  • majú drobné poranenia kože na hlave
  • nedodržiavajú základné hygienické návyky
  • sa často potia a tak majú spotené vlasy, vytvoria sa tak vhodné podmienky pre infekciu

Výskyt

Tinea capitis je ochorenie vyskytujúce sa predovšetkým u detí. 92% prípadov je hlásených u detí do desať rokov. Výskyt je odlišný u chlapcov a dievčat, Microsporum audouinii je 5x častejšie hlásené u chlapcov ako u dievčat. Po puberte sa však tinea capitis objavuje častejšie u dievčat. Predpokladá sa, že príčinou sú hormonálne zmeny.

Prejavy

Prvým prejavom tinea capitis je začervenanie v okolí vlasov, rias alebo obočia. Počas niekoľkých nasledujúcich dní sa toto začervenanie mení, je svetlejšie a šupinaté,,vlasy sú krehkejšie a bez lesku. Infekcia sa šíri po celej lebke a to tak, že sa postupne vytvárajú početné kruhovité ložiská.

Sprievodným prejavom môže a nemusí byť svrbenie. V infikovaných oblastiach sa vlasy lámu a vypadajú. To sa odborne nazýva alopécia..Infikované vlasy sa dajú bezbolestne vytiahnuť pinzetou.
Pri ťažšom priebehu infekcie je zápal výraznejší a na hlave sa tvoria hnisavé pustuly. Ide o útvary, ktoré môžu byť vyplnené hnisom. Tieto hnisavé hrbole sa nazývajú kerion Celsi.

Diagnostika

Pri určovaní diagnózy treba vylúčiť psoriázu2 alebo seboroickú dermatitídu. Prvým krokom pri diagnostike je mikroskopické vyšetrenie infikovaného vlasu. Ďalej sa používa ultrafialové svetlo a biopsia pokožky lebky.

Liečba

Tinea capitis sa lieči lokálne. Aplikujú sa rôzne prípravky, ktorých úlohou je odstrániť krusty a dermatofyty z povrchu kože a zabrániť rozsevu infekcie. Vlasy by sa mali dvakrát do týždňa umývať antimykotickým šampónom s obsahom imidazolu. Ložiská na hlave sa potierajú antimykotickým roztokom dvakrát denne.

Pri tinea capitis je indikovaná aj perorálna forma liečby. To znamená, že deťom sa podávajú antimykotiká vo forme liekov. Niektoré lieky, ktoré sa odporúčajú pri liečbe tiena capitis u nás nie sú registrované. To znamená, že liečba vyžaduje individuálny prístup. Odporúčané lieky ako Terbinafin a Itrakonazol sú podľa starších štúdií kontraindikované v detskom veku. Na druhej strane najnovšie štúdie poukazujú na to, že ich použitie u detí je bezpečné a sú účinné. O liečbe preto rozhodne lekár dermatológ, ktorý má skúsenosti.
Rodinní príslušníci by si mali v rámci prevencie tiež umývať vlasy antimykotickým šampónom 2-3x do týždňa počas šiestich týždňov.

Viac o tinea capitisna modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Tinea Capitis
  2. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Dermatofytózy
  3. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000878.htm

Hodnotenia a skúsenosti s tinea capitis

Máš skúsenosť s tinea capitis?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke