Potenie

Potenie, odborne nazývané hidróza je fyziologický proces, ktorý je pre ľudské telo veľmi dôležitý. Jeho hlavnou úlohou je predovšetkým termoregulácia. Potením organizmus odvádza teplo, ktoré v ňom neustále vzniká, či už pri vyššej fyzickej námahe, metabolických procesoch alebo v spánku1. Hrá významnú úlohu pri vylučovaní škodlivín a toxických látok. Pot funguje aj ako ochranný filter proti UV žiareniu.
Potenie

Proces potenia zaisťujú potné žľazy, ktoré sa nachádzajú v škáre, čo je druhá vrstva kože tvorená výhradne živými bunkami. Aktivita potných žliaz je riadená nervovým systémom. V ľudskom tele sa nachádza tri až štyri milióny rôzne umiestnených potných žliaz okrem pier, prsných bradaviek a vonkajších pohlavných orgánov.

Potí sa teda každý človek, a to už od útleho veku. Všeobecne viac muži ako ženy. Problém nastáva vo chvíli, keď sa z bežného potenia stáva potenie nadmerné, tzv. hyperhidróza. Toto ochorenie3 môže byť dedičného rázu. Alebo môže byť sprievodcom nejakej choroby. Najčastejšie cukrovky, zvýšenej funkcie štítnej žľazy, dna, obezity, niektorých druhov nádorov. Hypehidróza môže byť tiež spôsobená hormonálnymi výkyvmi, napr. v tehotenstve, menopauze alebo v puberte.

Viac v samostatnom článku Nadmerné potenie.

Ako bežnému poteniu predchádzať

Poteniu sa dá predchádzať viacerými spôsobmi. Hygiena stojí v boji s potením na prvom mieste a mala by byť súčasťou denného rituálu všetkých ľudí. Počas letných mesiacov je vhodné sprchovať sa niekoľkokrát za deň. Odevy by mali byť z priedušných a savých materiálov (najlepšie bavlna alebo ľan). Osoby, ktoré sa potia viac, by mali obmedziť odevy vyrobené z umelých (syntetických) materiálov. V sparných dňoch je vhodné využívať klimatizáciu, vetráky a hlavne nezabúdať na primeraný pitný režim.

V súčasnosti sú aj u nás na trhu v ponuke špeciálne odevy s obsahom koloidného striebra, ktoré zabraňuje nielen poteniu, ale aj pachu. Navyše lieči plesne.

Ďalšími pomocníkmi v boji môžu byť špeciálne vytvorené prípravky, ktoré možno rozdeliť podľa mechanizmu:

 • Deodoranty - tieto prípravky pot nezničia. Dokážu eliminovať zápach, ktorý potenie sprevádza. Ich nevýhodou je predovšetkým nízka koncentrácia vonných zložiek, preto je potrebné niekoľkonásobná aplikácia počas dňa.
 • Antiperspiranty - tieto prípravky sú naopak založené na blokáciu činnosti potných žliaz. Preto stačí iba jedna aplikácia denne, najmä na tie miesta, kde sa nachádzajú najvyššie zhluky potných žliaz. Teda do podpazušia a na chodidlá nôh.
 • Kombinácia Anti + Deo - jedná sa o prípravky, ktoré kombinujú vlastnosti deodorantu a antiperspirantu. Teda nielen, že osoba vonia, ale ešte sa aj menej potí.

Bylinkami proti poteniu

Potenie možno veľmi úspešne redukovať aj bez pomoci chemických prostriedkov:

 • Bylinkové kúpele - je možné pripraviť z dubovej kôry, lipového kvetu a rozmarínu. Tieto bylinky sťahujú kožné póry a pomáhajú tak zmierniť potenie.
 • Proti poteniu nôh - pomáha kúpeľ pripravená z výťažku dubovej kôry alebo prasličky roľnej. Postačia dve až tri aplikácie týždenne po dobu desiatich minút.
 • Na potenie rúk - výborne pomáha pravidelné popíjanie odvaru zo šalvie. Odporúča sa vypiť jednu šálku čaju denne po jedle. V odvaru možno tiež umývať ruky.

Potenie chodidiel možno tiež veľmi úspešne ovplyvniť kúpeľmi s prísadou morskej alebo bežnej kuchynskej soli. Na trhu je v ponuke aj špeciálna Rochova soľ. Na zmiernenie potenia sú ďalej vhodné odvary z ľubovníka a podbeľa.

Ďalšou možnosťou redukcie potenia je užívanie chlorelly - čo je mikroskopická sladkovodná riasa, ktorá po laboratórnej úprave slúži k zlepšeniu stavu ľudského organizmu v mnohých smeroch. Jedným z nich je aj potenie. Minimálna odporúčaná doba užívania chlorelly je pol roka.

Viac v samostatnom článku Chlorella4.

Potenie u detí

Potenie u detí znepokojuje veľa rodičov. Mnoho detí sa výrazne potí v spánku. Ráno sa deti zobudia úplne premočené, niekedy majú mokrý aj vankúšik. Potenie u detí je však pomerne veľmi častý jav, kvôli ktorému sa netreba znepokojovať. V drvivej väčšine prípadov sa nejedná o nič závažné. Napriek tomu ak majú rodičia obavy môžu vziať dieťatko na prehliadku k lekárovi.

Nočné potenie detí

Nočné potenie detí môže byť spôsobené aj menšími chybičkami, ktoré si rodičia neuvedomujú. Príčiny môžu byť:
Spotené dieťa v spánku

 • príliš teplé oblečenie (pyžamko) alebo zbytočne teplá prikrývka,
 • prekurovanie izbičky alebo miestnosti v ktorej dieťatko spí11,
 • pitie väčšieho množstva tekutín pred spaním,
 • alebo aj obľúbená hračka1 (napr. "plyšák") z nevhodného (nepriedušného) materiálu.

Na tieto príčiny sa však príde väčšinou rýchlo a veľmi ľahko sa odstraňujú.

Nadmerné nočné potenie môže byť tiež známkou prebiehajúcej infekcie, horúčky alebo vedľajším účinkom aktuálne používaných liekov. Ďalšou príčinou môže byť stres, nočné mory alebo psychický problém. Dieťatko by malo chodiť do postieľky v čo najväčšej pohode a dobrej nálade. V mnohých prípadoch sa jedná o potenie dedičné. Stačí sa teda pozorne porozhliadnuť v najbližšom príbuzenstve.

Ďalšie príčiny nadmerného potenia u detí

Niekedy stojí za nadmerným potením detí nie príliš vyvážený jedálniček a dlhší čas trvajúci nedostatok vitamínu D. Ak sa týka to detí do 3. roku života, potom by sa mohlo jednať o jeden zo znakov rozvíjajúcej sa krivice. Ide o závažné ochorenie, ktoré je spôsobené nedostatkom vápnika a vitamínu D.
Ďalšími možnými príčinami nadmerného potenia u detí môže byť chudokrvnosť, začínajúca alergia1 alebo porucha štítnej žľazy. Medzi veľmi vzácne, ale aj veľmi závažné ochorenia patrí cystická fibróza. Toto ochorenie, ľudovo označované ako choroba slaných detí je sprevádzané nadmerným potením, nepríjemným pachom potu a jeho extrémnu slanosťou. Ochorenie je genetického pôvodu a vzniká vo chvíli, keď majú obaja rodičia rovnako poškodený gén.

Viac v hlavnom článku Cystická fibróza.

Hoci v drvivej väčšine prípadov je nadmerné potenie u detí spôsobené skôr chybičkou v životospráve, rozhodne ho nemožno podceňovať. Keď potenie pretrváva napriek všetkým zmenám v jedálničku, obliekaní, vetraní, je určite na mieste návšteva lekára. Ten dieťa vyšetrí a prípadne stanoví presnú diagnózu a vhodný liečebný postup.

Prípravky proti poteniu a deti

Používanie antiperspirantov alebo deodorantov u detí sa dôrazne neodporúča. Obsiahnuté parfumy v uvedených prípravkoch by mohli prípadne spôsobovať alergie. Je úplne nevhodné a zbytočné takému vplyvu malé deti vystavovať. Spomínané prípravky je vhodné používať približne od puberty, kedy sa zloženie a zápach potu výrazne mení.
.

Súvisiace články

Viac o potení na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://nadmerne-poceni.cz/
 2. https://web.archive.org/web/20160121194914/http://protipoceni.cz/chlorella-proti-poceni
 3. http://www.prostezdravi.cz/nadmerne-nocni-poceni-u-deti/
 4. http://www.viviente.cz/proc-se-potime/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s potením

Máš skúsenosť s potením?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť