Športový kočík len v smere jazdy, alebo otočný - aký vybrať?

Zodpovedané
20. feb 2019

Ahoj,

potrebujem poradiť. Je lepšie mať športový kočík v smere jazdy alebo taký, ktorý sa dá prehadzovať? Premýšľam nad tým a potrebovala by som poradiť - budeme kupovať. Pripadne oceníme návrh konkrétneho kočíka.

Ďakujem 🙂

Ahoj,

tu veľmi záleží od viacerých faktorov. Prvým je určite vek dieťatka, ktorý zohľadňujem najskôr. Ak je malé - pár mesačné, určite skôr uvažujem o kočíku otočnom. Naozaj malé detičky totiž ešte často chcú obvykle aspoň občas vidieť mamu či tatina (aj keď samozrejme, aj v tejto kategórii nájdeš deti, ktorým na tom veľmi nezáleží). Aj staršie dieťatko - vtedy je to už o povahe a potrebách toho ktorého dieťatka - môže vyžadovať kontakt s rodičom a možnosť smerovania k nemu. To si už poznáš ty sama.

Ďalšou vecou na zohľadnenie je samotná veľkosť dieťatka. Otočné kočíky sú často o čosi menej priestranné, pretože mechanizmus otáčania uberie z bokov a často aj z dĺžky. Pri menších a stredných detičkách to nie je také závažné, ale čím väčšie dieťatko je, tým skôr sa budeš zameriavať na priestrannosť, prípadne aj nosnosť kočíka.

Poslednou na zohľadnenie je aj cenová kategória v pomere k hmotnosti a skladnosti. Ak potrebuješ terénny kočík, bude určite ťažší a ak má byť kvalitný, aj drahší. Veľmi často sa jedná o trojkolesové neotočné modely, lebo je tak manipulácia v teréne jednoduchšou. Rovnako čím skladnejší a ľahší potrebuješ aby kočík bol, tým skôr bude mať odobraté z funkcií ako je otočné sedadlo či iné (napríklad regulácia rúčky).

Pri výbere vlastne vždy robíš kompromis medzi množstvom funkcií, veľkosťou a otočnosťou sedadla, terénnymi vlastnosťami a samozrejme, cenou.

Keďže neviem rozpočet ani napríklad terén, ktorý jazdíte, či frekvenciu cestovania, nakladania do auta a pod., spomeniem z každého typu zopár obľúbených.

Otočné by som ja osobne zvažovala Cybex Balios S, korýtkový Cybex Balios M, novinku do mesta i horších podmienok Jané Kendo. Prípadne cenovo príjemný Moon ReSea. Z luxusnejších by som do terénu volila Britax Go Big.

Cybex Balios S

Cybex Balios M

Jané Kendo

Moon ReSea

Britax Go Big2

Strednú terénno-výkonnostnú triedu Cybex Priam či Easywalker Mosey+, z menších Joolz Hub.

Cybex Priam 3

Easywalker Mosey+

Joolz Hub

Z korýtkových Bugaboo Fox.

Bugaboo Fox

Medzi populárne neotočné modely patria Valco Snap 4 či Valco Snap 4 Tred Tailormade (s prípadnými nafukovacími Sport kolesami), Oyster Zero, Joie Mytrax či Mutsy Nexo.

Valco Baby Snap 4

Valco Baby Snap 4 Trend

Babystyle Oyster Zero

Joie Mytrax

Mutsy Nexo

Ultraskladné sú vhodné napríklad GB QBit+, Oyster Atom alebo Jané Rocket.

GB Qbit+ All-Terrain

Babystyle Oyster Atom

Jané Rocket

Golfové by som zvažovala asi iba Maclaren, Koelstra Simba T4 alebo hybridný Cosatto Fly.

Koelstra Simba T4

Cosatto Fly

Z trojkoliek a terénnych modelov by som zasa obzrela Mountain Buggy, Thule, TFK, Baby Jogger City Elite či City Mini GT, alebo napríklad Jané Crosswalk.

Baby Jogger City Mini GT

Jané Crosswalk R

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli