Vhodný kočík pre novorodenca a do zimy - je vhodná trojkombinácia; aká? A čo vajíčko?

Zodpovedané
1. júl 2019

Ahoj Eli,

keďže onedlho očakávame prvý prírastok do rodiny, zháňame vhodný kočík pre našu slečnu 🙂 Starosti mi robí vybrať si ten správny v tom veľkom množstve kočíkov, čo na trhu sú. Vedela by si mi poradiť, ktorým smerom sa uberať? Na čo si dávať pozor pri výbere?

Kritéria:

  • mal by byť asi s väčšou vaničkou, keďže viac budeme kočíkovať v zime (termín mám v polovici augusta). K tomu je samozrejme výhoda nejakého lepšieho zakrytia otvoru kočíka/stiahnutia striešky a pod., aby do kočíku príliš nefúkalo...
  • aby nebol príliš ťažký a bol dobre skladný a ľahko ovládateľný (nemusí to byť nejaká mini verzia), len teda aby sa dal pomerne jednoducho zložiť a naložiť do auta v prípade potreby
  • ideálne nejaké odpruženie kolies (bolo by fajn), a väčšie terénne kolieska, nakoľko terén nemáme v okolí bohvieaký :/
  • najviac máme hlavu v smútku z trojkombinácie - pôvodne som si myslela, že kúpime nejakú takúto sadu a tým pokryjeme všetko. Určite by sme chceli aj vajíčko na príležitostné prenášanie v aute, ale tak aby teda bolo vhodné a kompatibilné s isofixom. Vždy je k tomu potrebná nejaká základňa? Niečo, čo budeme môcť mať dlhšie ako do jedného roku dieťaťa. Je v tomto prípade lepšie kúpiť dvojkombináciu a vajíčko nejako samostatne? Ak áno, aké by si odporučila?
  • samozrejme cena => nechcem dať za kočík príliš veľa peňazí, ale tak zhruba okolo tých 500-700 € ak by sme sa dostali, bolo by to fajn...
  • tej športovej časti vôbec nerozumiem - veľa kamarátok mi tvrdí, že si aj tak kúpia samostatný športový kočík, ktorý im vyhovuje. Načo teda vyrábajú tieto kombinácie, keď aj tak to nie je 100% pokrytie potrieb dieťaťa? Je nejaký taký, čo má dobré vlastnosti aj ako športová časť?

Ospravedlňujem sa za také množstvo otázok, ale som v tomto naozaj stratená. :( Ako Alicka v krajine zázrakov, keď ničomu nerozumie. Alebo keď moja mamina chce niečo kupovať cez internet 😀

Vopred ďakujem za rady a nejaké odporučenie.
Nina

Ahoj,

je pravda, že veľa kombinácií (a často čím lacnejšie, tým viac to platí) má slabý športiak. Je to škoda. Každopádne sú aj kombi so športiakmi fajn, alebo je aj možnosť si vybrať športiak a doplniť ho vaničkou/autosedačkou - skúsim dať tipy na také kočíky, čo by som sama bola ochotná kúpiť.

Ako prvý a asi najlepší, aj v rámci daného rozpočtu, mne osobne príde ABC Design Salsa 4. Väčšie kolieska a super pruženie, ale pritom relatívne ľahký, s veľkou vaničkou a XXL striekšami na vaničkovej i športovej časti a športiak prijateľne dobý a funkčný.

ABC Design Salsa 4

Najhorším prípadom by bolo si na koniec kočíkovania zaobstarať niečo ľahké a neotočné, napríklad Kinderkraft Grande (pri väčších deťoch je celkom fajn z mnohých hľadísk mať športiak ľahší/neotočný, čo je ale pre väčšinu blbosť riešiť od narodenia).

Kinderkraft Grande

Ak by si predsa chcela niečo robustnejšie, možno Kinderkraft Prime 2019 je zaujímavá voľba a ani športiak nie je z tých najhorších. Je to ale väčší kočík, aj keď na svoju kategóriu pomerne ľahký (12 kg, pričom poliaky tohto typu majú 13-14-15+). Z čo najľahších za mňa podľa mňa ujdú napríklad Moon ReSea alebo Cybex Balios S.

Kinderkraft Prime 2019

Moon ReSea

Cybex Balios S

Z kočíkov, ktoré zakúpiš ako neotočný športiak s dokúpiteľnou hlbokou vaničkou, a tak vydržíte celé kočíkovacie obdobie (no bez možnosti otáčania sedacej časti), by som spomenula Britax B-Motion Plus - nie každému ale tento kočík sadne. Super je aj Oyster Zero, ale nie je to veľmi zimný kočík. Ani jeden z týchto však nemá nejak extra veľkú vaničku.

Britax B-Motion 4 Plus

Babystyle Oyster Zero

Ja osobne by som pravdupovediac išla do Salsy a potom uvidela, či mi vôbec niečo ešte treba. A pozor si daj najmä na váhu a skladanie - či ti vyhovuje kočík aj naložený (naj ozaj niečo v ňom povoziť), skúsiť aj v protismere, aj poskladať, aj prístup do košíka. A výška rukovätí. Také základné funkcie, ktoré na začiatku myslíš, že nejak vydržíš, ale opak je pravdou. Časom sú práve tie základné funkcie kľúčové k tomu, či ťa kočík nebude štvať.

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli