Dá sa zmeniť rodný list, aby v ňom otec viac nefiguroval?

Zodpovedané
6. mar 2020

Dobrý deň,

moje dieťa má 6 rokov a s bývalým partnerom sme rozídení. Dieťa ho má v rodnom liste uvedeného ako otca, keďže je aj biologický otec.

Dá sa zmeniť rodný list, aby v ňom otec viac nefiguroval?

Chcem, aby mal syn moje priezvisko. Bývalý partner má pôžičky, neplatí exekútora,

Ako sa dá zariadiť, aby syn nebol otcov dedič?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ide o právnu otázku, ktorá patrí do právnej poradne.

Rodný list dieťaťa a s tým súvisiaca zmena otcovstva nie je vo Vašom prípade možná.

Priezvisko syna možete zmeniť buď dohodou s otcom dieťaťa alebo návrhom na súd, kde súhlas otca bude nahradený súdom.

Aby syn nebol dedič sa zo zákona sa zo strany syna zariadiť nedá. Syn sa však može vzdať dedičstva v celom rozsahu - to znamená, že odmietne tak majetok ako aj dlhy.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk