Ako na problémových a hlučných susedov?

Zodpovedané
9. nov 2023

Dobrý deň,

pred skoro dvomi rokmi sme kúpili byt v malej bytovke. Je tu spolu 10 bytov. Naši susedia majú nezamestnaného 30-ročného syna. Je to alkoholik, sú na neho uvalené rôzne exekúcie. Pravidelne sa z ich bytu ozývajú hádky a bitky.

Keď susedia - rodičia nie sú doma, vodí si ich syn do bytu veľmi pochybných ľudí, ktorí vulgárne nadávajú, kričia, fajčia a ohorky hádžu z balkóna na zem. Je to v rozpore s bytovým poriadkom a hádžu ich na súkromný pozemok. Plus ešte rušia nočný kľud. Keď opitý sused robil u nich doma diskotéku, bol tam môj manžel, ktorý susedu, ktorá bola v tom čase doma požiadal, aby sa stíšili. Tá len povedala, že už ho prosila, aby to stíšili, ale neposlúchol ju. Susedia, jeho rodičia sa ho podľa mňa boja, nakoľko už viackrát bolo počuť, že ich opitý bil.

Som doma na materskej s dvoma deťmi. Dcéra má dva roky, syn tri mesiace. Mám strach o bezpečnosť našej rodiny. Ostatní susedia sa podľa mňa boja, preto sú všetci ticho rovnako ako aj my.

Aké máme možnosti, teda okrem predaja nehnuteľnosti, aby sme sa mohli brániť?

Ich syn tu nemá ani trvalý pobyt, aby im exekúcia nesiahla na majetok.

Aké máme možnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

v zásade máte dve možnosti.

Buď budete súdnou cestou žiadať vydanie tzv. neodkladného opatrenia, ktorým by súd Vašim susedom zakázal užívať byt spôsobom, ktorý Vás neúmerne obťažuje. Resp. umožniť takéto obťažujúce užívanie bytu svojmu synovi.

Alebo, ak by susedia ako vlastnici bytu boli ochotní v tejto veci spolupracovať, mohli by susedia žiadať súd, aby ich synovi zakázal vstup do bytu. Konanie o zákaze vstupu by malo byť o niečo rýchlejšie a jednoduchšie na preukazovanie relevantných skutočností.

Nezávisle od vyššie uvedeného by ktokoľvek z Vás mohol v tejto veci podať trestné oznámenie (keďže je možné, že dochádza i k páchaniu nejakej trestnej činnosti).

Skutočnosť, či má syn susedov v predmetnom byte trvalý pobyt alebo nie, je v tomto prípade irelevantná.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk