Ako správne postupovať pri rozdelení pozemku?

Zodpovedané
12. apr 2023

Dobrý deň,

s bratom máme dostať pozemok o výmere 5034 m2 pod názvom ovocné sady. Chceli sme ho dať rozdeliť geodetovi na polovicu. Geodet nám povedal, že to nebude možné. Vraj každá parcela musí mať po rozdelení 3000 m2. A vraj existuje na to výnimka, pokiaľ nám príslušná obec dá potvrdenie, že sa tam bude v budúcnosti stavať. Problém je, že obec nám odmietla dať potvrdenie, keďže je to ďalej od obytnej časti.

Dalo by sa to právne zapísať do zmluvy, že napr. ja budem vlastniť ľavú polovicu a on pravú?

Keď darca niečo daruje, môže si to po rokoch rozmyslieť a darovanie zrušiť?

Napríklad, že o 5 rokov bude chcieť ten pozemok naspäť a my mu ho budeme musieť vrátiť aj s tým, keď sme ho prerobili alebo sa oň starali?

Keby ja ten pozemok kúpim za 1 euro, mohla by som darovať polku bratovi?

A kedy, za akú dobu?

Bola by som aj ja evidovaná ako vlastník?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ide o zákaz drobenia pozemkov, máte správne informácie. Za štandardných okolností nemôže dnes vzniknúť poľnohospodársky pozemok s menšou výmerou ako 3000 metrov štvorcových. Toto pravidlo má však isté výnimky - menší pozemok môže vzniknúť napr. za účelom výstavby.

Mohli by ste sa s bratom dohodnúť, že vy budete užívať jednu stranu pozemku a on druhú. Neodporúčala by som do zmluvy uvádzať, že vy budete vlastniť jednu stranu, keďže toto ustanovenie by mohlo byť považované za zmätočné. Vlastníctvo vzniká až zápisom prevodu do katastra nehnuteľností, k čomu v tomto prípade nemôže dôjsť, lebo pozemok je zjavne nedeliteľný.

Podmienky, za akých môže darca žiadať vrátenie daru by mali vyplývať priamo zo zmluvy. Ak nebolo dohodnuté inak, môže darca obvykle žiadať vrátenie daru, ak obdarovaný vo vzťahu k darcovi hrubo poruší dobré mravy. Od konkrétnych okolností prípadu, resp. zmluvnej dohody by záviselo, či by Vám a Vášmu bratovi darca musel vrátiť to, o čo ste pozemok zhodnotili.

Či a za akých podmienok môžete **kúpiť pozemok za 1 euro, závisí od konkrétnych okolnost. V niektorých prípadoch by taký prevod mohol byť považovaný za neplatný.

Ak by ste následne celý pozemok previedli na Vášho brata, stal by sa jediným vlastníkom pozemku iba Váš brat.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk