Kúpili sme byt od tety. Ako zistím, či je jej syn odhlásený z trvalého pobytu?

Zodpovedané
7. sep 2023

Dobrý deň,

kúpili sme byt od tety. Vlastníkom som ja a manžel. Teta má dospelého syna, ktorý je problémový, nepracuje, neplatí žiadne odvody, má dlhy na poistnom, nie je evidovaný na úrade práce.

Ako zistím, či má odhlásený trvalý pobyt z nášho bytu?

Čo ak by mu prišla exekúcia a má stále trvalý pobyt u nás?

Môžem ho ja nejako odhlásiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

trvalý pobyt osoby Vám na základe žiadosti oznámi ministerstvo vnútra. Do žiadosti treba uviesť údaje osoby, na ktorú sa pýtate - meno priezvisko a buď rodné číslo alebo dátum narodenia, príp. číslo OP. Žiadosť možno podať v listinnej podobe (poplatok 5 eur) alebo v elektronickej (poplatok 2,50 eur).

Nezávisle od toho, by Vám ako vlastníkom bytu úradník na ohlasovni pobytu miestneho úradu v obci, kde sa byt nachádza, mal byť schopný povedať, či je vo Vašom byte na pobyt prihlásený aj niekto iný okrem Vašej rodiny. Kvôli zásade ochrany osobných údajov by nemal uviesť meno tej osoby prihlásenej, len či tam niekto je prihlásený.

Ako vlastníci bytu ste oprávnení zrušiť trvalý pobyt komukoľvek, kto je v byte prihlásený. To by som Vám určite odporúčala využiť v prípade, že tam niekto prihlásený je.

Ak by totiž na majetok takejto osoby začalo exekučné konanie, exekútor bude predpokladať, že všetky veci v byte patria tejto osobe. Následne vy by ste museli preukazovať, že to tak nie je.

Odporúčala by som Vám teda informovať sa čo najskôr na ohlasovni pobytu a tetinho syna urýchlene z pobytu odhlásiť.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk