Môže poisťovňa žiadať uhradenie poistného za auto, ktorého som už reálne nebola majiteľkou?

Zodpovedané
25. okt 2023

Dobrý deň,

poisťovňa sa so mnou súdi za neuhradené poistné za auto. Na auto som mala uzavretú zákonnú poistku a aj havarijnú. Keď som auto predala, išla som to nahlásiť do poisťovne, kde mi pani pracovníčka zrušila iba zákonnú poistku (čo som sa dozvedela až teraz). Medzitým sme sa presťahovali, čiže výzvy na zaplatenie havarijnej poistky sa ku mne nedostali. Teraz chcú, aby som uhradila poistné za celý rok + úroky z omeškania a súdne trovy.

Je to moja chyba, že som si neskontrolovala, či boli uzavreté všetky poistky?

Môžu žiadať uhradenie poistného za auto, ktorého som už reálne nebola majiteľkou?

Ďakujem

Dobrý deň,

na posúdenie tejto otázky by som potrebovala vedieť, či ste poisťovňu požiadali o zrušenie oboch poistiek (a či o tomto máte dôkaz), resp. či podľa príslušných poistných podmienok nemalo poistenie zaniknúť v dôsledku nezaplatenia poistky automaticky.

Ak ste nepožiadali o zrušenie obidvoch poistiek (alebo ak ste o zrušenie oboch požiadali, no nemáte o tom žiaden dôkaz), zrejme budete musieť poisťovni požadovanú sumu zaplatiť.

Ak Vám však už prišlo súdne rozhodnutie, ktorým Vám súd ukladá povinnosť zaplatiť poisťovni to, čo od Vás požaduje, odporúčala by som Vám čo najskôr dlžnú sumu uhradiť. V tomto prípade by zrejme už rozhodnutie mohlo byť právoplatné a vykonateľné. Ak dlžnú sumu neuhradíte podľa rozhodnutia včas, môže poisťovňa podať návrh na vykonanie exekúcie, v dôsledku čoho budú od Vás vymáhať aj náklady exekučného konania.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk