Môžem si zmeniť priezvisko?

Zodpovedané
28. feb 2024

Dobrý deň,

som vydatá a s manželom a synom žijeme v zahraničí. Chcela by som si však zmeniť priezvisko. V podstate len zo súčasného odstrániť -ová.

Je to možné?

Je to možné aj pri ešte nenarodenom dieťati?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo Vašom prípade platí nasledovné:

  • Vaše priezvisko možno zmeniť na základe jednoduchej žiadosti podanej na príslušnej matrike. Ak by ste mali aj občianstvo štátu, v ktorom žijete, bola by však zmena mena zrejme jednoduchšia.
  • Zmenu mena pri nenarodenom dieťati zákon výslovne nepripúšťa, ale ani nevylučuje. Musíte sa informovať na príslušnej matrike, ako treba v tomto prípade postupovať.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk