Som zamestnaná cez agentúru a som tehotná. Ako postupovať?

Zodpovedané
15. apr 2023

Dobrý deň,

som zamestnaná cez agentúru vo firme, v ktorej je obrovský hluk, vibrácie a prach. Pred 2 týždňami som zistila, že som tehotná. Teraz som v 7. týždni tehotenstva.

Keby v práci poviem, že som tehotná, tak ma okamžite pošlú preč. Sú tu aj nočné dvanástky.

Ako postupovať?

Mám niekomu niečo povedať, alebo ďalej pracovať a byť ticho?

Bojím sa, aby som bábätku neublížila. Zároveň sa bojím dostať výpoveď. Som na TPP, ale bojím sa agentúry.

Ako to funguje v prípade, keď ma gynekológ vypíše na PN?

Môžu mi dať výpoveď, keď agentúre písomne oznámim, že som tehotná?

Môžu mi ukončiť zmluvu s firmou, v ktorej pracujem a nechať bez príjmu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

z Vami uvedených informácií nevyplýva, či aktuálne vykonávate práce, ktoré sú zakázané tehotným ženám (zoznam týchto prác ustanovuje nariadenie vlády č. 272/2004 Z.z., viď link:

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2... ).

Ak vykonávate takúto prácu, mal by Vás zamestnávateľ (ADZ alebo užívateľský zamestnávateľ) po oznámení tehotenstva automaticky preradiť na inú vhodnú prácu.

Ako tehotnej Vám Zákonník práce poskytuje vyššiu ochranu (napr. aj zákaz výpovede), preto by som Vám neodporúčala tehotenstvo zamlčiavať.

Ak Vás lekár vypíše na PN, zamestnávateľ sa dozvie o dôvode PN (diagnóza sa uvádza v potvrdení pre zamestnávateľa), no až do skončenia PN by ste boli rovnako chránená pred výpoveďou. Ak by po skončení PN rovno nasledoval nástup na materskú a potom prípadne aj rodičovskú dovolenku, boli by ste pred výpoveďou chránená až do skončenia materskej/rodičovskej.

Ak však máte pracovnú zmluvu na dobu určitú, pracovný pomer sa automaticky skončí uplynutím tejto doby (bez ohľadu na PN/materskú/rodičovskú).

Ak by Váš pracovný pomer mal skončiť pred nástupom na materskú, bude pre Vás zrejme najvýhodnejšie, ak ešte pred jeho skončením nastúpite na PN. Detaily Vám odporúčam konzultovať priamo zo zamestnancami helpdesku/klientskeho centra Sociálnej poisťovne.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk