(Aký) šport v prvom trimestri?

salonka22
10. okt 2019

Ahojte. Vopred prosím, aby mi odpovedali LEN športovo založené /aktívne ženy, ktoré riešili podobnú dilemu.

Mám pozitívny test, podľa výpočtov končím 4. tyzden. K lekarovi sa chystám až okolo 6.-7.tyzdna. Moja otazka je, do akej miery mozem sportovat v prvom trimestri. Venujem sa - na velmi amaterskej úrovni - sportovej gymnastike. Nepredvadzam tam sice nijake velke salta, ale casto z malej vysky (asi meter) dopadam na zinenku (nohami, zoskoky) takze tam dochadza k miernym otrasom. Okrem toho beham, ale len po ihrisku a iba cca 20min 3x tyzdenne. Citim sa dobre, teda aspon zatial, a neviem, ci mozem v sportovani pokračovať.

Vopred dakujem za vase skúsenosti a este raz prosim, aby sa vyjadrovali len matky x, ktoré riesili podobnu otázku...

leto2016
10. okt 2019

@salonka22 salonka, najbezpečnejší šport v tehu je chôdza. Rýchla , pomalá, v sychravom počasí orbitrek v obyvke. Mne nebolo doporucene ani bicyklovať, behať vôbec.. drž sa, zvládnes to. Plávanie je tiež ok. So skákaním si budeš muset dať nachvíľu pauzu, žiaľ.

pribinak
10. okt 2019

plavanie, chodza, yoga, bicyklovanie,

to co popisujes ty, mi pride zbytocny risk

salonka22
autor
10. okt 2019

@leto2016 fakt ani beh? Akoze chapala by som v tretom trimestri, ale uz takto na zaciatku? Ach jaj. Ako samozrejme, nechcem riskovat, len som si myslela, ze aspon ten beh je v pohode. Ale dakujem za skusenost.

leto2016
10. okt 2019

@salonka22 ono je to trochu aj o tom, ako sa cítiš. No napr. beh- otrasy, bike- riziko pádu... to zvládnes, čo bojis. Zvládli sme aj my 😃 aj viackrát😉 ja som obmedzila cvičenie, fakt som sa zamerala len na tú chôdzu (aj vyborna psychohygiena ináč) a aj tak som pribrala len do 10kg obe tehu (druhé dvojičky) pekný deň, čau.

ajka0207
10. okt 2019

@salonka22 praveze v prvom trimestri sa treba setrit najviac, otrasy sa neodporucaju. Ja som ozaj len chodila, potom v druhom a treťom som cvicila nizky aerobik, beh, pilates.

ivkazba
10. okt 2019

@salonka22 tehotenstvo nie je choroba a ak nie je rizikové, žena môže normálne športovať. Treba sa ale vyhýbať primárne športom kde môže dôjsť k brušným traumám. Aj beh je v tehotenstve okej pokiaľ si ho praktizovala doteraz a pokiaľ nebeháš šprinty alebo maratón. Gymnastika a pri nej zoskoky z výšky cca meter je už ale celkom riadny otras.

deti95060810
10. okt 2019

pri druhom tehu som tiež behávala....nevládala som ,ale predsa som sa len premáhala...na druhý deň ma zaliala krv a mala som problémy ... Takmer som potratila.... S behom a skákaním opatrne. už som to nikdy viac neskúšala...

deti95060810
10. okt 2019

@ivkazba behávala som roky.... aj pri druhom tehu som behala....a skončilo to takmer potratom....odležala som v nemocnici zopár dní...a potom doma dlhodobá PN...Ja beh neodporúčam...
Pri ďalších tehu sa mi osvedčil bicykel....v pohode. samozrejme nie dlhánske a náročné túry.

ceklis
10. okt 2019

Ja som teraz v 23 a stále bicyklujem. Okrem toho pravidelne plávam. Tie doskoky na gymnastike asi veľmi nie a namiesto behu aspoň rychlochodzu. Ono keď nemáš problémy tak asi telo a rozum vie najlepšie. Inak v minulosti sa neviem kde využívalo práve tehotenstvo pri olympijských hrách. Naschval zevraj oplodnovali športovkyne lebo do 12tt mali väčší výkon 🙈 v nemeckej DDR. Ale to neviem či je pravda 🙈😂

trinneo
10. okt 2019

Vsetko s mierou,, Ja som pri prvom obmedzila beh a jumping, pretoze som sa naozaj bala, aby sa hlavne v prvom trimestri nič nestalo, kvoli tym otrasom ale kedze som dovtedy cvicila aj TRX, tak to som robila az do 5 mesiacauplne v pohode a miesto behu dom pridala BOSU cvičenie pre tehotne... Potom prislo leto a uz ma nebavilo cvicit vo vnútri... A cele tehotenstvo som jazdila na biku, chodila na turistiku a chodila... Ale citila som sa naozaj dobre a nemala som ziadne problemy, takze tomu som to aj prisposobila....rob ako sa citis, to ze si tehotna neznamená, ze sa musis vyhýbať vsetkym pohybom, len treba si davat trosku viac pozor...

salonka22
autor
10. okt 2019

@ceklis to je aky bizar. Musim si to vyhladat na googli🙂

salonka22
autor
10. okt 2019

@trinneo vdaka, mam k tomu podobny pristup.

ivkazba
10. okt 2019

@deti95060810 poznám veľa žien, ktoré behali celé tehotenstvo pravidelne a zdravo porodili. Samozrejme mrzí ma tvoja skúsenosť (sama som si prešla AJ potratom), každé tehotenstvo je iné. Ja som názoru, že žena sa má rozhodnúť podľa toho, ako to cíti prípadne podľa rady s odborníkom a nie podľa toho čo povedia ženy na koňovi. 😉

ceklis
10. okt 2019

@salonka22 keby som si pamätala kto mi to rozprával, tak pozistujem viac. Ale zdá sa mi, že nejaký typek na plaveckom tréningu 😂 keď som prvý krát bola tehotná. Ale ono to asi záleží ozaj od človeka. Ja som bola hrozne unavená a začala sa viac hýbať práve až po tom 12tt

grankosko
10. okt 2019

@salonka22 no ja si zase myslím, že ten prvý trimester sa nemusí tak hrotiť, jasné, že nemáš teraz skákať trojté nejaké rondáty alebo niečo, ale pohyb len prospeje počas celého tehu 🙂

lenteraz111
10. okt 2019

Ak si športovlaa aj predtým, cítiš sa dobre a nemáš komplikácie, tak chôdza, joga... Porad sa s lekárom, určite ti poradí. Ja som pred tehu aktívne športovlaa, polku tehotenstve som musela ležať, no potom som dala aj trojhodinove prechádzky do okolia, proste mi to chýbalo.

wena
10. okt 2019

Ja som sportovala v prvom trimestri úplne ako predtým, chodila som behať, na jumping, plávať a cvičiť do fitka. Potom neskôr som robila už len beh, gravid jogu a aquaerobik pre tehotné. Mne lekárka povedala, že jediné čo nemám robiť sú brusaky a cviky na brucho.

angi07
10. okt 2019

@salonka22 ja poznam babu kt. 6 rokov sa venuje intenzivne fitnes -vahy atd. neprestala cvicit dokonca robila brusaky aj behala a potratila( ci kvoli tomu nevedno ale nikdy nevies)...takze vydrz tie zaciatky a potom ak bude vsetko v poho a potom sa opytaj doktora

deti95060810
10. okt 2019

@ivkazba možno máš pravdu,ale ja som napísala len svoju akúsenosť...preto beh neodporúčam....

lovely5
11. okt 2019

@salonka22 no ja som chodievala do fitka cvicit na strojoch a s vahami, 3x bolo vsetko v poho v prvom trimestri este som aj viac vladala a potom raz som zacala krvacat - nastastie sa ukazalo ze mi len praskla daka zilka a vlastne to nebolo ani krvacanie. ale tak ma to vyplasilo ze som odvtedy vo fitku nebola. trenovala som len doma do dakeho 7 mesiaca drepy, tehotensku jogu a chodza. tiez som ani plavat nechodila - len v mori a vzdy prezliect do suchych plaviek. vela bab ti povie ze mozes v pohode s teho tamponom aj do bazenu - ale mozes chytit barsaku bakteriu a to ti moze nahlodat plodovy obal, bude ti odchadzat plodova voda a porodis skor. vela je takych pripadov, baba nevedela o zapale a porodila v 26tt. nic sa ti stat nemusi, ale ja by som neriskovala, podla mna nikdy nevies. mne taky ozajstny sport velmi chyba, uz som nastastie skoro na konci a tesim sa do fitka.

7rebeka11
11. okt 2019

@salonka22 behať môžeš, v podstate môžeš všetko, len treba znížiť intenzitu, mala by si si to dokázať odkontrolovať tak, že dokážeš počas športu konverzovať. Tiež som plánovala športovať ďalej, ale momentálne v 7tt by som len spala a je mi nanič 🤨

lavanilla
30. okt 2019

@salonka22 Ahoj Salonka, ja riesim podobnu dilemu. 3x tyzdenne som vo fitku pod dohladom trenera. Okrem toho cvicim pilates a chodim tancovat. Myslim si, ze pokial su to aktivity, na kt. je tvoje telo zvyknute, nie je s tym problem. Ty sa musis sledovat ci si alebo nie si ok, ako sa citis...Moja kamaratka je v 6 mesiaci a stale beha. Sleduj sa a nic nepokazis, neboj ;)

salonka22
autor
31. okt 2019

@lavanilla mne nakoniec lekár povedal, ze beh v prvom trimestri nie, ze gymnastika ok, ak tam nie su velke pady (ale aj tak nerobim nejake salta) a na lezenie mi povedal, ze "pokial sa roadne nezridate", je to ok. tak nebeham, ale dalej leziem, cvicim jogu, chodim na gymnastiku (ale tam sa krotim). urcite sa nechystam so vsetkym seknut, ved to by neprospelo ani psychike

essenceee
16. aug 2020

lahka jazda na bicykli určite neuškodi. Kludne možeš jazdit, tiež som jazdila do šiesteho mesiaca. Bolo to pre mna lepšie ako ležat doma na gauči

mareri
15. sep 2020

¨prechadzky, tehotenska jopga a lahke bicyklovanie. Tehotenstvo nie je choroba

magda15
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ninah1486
9. feb 2022

ja som bicyklovala

beahavala
14. feb 2022

ja som normalne cvicila cele tehotenstvo, bez sportu by som nebola ale zase doktorka mi povedala ze mozem

krstn003
Odpoveď bola odstránená
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre