Kedy má žena nárok na materskú?

edi1234
1. jún 2020

Ahojte žienky kedy má žena nárok na materskú ak pracuje, a ak žena ktorá pracuje no nespĺňa zatiaľ počet odpracovaných dní, vyjde jej nejaká materská či vôbec nič?

c_est_la_vie
1. jún 2020

@edi1234 co je zatial? Do odchodu na matersku budes mat 270 dni poistenia?

klarissa25
1. jún 2020

@edi1234 stačí pozrieť na stranke SP podmienky naroku na matersku...

ivkazba
1. jún 2020

@edi1234 ak nemá žena dostatočný počet dní poistenia, tak nárok mať nebude a bude mať "iba" rodičovský odo dňa pôrodu. Na stránke SP je jednoducho vysvetlené aké podmienky treba spĺňať na MP.
https://www.socpoist.sk/otec-a-materske/1293s

edi1234
autor
2. jún 2020

@ivkazba takže mne tým pádom nevychádza materská, ale ak by išiel manžel on je szčo, pracuje v nemeckú tak jemu by vyšla pekne materská ne?

ivkazba
2. jún 2020

@edi1234 muž pracuje v DE a tam aj odvádza odvody resp. tam je nemocensky poistený? Ak áno, tak neviem, ako je to s nárokom na MP v prípade, že žiadateľ pracuje a je poistený mimo SR. A pozor, fakt že pracuje v DE alebo že má dobrý príjem neznamená automaticky vysoký MP. Nezáleží totiž, aký je jeho reálny príjem, ale aký príjem dokladuje a z akého príjmu platí odvody.

edi1234
autor
2. jún 2020

@ivkazba odvody odvádza do SR

aviska
3. jún 2020

@edi1234 tvoj manzel pracuje ako SZCO a plat ma z Nemecka ale odvody si plati na SR kedze ma kvázi firmu/živnosť registrovanú na SR? Ano ma narok na matersku ale ty tym padom pokračujes v praci alebo pojdes na urad prace, nemozes ostat ani na rodicaku lebo súbežne rodičak a matersku nemožno poberať na jedno dieta. A neviem ako budes kojiť ked budes v praci. A ked budes na úrade prace to mas to iste ako byt na rodicovskej, A dalej kedze tvoj muz aj ked zarobí dobre materska ma strop do akej výšky ho dostane a este pozor to ze tvoj muz zarába dobre neznamena vysoká materska ale podla toho kolko platil do sociálnej poistovne, vela ludi zarába vela ale odvody platia minimálne. Treba si toto prepočítať.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre