Prvá kontrola u gynekológa v tehotenstve

katuska93
20. dec 2018

Ahojte žienky,
dnes som bola na prvej kontrole, som 6tt+0. Mám z toho ale zmiešané pocity... Ako to prebiehalo u vás? My sme prišli aj s mužom, chcel ísť dovnútra, no sestrička ho zastavila, že najprv bude rozhovor a potom možno môže ísť dnu. Rozhovor ale pozostával z jedinej otázky (kedy bola naposledy menštruácia) a potom šup-šup rýchlo sono, obraz mi ukázala asi na pol minúty. Muž nakoniec vnútri nebol.
To je fakt všetko? Asi som od toho čakala viac, nepýtala sa ma na príznaky, nedohodli sme si žiadne ďalšie vyšetrenia, nič ohľadom výživy a vitamínov (len že nemám chodiť medzi chorých a jesť surové mäso, ale to vie každý), nepovedala mi, aké je bábätko veľké, iba že to plus mínus veľkostne sedí... Keď som sa opýtala, či teda aspoň nabudúce uvidím srdiečko, tak vraj však tam bolo... Mám prísť o mesiac na kontrolu, inak nič. Fakt to takto má byť? Ako to, že iné ženy poznajú svoju hladinu HCG, odhadovaný vek bábätka podľa ultrazvuku a iné podrobnosti? To si treba vyžiadať navyše? Mám v tom zmätok, vďaka za každú odpoveď (čím podrobnejšie, tým lepšie) 🙂

anve
20. dec 2018

@katuska93 ahoj buduca mamicka...no neviem co ste chceli s partnerom vidiet v 6tt na sone...staci ked si trosku pogooglis,ze tam fakt toho nieje co na pozeranie v tom tyzdni a tiez tam partnera nepustili asi koli tomu,ze este si nenala potvrdene tehotenstvo cize necheli,aby ste boli nejako sklamany. Az v 12tt budes mat nieco z toho ultrazvuku,uz budes krasne vidiet babetko,dostanes tehotensku knizku atd. Ako co sa tyka vitaminov je ich strasne vela na trhu tak sa skus poradit v lekarni ak ich chces brat. A potom na kazdej poradni sa ta budu pytat kolko si pribrala, kontrolovat moc,ako ti prebieha tehotenstvo,ci mas tazkosti atd atd.

beky1813
20. dec 2018

No isla si skoro, to sa len potvrdzuje tehorenstvo, hcg som nikdy nevedela a, muz so mnou bol raz na 3D a raz na urceni pohlavia, inac vzdy sa zmeral tlak, skontroloval moc a urobilo sa vyšetrenie, odbery krvi, vacsia sona ken v urcite tyzdne

anve
20. dec 2018

@katuska93 inac ja som tiez prvykrat tehotna a viac menej som si vela veci pozistovala cez net,alebo od kamaratiek...doktori nemaju moc vela casu vysvetlovat.

pininka
20. dec 2018

Presne takto vyzerá prvá návšteva a skutočne tam nieje ešte nič vidieť, často ešte ani srdiečko nepočuť, takže neviem načo by tam bol partner. Hladina hcg a pod sa zisťuje iba ak niečo nesedí. U teba je asi všetko ok, preto máš prísť o mesiac. A troška si treba uvedomiť že je to gynekologická ambulancia kde sa ženy vyzliekaju a čím menej cudzích baktérií sa tam prinesiez tak tým lepšie. So mnou bol muž iba na 3.D, v normálnej ambulancii by som ho ani nechcela.

iveta143
20. dec 2018

v poradni u obvodneho gynekologa sa nic ine nerobi...somnou nebol nikdy manzel na takejto navsteve,a ani by som ho tam nechcela. vzala som ho so sebou az na 3D ultrazvuk 3x. kde uz ozaj bolo na co pozerat 🙂

iveta143
20. dec 2018

a z vitaminov ja som brala kyselinu listovu a obcas magnezium

katuska93
autor
20. dec 2018

Viem, že tam toho bohviekoľko vidieť nie je, ale niečo predsa a muž to "niečo" moc chcel vidieť so mnou 🙂 tak bol sklamaný, že ho tam nepustili.
No práve, že tie otázky som čakala už teraz, príznaky mám riadne, dokonca som na PN, ale doktorku to nezaujímalo, to ma zarazilo. Baby, asi ma sklamalo to, že mi neukázala srdiečko ani nič, len to odbila za pol minúty. No neviem, hádam to nabudúce bude lepšie. Ďakujem za odpovede 🙂

miirabell
20. dec 2018

@katuska93 ahoj, ani v mojom pripade nebol manzel v ambulancii, iba na 3D usg. Ale v 6tt mi lekar vystavil tehotensku knizku a pekne opisal co vidime na monitore. Ale vsetko ostatne, co jest, co nejest a pod som si zistila sama v knihach alebo na internete, takze nezufaj. A kontroly/poradne u mojho lekara trvaju max 10 min, to je uz aj so zapisom do karty a pod ;)

lula313
20. dec 2018

@katuska93 to buď ešte rada, ja som sa spýtala, takze čakám babatko a Dr mi na to odpovedala, to nie je žiadne babatko, to je zárodok🙈. Vyšetrovať tá mala vaginálne a neviem, ja by som pri takomto vyšetrení muza teda nechcela🤷🏻‍♀️ A inak sa na prvé vysetrenie ide až v 8-9tyzdni, keďže dovtedy sa môže hocico ešte stat, takze preto ešte s tebou nič neriešila..😕 ale gratulujem k tehotenstvu😊

malinajahoda
20. dec 2018

@katuska93 za celú dobu, ani raz nebol so mnou môj muž na poradni. A brala som len kyselinu listovú a Magnerot.

asia83
21. dec 2018

@katuska93 Neviem, či ste si mysleli, že sa ku vám tam budú správať ako ku anglickej kráľovnej. Mne stačilo vedieť, že to nie je mimomaternicové tehotenstvo, že nemám cysty, srdiečko bije. Kde ešte manžel tam a otázky na všetko čo prežívam. To nie je psychológia, ale gynekológia. Môj muž nebol ani na jednom sone pri malej, nebude ani pri druhom. Načo? Aby videl pár sekúnd neisté tvary a obrysy? Inak ja mám skvelú gynekologičku, lebo má čas. Môžem jej hocičo povedať, vždy mi všetko vysvetlí. Dobrý gynekológ je, podľa mňa, veľmi dôležitý.

alantroj
21. dec 2018

Taku vacsiu kontrolu budes mat asi 3x za tehotenstvo (preplaca poistovna), najblizsie v 11 tyzdni ti budu zistovat geneticke testy. Ked sa objednas na 3D sono (je dost dlhe, vo vyssom stadiu tehotenstva), tak tam si zavolaj muza. To uz uvidi malinke aj vam ho zmeraju, povysvetluju.
Moja prva kontrola bola urcite detailnejsia - pytal sa ma na problemy, priznaky, kontrola na koze, odobral vzorku z krcka plus sono. Odporucil mi nejake vitaminy. A dal mi papier o mojom stave - tehotenstve pre pripad ak by nebodaj boli problemy a musela by som mimoriadne napr cez vikend na pohotovost.

zuzipolo
21. dec 2018

@katuska93 ahoj,podľa mňa si mala normálnu kontrolu na potvrdenie tehotenstva,len si očividne čakala viac (nechápem prečo).na ďalších kontrolách vo vyššom štádiu už bude môcť prísť pozrieť aj tvoj muž,čo sa týka vysvetľovania je trochu skoro,keďže si ešte poriadne ani nezačala tehotenstvo,vitamíny si môžeš kúpiť sama,rovnako o nich zistiť (mne síce odporučila dr. kyselinu listovú) a čo sa tá mala pýtať v 6 TT?ak máš problémy tak povieš aj sama a otázky ti bude dávať neskôr..podľa mňa si čakala niečo čo sa nerobí v takomto štádiu,neviem čo čakajú niektoré ženy,veď nie ste jediná pacientka čo je tehotná..držím palce nech ste zdraví 🙂

hennyinnsbruck
21. dec 2018

Vsetko zalezi od lekara podla mna... Ja mam sukromnu, na vsetko si brala cas, vysvetlovala, chlacholila(mala som Strach z potratu po 2 biochemickych), proste super lekarka.. Dokonca ma chcela vidiet aj dva krat navyse a nic som neplatila.
Kazda navsteva u nej trvala min 20-30 min.... U vela normalnych lekarov su pacientky len '' cislo '' ide to tam ako na pase.. Kup si kys listovu alebo Femibion, co sa jedla tyka jedz vsetko na co mas chut ale s mierou(okrem spominanych surovych jedal). Pekne tehotenstvo prajem 😊

whatever1
21. dec 2018

@katuska93 hladina HCG sa zistuje ked nieco nie je v poriadku. Pises ze ti povedala ze babo velkostne sedi na 6tt+0 aj ze tam bolo srdiecko. To su vsetko dobre spravy. Kukni na nette akej velkosti by malo zodpovedat. O 4tyzdne už bude vidno viac -hlavicka, rucicky, nozicky😄..Skus byt pri dalsej navsteve priebojnejsia a opytat sa co ta zaujima(napis si otazky na papier aby si nezabudla) Ak bude neprijemna tak najdi ineho gynekologa. Mne moja sama od seba ukazala kde je srdiecko a povedala miery a ochotne odpovedala na moje otazky. Je dolezite aby mal lekar ludsky pristup ale zase nemozme chciet aby nam venoval hodinu, vsetko s mierou. Pred dalsou navstevou si zavolaj a opytaj sa ci mozes vziat partnera so sebou. A hlavne sa ozvi ked treba🙂 Nasad si tehu vitaminy-najpopulularnejsi je femibion1 ale su aj lacnejsie varianty, v lekarni ti urcite poradia. A nekup sa v horucej vode. Drzim palce

wena
21. dec 2018

Ja som bola v 6tt + 5 a bolo to rovnaké, znamená to, že je všetko ok. Podrobnosti o hcg atď. skôr vedia baby, u ktorých sú nejaké komplikácie.

lula3108
21. dec 2018

ahoj, ja ta uplne chapem, tiez som mala pocit ze ma lekar mal uplne na haku, vsetko uz videl a vsetko pocul a nezaujimalo ho vobec nic. ked som mu povedala ze mam odsledovanu ovulaciu a viem ze bola hned po ms tak sa zacal smiat ze co si tie moderne zenske este nevymyslia...keby bol ochotny ma pocuvat, ked som mu povedala ze krvacam a dal by mi nejake lieky a zobral mi krv na vysku hcg tak by to mozno neskoncilo potratom...hned som zmenila gynekologa, ja si neplatim zdravotku kvoli takemuto pristupu, myslim ze kazda zena si zasluzi normalne vysvetlit co sa deje a najlepsiu moznu starostlivost. moj novy gynekolog je mlady, vsetko mi krasne vysvetli, objednava sa k nemu na termin takze ma na mna celu pol hodinu, ziadne stresy a ked mam otazky tak mi kazdu pekne vysvetli...nenechajte sa odbit hnusnymi lekarmi, ktori si vas nevazia...mam skusenost ze ti mladsi sa fakt viac venuju pacientkam a davaju si zalezat aby vsetko urobili spravne

11iva11
21. dec 2018

Myslím, že tvoja prehliadka prebehla úplne v poriadku. Niektoré ženy fakt neviem co čakajú. Možno v súkromnej ambulancii za niekoľko stoeurový ročný poplatok by ti možno aj pekný deň popriali, prípadne zatelefonovali, či si prišla v tomto počasí bezpečne domov.
6. týždeň je veľmi skoro, všelijako to môže ešte dopadnúť a na Sone vidieť len bublinku s bodkou.
Ja som si spravila fotku obrazovky, keď som bola na 1.potvrdení tehotenstva.

katuska93
autor
21. dec 2018

Neviem, prečo ste na mňa niektoré nepríjemné, že čo som ako čakala. Áno, samozrejme som čakala viac, nie že ma odbije za pár minút, lebo už chce ísť domov a neukáže mi ani srdiečko.
Baby, čo ste mi odpovedali na moju otázku, moc ďakujem 🙂 Pozerám, že sa to dosť rôzni, že niektoré ste dostali aj knižku, niekto bol 30 minút, niekto 10. Ja som si aj nachystala otázky, ale rátala som s tým, že to nejak vyplynie z rozhovoru, lenže ten nebol. Asi si to nabudúce fakt napíšem na lístok a budem to tam čítať 😂

anve
21. dec 2018

@katuska93 nie neprijemne,len zeny,ktore maju za sebou viac tehotenstiev za sebou to proste tak beru,ze nieje tam co riesit v tomto tyzdni....ja som tiez tehotna prvykrat a pre teba/nas/je to nieco,;wau,,ale pre takeho gynekologa je to denno denna realita a tak to proste je...musis si na to fakt zvyknu...skoro vsetky poradne budu prebiehat tak ,,neosobne,, mne tiez trvalo kym som si na to zvykla...no a vacsinou som sa pripravila co sa chcem opytat,lebo,ked som sa nic nepytala tak som sa ani nic nedozvedela.

tatisna
21. dec 2018

Na hcg by som sa nesústredila, ale srdiečko Ti mohla ukázať...mne ukázala aj predchádzajúca.dr. aj terajší dr, a s radosťou, veď to je základ, potvrdenie vitality...

lula3108
21. dec 2018

@katuska93 preco by si si mala na to zvyknut? Ved to je hlupost, ked nie si spokojna s lekarom tak si najdi ineho. Ja som to tak urobila az po par rokoch a nechapem co som robila tak dlho u takeho ignoranta. Fakt nechapem preco su niektore zeny take neprijemne, je normalne ze zeny su precitlivene hlavne ked je to prve tehotenstvo a zvedave a vzdy je lepsiesa spytat lekara ako si tu na konikovi potom citat vsetko mozne a sa zbytocne stresovat

11iva11
21. dec 2018

@tatisna V 6. týždni sa veľakrát nedá zaznamenať, nieto ešte vidieť srdiečko. Tvoje bábätko je ešte len maličká bodka na ultrazvuku. Ženy tu na teba nie sú zlé, len sa ti snažia vysvetliť, že doktorka bola preto taká stručná, lebo prehliadka v takomto skorom štádiu tehotenstva spočíva v potvrdení tehotenstva a či náhodou nie je mimomaternicové. Keď pôjdeš nabudúce ku lekárke, určite už bude vidieť srdce a bude podľa mňa aj viac milá počas vyšetrenia.

iveta143
21. dec 2018

@11iva11 presne ako pises, ja ked som prisla,ze mi vysiel pozitivny tehotensky test, tak hned vravel, ze prve vysetrenie je hlavne o potvrdeni tehotenstva, ci je v maternici alebo mimomaternicove.to som isla cca v 5.tyzdni tehotenstva. V dalsom tehotenstve som isla radsej uz az v 9 tt a uz krasne bolo vidiet aj srdiecko 🙂

tatisna
21. dec 2018

@11iva11 veď kocka píše v úvodnom príspevku že vraj srdiečko už bolo....tak ho mohla dr. ukázať...

katuska93
autor
22. dec 2018

Však okej, ja to beriem, že v niektorých ambulanciách sa na prvej prehliadke nič viac ani nerobí, len som to nevedela a preto sa pýtam 🙂
A k tomu, čo mi veľa z vás píše, že som išla skoro - ja som si termín nevyberala, objednala ma doktorka a naviac 6tt+0 je ukončený šiesty týždeň, čiže vlastne začiatok siedmeho. A všade sa udáva, že prvá návšteva je vhodná medzi šiestym a ôsmym týždňom, takže podľa mňa bol ten termín úplne v poriadku.
Pekné sviatky všetkým! 🙂

barbora_t
22. dec 2018

Ahoj, neviem co mas za lekarku,ja som sla prvy krat na potvrdenie 5+3 bol vtedy len prazdny vak a teliesko, doktor sa ma vypytoval ci nemam zdravotne problemy, ci nekrvacam, nespinim, spravil mi sono, potvrdil vnutromaternicove tehotenstvo, a objednal ma zas o 1,5 tyzdna na kontrolu (vtedy uz aj srdiecko bolo), dostala som fotku a odporucanie na vitaminy, kazal mi jest v malych davkach a castejsie a odporucal mi kludovy rezim 🙂 oteckov volava k sonu az po 12tt kedy sa robi sono cez brusko 🙂 moj lekar je sice sukromnik ale vzdy vsetko podrobne vysvetluje ci uz teraz ked som tehotna ale aj predtym ked som tehu nebola a robil mi napr.len preventivku 🙂 neznasam doktorov ktori ti poriadne nic nepovedia 🙂

katuska93
autor
22. dec 2018

@barbora_t to znie super, tuším tiež porozmýšľam nad súkromným 🙂

mmoni89
22. dec 2018

No prve sono je naozaj len o potvrdeni tehotenstva.Tiez mi len pozrela akciu srdiecka a ci velkost sedi.A vypisala tehu knizku.pri kazdom tehu to tak bolo.Sestricka ta uz rozpravala viacej 😁prve 3mesiace je dobre uzivat kyselinu listovu .Vlastne viac sa k tomu ani velmi neda co povedat.U mna dalsia kontrola az o 6tyzdnov

evittam
22. dec 2018

@katuska93 V dnešnej dobe existuje aj "nesukromny"? Btw. prístup lekara nie je o tom či je alebo nie je sukromny.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre