Prvotrimestrálny screening. Tripple a Trisomy testy - rozdiely

titi10
16. júl 2021

Ahojte baby,

vysvetlite mi prosim rozdiel medzi tymito tromi vysetreniami? Caka ma prvotrimestralny screening. Tripple, pripadne Trisomy testy si mozem dat spravit dodatocne potom? Viem, ze sa za ne plati. Moja doktorka je trochu skupa na slovo a ja v tom mam zmatok. Dakujem vam 😊🍀

martinaju
16. júl 2021

@titi10 tripple testy máš v rámci poistenia (nepresné) trisomy si platíš môžeš si ich dať spraviť hneď na poradni (treba dopredu povedať) alebo aj po výsledkoch tripple testov ak by si vyšlo niečo zlé. Ja osobne som vysledky z tripple testov ani nechcela vedieť hneď som sa dohodla že si dam spraviť trisomy a aspoň som nemala žiaden stres s čakaním na výsledky (teda bol ale určite menší ako keby mi tripple testy ukázali niečo zlé) oznámené mi boli len trisomy a tripple v 16tt mi už neboli ani robené. Smerodajný je výsledok z trisomy

petamich
16. júl 2021

ak nemas ziadnu indikaciu - napr. predchadzajucu anamnezu, rodinnu anamnezu, pripadne vek vyssi alebo skratka iny mentalny dovod na trisomy, tak by som pockala na vysledky tripple

tripple je vlastne porovnanie hodnot z 1- a 2-trimestralneho screeningu, kde vysledkom je pravdepodobnost nejakej trizomie a inych ochoreni napr. 1:500 na Downov syndrom (tak su napisane vysledky a s nejakym pokecom) - ak ti vyjde negativny vysledok resp. nizka pravdepodobnost a zaroven morfologicke sono (tam pozru drobca, organy, kosticky..) bude v poriadku, tak zrejme ani lekar ti trisomy neodporuci, lebo nebude vidiet dovod 🙂

takze tam uz to je potom iba na vas...ci si date alebo nedate spravit - a teda tripple je hradeny poistovnou, trisomy si platis sama

titi10
autor
16. júl 2021

@martinaju dakujem krasne 😊

titi10
autor
16. júl 2021

@petamich dakujem velmi pekne 👍 Cize tomu rozumiem spravne, ze ten prvo a druhotrimeatralny screening = tripple testy?

petamich
16. júl 2021

@titi10 ten tripple je akoby samostatny test - v zasade viac menej ale to iste ako ako ten 1-trimestralny, sleduju sa tie iste hormony a na zaklade nich sa to vyhodnocuje

vacsina lekarov robi tzv. integrovany - ktory je to porovanie 1-t + tripple + to sono a na zaklade nich az robi nejake vyhodnotenie, aby nas zbytovne nedesili

prave preto, ze nie je uplne presny v porovnani s trisomy napr. tak vela lekarov ten 1-trimestralny ani nekomunikuje a caka az na vysledky aj toho druheho odberu - preto casto je tripple vnimany ako kombinacia 🙂

zuzanaete
16. júl 2021

Ja som pri druhom tehotenstve tripple testy odmietla. Zbytocne stresy nepotrbujem. Spoliehala som sa iba na “velke” ultrazvuky.

kiki68
16. júl 2021

Tripple riesi pravdepodobnost na zaklade hormonov, ich hodnoty v krvi a tri krat sa porovna vysledok, vs vek matky a hodi to nejake cisla pravdepodobnosti vyvinovych vad. Trisomy je jeden odber krvi a z toho sa po 11tt zistuje volna forma DNA dietata priamo v krvi matky. Tieto fragmenty sa vyhodnotia a tym aj riziko trizomie. To mas tie tri: 13,18,21 , poruchy na chromozomoch . Cize je to o dost presnejsie. Tiez tie pravdepodobnosti su v inych cislach, mne vyslo na Nifty ( ako trisomy, len viac veci to zistuje) to cislo v desiatkach milionov. Napr trizomia 21 vysla nejako 1:4000000 . Z krvi to vyslo nejak 1:20000 alebo tak nejak. Lenze my sme uz mali tie nifty a ta krv bola irelevantna.

mmbudiakova
16. júl 2021

Ahoj @titi10 z trisomy testy sa napríklad dozvieš aj pohlavie dieťaťa, máš možnosť zvoliť si z 3 typov testov, odlišujú sa aj v cene. Najlepšie bude, keď si prečítaš všetky informácie o jednotlivých trisomy testoch na stranke www.trisomytest.sk . Tripple testy ťa informujú, len o statistickej pravdepodobnosti Downovho syndrómu. A tripple testy sú často nepresné, skreslené vekom matky, a je to, len pravdepodobnosť. Genetické testy by mali byť 100%, trisomy testy sú bez rizika pre bábätko ( na rozdiel napr. od amniocentézy ). A dajú sa robiť skôr než tripple testy.

luci_ba
18. júl 2021

@petamich konečne som to aj ja pochopila, dobre napísané 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre