Tri antibiotiká za prvý trimester

evinab79
2. máj 2012

Ahojte maminy, momentalne som v 14. tyzdni tehotenstva. Asi v 8. tyzdni som ochorela na hnisavy zapal dutin a od toho casu som brala bioparox, Zinat 500mg a Pamykon do nosa a do oci. Ani jedny z tych liekov mi nezabral a problemy ostali. Som alergicka a astmaticka. Na astmu a alergiu musim tiez brat lieky. No tie neriesim, lebo by som sa inak zadusila. A dnes som sa len okraj od sestricky mojej doktorky dozvedela, ze mi chce doktorka napisat od zajtra dalsie ATB na zaklade odberov, ktore mi robila, lebo z vyteru z nosa a z hrdla sa nedalo nic zistit. Mam obrovsky strach...., v 11. tyzdni som bola na prejasneni sije v Prenatal Zilina, vsetko bolo s malym v poriadku. Kocky mate niektora z Vas podobne skusenosti? Alebo mozno poznate niekoho z okolia. Budem vdacna za kazdu odpoved.

liviana1111
2. máj 2012

@anjelicek26 tiez nemozem s tebou suhlasit ja mavam zapaly dutin od strednej skoly ale take ze mne to pri nelieceni ATB do zapalu stredneho ucha a poviem ti nic niek´je horsie ako ked ti ide hlavu roztrhnut z tolkej bolesti.Tiez som tehotna a prv nez som sla k lekarovi skusala som aj aletrenativnu medicinu aj homeopatika,a po troch tyzdnch sa mi stav len zhorsil ,ked som prisla ku krcnemu ,len hodnotil ze tak husty hnis moze len ohrozit dieta ,ze tu je lepsie zlo antibiotikum.Sme v 21.storoci a v dnesnej dobe je penicilinova rada antibiotik uz zistena ze nema ziaden vplyv na plod VRAJ!! vies ako ty si mozno odolnejsi typ a preto tebe priroda pomoze no ja skusala aj zazvor,citron,cesnak,med v kope lezala tri tyzdne a nula bodov nakoniec to skoncilo rovnako.

kika1111
2. máj 2012

@paffi testy na downa a podobné sa robia v 13 a 14 tt a sonografické merania na tieto chyby až v 20tt
@anjelicek26 ja s tebou uplne súhlasím..

liviana1111
2. máj 2012

@anjelicek26 beriem probiotika 🙂 ale jednu otazku este niesi ty nahodou tiez este aj vegetarianka? pytam sa preto,ze mam jednu kamaratku ktora je vylucne pre alternativnu medicinu a homeopatiu a k tomu je este vegetarian,a jej deti k tomu tiez vedie,no obe maju alergie,a ten mladsi mal od narodenia oblicku v zlom stave,nakoniec skoncil ako 4mesacny na operacii oblicky a bolo to dost vazne ... teraz je sice z neho zdravy chalan,ale ma urcite psychicke poruchy pre ktoreho ani do skolky nevzali,nakolko sa nevie socializovat medzi detmi.Nejdem to tu rozoberat,len som chcela v skratke ze ked su take ziviny a vitmainy a alternativna medicina tak super vec a antibiotika a lieky su chemia ktora organizmu len skodi ,preco potom ma s detmi tato moja kamaratka tak problemy?

seva
2. máj 2012

@evinab79 myslim, ze Ti lekarka predpisala setrne atb, Pamycon aj Bioparox su lokalne, a Zinnat sa bezne predpisuje babatkam. Netrvrdim, ze atb su super, ale niekedy sa to bohuzial bez nich neda. sama som vyliecena astmaticka a viem, ze v obdobi, ked som sa liecila, ma "zlozilo" aj obycajne nachladnutie, a keby mi ho neliecili, okamzita prejde do zapalu priedusiek, prip. pluc. nemozes za to nacasovanie, skus sa liecit aj alternativne, ale ak Ti vyjdu vysledky z krvi zle, urcite by som neriskovala. Babatko bude urcite v poriadku. Tym, ze sa budes stresovat a trapit, si nepomozes, skor naopak. Drzim palce!

evinab79
autor
2. máj 2012

@werumka Dakujem ti za tvoje prispevky, skusila som to prvy krat, zalozit diskusiu, ale ked si citam niektore ine prispevky, tak mam pocit, ze to nebol dobry napad, strasne mi to blizi. S farmaceutom budem urcite konzultovat tie dalsie ATB, ak ma doktorka presvedci, Neviem, ako sa rozhodnem. Astma sa mi zhorsi urcite, ak to liecit nebudem, spraye, ktore teraz beriem, su mensie zlo, ako keby som dostala astmaticky zachvat. Dufam, ze sa mi polepsi a ze sa z toho nejako vyhrabem. V 20.tyzdni idem na geneticky ultravuk, takze uvidim aj tam, ako sme na tom.

moncicip
2. máj 2012

@evinab79 Ja som tiez v prvom trimestri bola chora jak pes ale nastastie ATB som sa vyhla. A ako ti tu uz baby pisali moze ale aj nemusi sa nic stat. Ja viem ze je to v tvojej situacii tazke ale snaz sa mysliet pozitivne a ja osobne si myslim ze pokial ti tvoj gynekolog povie ze babo je v poriadku tak mu ver. Drzim prsty nech to dobojujete do uspesneho konca.

anjelicek26
2. máj 2012

@liviana1111 - nie nie som, nemyslim, ze kazdy, kto v TEHOTENSTVE nepcha do seba chemiu musi byt vegetarian 😀 Bezne do seba v pripade anginy rada dam aj antibiotika, ked sa neda inak, v tehu som proste hladala inu cestu. A moje deti su zdrave, dcerka bola za 6 rokov 1x prechladnuta a to je od 2,5 roka v kolektive.... maly mal raz anginu, to je vsetko za tie dva roky - prechladol v lietadle, aj dostal antibiotika, kedze boli nutne, bola to moja premiera odkedy som mamou. Ale boli treba. Neviem nejdem sa tu obhajovat, len vravim, ze je to riziko v tehu - v case kedy sa zakladaju organy, pustat do mini telicka chemiu, kadeco to moze pomenit, poskodit. Ale kedze ma zakladatelka vykazala z temy, tak idem 🙂

A preco ma kamoska take problemy? Mozno by to bez vyvazenej stravy bolo este horsie. A do genetickeho materialu, co dieta dostalo, tiez nevidis..

liviana1111
2. máj 2012

@evinab79 ja som tiez nakupila zazvor ,med ,citron,a cesnak vsetko som to zostruhala a jedla pila v kope cely tyzden, nic mi nepomohlo po trch tyzdnoch branie tohto aj homepopatik a vsetkych moznych vraj neskodlivych liekov v tehotenstve som i tak dostala nakoniec ATB-tebe to prechadza na zapal oci a mne zase na zapal stredneho ucha,ako tot su take hnusne zapaly a ked to mas take ze sa to stale vracia je to o nervy , ja to mavam od stredenj skoly kazdu zimu a polsedne dve zimi 3x za zimu ☹ mozem sa vonku naobliekat jak snehuliak v mrazoch nic mi nepomaha aj tak to vzdy dako schytam ,staci ze ma dakto len ndachu a ja ju dostanem a ostatne sa uz vezie samo od seba so mnou z nadchy to prejde do zapalu a mozem sa krmit hnisom ...je to cele nechutne ,zlozite a liecenie nekonecne,tiez som uz z toho nestastna ☹ ale fakt si myslim ze pokial ti napisali aj terza v prvom tirmestri ATB je to mensie zlo ako keby si mala nelieceny zapal a organizmus mal s tym stale bojovat 🙂 ale tiez mam aj ja zo seba uz blby pocit ze sa tolko cpem liekmi no co spravime ☹

marya
2. máj 2012

@evinab79 neboj, urcite bude vsetko v poriadku, existuje kopa ATB, ktore babatku neublizia, skor by mu mohlo ublizit, ak by sa choroba neliecila...ja som tiez v 10tt dostala hnisavu anginu, nasadili ma antibiotika - penicilin, bala som sa o babo, ale chvalabohu, je uplne zdravucky 🙂 aj lekar ma ubezpecil, ze vzdy lepsie chorobu liecit ATB vhodnymi pre tehotne, ako chorobu nechat tak, samotna neliecena choroba by ho mohla ohrozit viac, takze rady typu ze odmietnut ATB by som brala jednym uchom dnu a druhym von...
Takisto mam kamosku, ma uz 3 deti, a v kazdom tehotenstve bola v 1. trimestri chora a brala ATB, dokonca tiez viacero za sebou, a deticky ma uplne zdrave 🙂 takze ak lekar vie, ze si tehotna,. urcite Ti predpise take lieky, ktore babatku neublizia, a rozhodne Ti nepredpise nic zbytocne 🙂 a teraz sa hlavne neboj, najviac by mu mohol ublizit prave stres, tak sa pekne v klude liec a vsetko bude dobre 🙂

@anjelicek26 nechapem, preco zakladelku diskusie tak stresujes, v tom strachu, ktory o babatko ma, potrebuje skor povzbudit, a nie citat to, co Ty si jej napisala...si predstav, ze teraz do konca tehotenstva bude mat pred ocami Tvoje vety... 😖 keby si mala vlastnu negativnu skusenost, ok, beriem, ze jej napises, ale taketo teoreticke veci len a len preto, aby si jej este znasobila strach, ktory ma... 😖

werumka
2. máj 2012

@evinab79 Neboj se toho, v Tvém případě dělá doktorka co může, pokud udělala výtěry, tak určitě přijde na to, co ten hnisavý zápal způsbilo a dá správné léky. Astma je v těhotenství nepříjemné, kamarádka takhle celou dobu spí v noci v polosedě jinak by se udusila 🙂 Dělej, co je v Tvých silách a zbytek nech koňovi 🙂
Velká dávka antibiotik se dává rutinně před císařem i před normálním porodem na pozitivního streptokoka.

anjelicek26
2. máj 2012

@marya - taketo milujem, je to otazka, na ktoru sa ma odpovedat, alebo si budeme aj pri tom najhorsom vysledku klepkat na rameno, je to v poriadku, neboooj - lebo co, zmeni to vysledok? Toto teraz myslim vseobecne. Ak je to tak, tak tu asi bohuzial nemam co hladat. Ja som za objektivitu a realne odpovede

marya
2. máj 2012

@anjelicek26 ved realne odpovede su jedna vec, ale sposob ich prezentacie druha...

evinab79
autor
2. máj 2012

@seva Dakujem

werumka
2. máj 2012

@anjelicek26 To ano, ale zcela objektivně je dáno, že angína není pouze zánětem krčních mandlí, ale zánětem celého těla, který ohrožuje dítě. A lékař musí zhodnotit, co je v tu chvíli nejbezpečnější. A pokud to jsou antibiotika, tak je celkem k ničemu říkat, že "to tak být nemělo", když neznáš anamnézu ani výsledky.

liviana1111
2. máj 2012

@anjelicek26 ved ist enevidis ale to nevidis do nikoho a preto nemozes sudit ci v zakadatelke temy tie ATB boli alebo neboli nutne, ako z vlastnej skusenosti viem ze zapaly dutin su fakt nieco otrasne a ja ich mavam opakovane stale a to ked sa nelieci tak to ti prejde do horsieho stavu .. tazko to vysvetlovat ,ked si to nezazila. No toiez si myslim ze v prvom trimestri ak to mala take vazne tak tie antibiotika boli mensie zlo ako ich nemat vobec a prave ten hnis a zapal by krvou prechadzal k plodu ked sa zakladaju organy,to je diskutabilne,no lekari musia vediet najlepsie. Ono tie famy ze lekari na vsetko predpisuju ATB su uz si myslim minulostou ,aspo n co ja viem moj krcny to riesil vzdy najskor bez ATB a ked sa to zhorsilo tak povedal ze uz to nema iny vyznam .Co sa tyka kamosky ,to tiez nemozem sudit je to jej vec no myslim si osobne ze mäso je dolezitou sucastou stravy,ale tak kazdy ma nato svoje nezory ktore sa vysoko odlicuju a to by bola zase debata na nenoknecno

evinab79
autor
2. máj 2012

@marya dakujem

evinab79
autor
2. máj 2012

@liviana1111 dakujem za Tvoj prispevok, drzkaj sa 🙂 si ma pochopila.

liviana1111
2. máj 2012

@evinab79 aj ty sa drzkaj a hlavne podstatne je mysliet pozitivne ,ja tiez sem tam prepadnem tomu ☹ preto som aj ja dnes hodila tuto temu podobnu do fora,len mne sa nikto neozval 😀 😀 😀 viem, ze to je stresujuce no asi musime byt len silne a drzat sa mysliet fakt pozitivne a nepoddavat sa tomu a verit, ze nam to vsetko dopadne bez nasledkov ...musi do kelu! 😝

evinab79
autor
2. máj 2012

@liviana1111 ahoj moja, ja som Tvoju temu dnes videla, ale nechcela som Ti do nej zasahovat mojimi problemami. Jasne, ze aj ja verim, ze to dopadne dobre, to patri k ludskemu bytiu ako takemu. Inak by si to mohol clovek "hodit" pri kazdom sebeväcsom probleme. Vsetky tie lieky som konzultovala s lekarmi, takze ostava mi len verit, ze to bude v poriadku. Ak by som bola tehotna a nevedela by som, ze som tehu a brala by som nejake ATB, ktore su zakazane v tehu, tak to by bola uz ina tema diskusie. NIkdy sa neda 100% zarucit, ze dieta bude zdrave, akokolvek zena zdravo zije a je aj ona sama zdrava, to pozname zo zivota naokolo. A ani to, ze sa dieta narodi zdrave, este nie je zaruka, ze nejako vazne neochorie. Cize bat sa, ked neexistuju ziadne dokazy, ze dieta je poskodene, je uplne zbytocne a iba ubija psychiku.

nika251
2. máj 2012

@evinab79 Ahoj. Ja som mala pocas prveho trimestra a na zaciatku druheho tiez ATB koli zapalu mocoveho mechura. Dostala som cedrox a tusim aj zinat. Boli to ATB ktore mohli aj tehulky - predpisal mi ich dr. po konzultacii s pôrodnikom. Ak musis, tak musis. Niekedy Dr. musi zvazit, ci je vacsie riziko ked je matka chora,alebo prestavuju vacsie riziko pre dieta ATB. Ak je to fakt zle, predpisuje sa liecba vhodna pre tehotne. Pri druhom synovi som bola chora asi 5tyzdnov v kuse. Aj tam som brala ATB. Mala som zdurene sliznice, ledva som dychala. Kvapky do nosa mi odporucili len take, ktore mozu tehotne. Vsetko konzultuj s Dr. aj alergiologom. Mozno ti pomoze ina liecba

maminkita
2. máj 2012

no ja by som v 1 trimestri nikdy nedovolila aby mi dali atb.co je to za lekara?no modli sa podla mna...nechcem ta strasit,ale tolko liekov je sila...mysli na to,ze pod srdcom mas maly kyblik,ktoreho tieto lieky oslabuju.

samsa
2. máj 2012

@evinab79 mám dvě děti, u mladší jsem brala v těhotenství také Zinnat, dostala jsem tak silný zánět průdušek, že mi nepomohlo nic, až atb. Mladší dcera má mnohem lepší imunitu než ta starší, u které jsem byla zdravá a nebrala nic. Neboj se, bude to dobré, na ORL mi dr. řekl, že Zinnat se brát může a že mnohem horší je neléčená angína apod. Přeju ať je brzo líp a neboj se, pokud by došlo vlivem léků k poškození miminka, už by se to projevilo, první trimest je všechno nebo nic.

werumka
2. máj 2012

@maminkita Ty teda umíš potěšit 😀 To je jak říct někomu, kdo má cystickou fibrózu, aby si uvědomil, jak je nebezpečný brát tak často antibiotika.

xsuzzi
2. máj 2012

@anjelicek26 bych s tvým divokým názorem, že si zakladatelka měla rozmyslet zda být těhotná, nemohla mít žádní dítě se svoji imunitou. A myslim, že takových maminek je tu 50% 😝

anjelicek26
2. máj 2012

@xsuzzi - vies, ako som to myslela a mozno mam trochu kontroverzny nazor na to, ale cielom je, aby sa aj dalsia generacia rodila zdrava... a ak mam mat silno astmaticke dieta, co bude chodit po liecebniach, sama viem, ako trpi a toto mu tym sposobim, ze ho privediem na svet, len za cenu splnenych rodicovskych pudov? Potom plakat s nim pri posteli, ked sa bude skriabat plne ekzemov, dusit pri kazdej pelovej sezone, nebude stihat v sporte, nebude mat tu kvalitu zivota, aku si zasluzilo.... Ja proste nie. Je to moj nazor, nikomu ho nevnucujem. Len ak berie niekto kokteil liekov, aby bol schopny normalne existovat a je si vedomy, ze to moze poskodit dieta a aj tak ho ma, len aby just, no to proste nepochopim. Nemusim. A dost pochybujem, ze polka buducich slovenskych maminiek musi byt cele tehu na liekoch, aby mohli dychat, resp.zit....

werumka
2. máj 2012

@anjelicek26 No a jaký máš třeba názor na hormonální antikoncepci? To už je teda off topic, takže klidně do IP 🙂

liviana1111
2. máj 2012

@evinab79 ved jasnacka a inak ja ti poviem jednu vec ,ked som cakala prve dieta,tak som o tom nevedela bola som v asi v tretom tyzdni a brala som antibiotika presne na zapal dutin ale sirokospektralne SUMAMED a tie sa vraj v tehotenstve brat nemaju a ja som ich mala v prvych tyzdnoch a mam krasnu zdravu dceru ktora ma uz teraz 3 roky ,takze ono to je fakt o tom, ze nikdy nevie co a jak bude. Je vela zien co pije ,droguju, fajcia a narodia sa im zdrave deti a su zeny ktore ziju prikladny zivot ,stravuju sa len tou najlepsou stravou ,zelenina ovocie vsetko vyvazene piju len zdrave napoje a narodi sa im postihnute dieta,alebo nedajboze potratia spontanne ako som ja potratila uplne prve tehotenstvo pred mojou dcerou.Ako to je fakt ono nikdy nevies kedy sa co a ako vyvinie,zle sa stane rychlo a na to dobre si musi clovek pockat. Ale vzdy sa oplati cakat 🙂 treba len kopec optimizmu a negativne myslienky poslat prec 🙂

liviana1111
2. máj 2012

@maminkita ale prosim ta niektore zeny neberu nic a maju postihnute deti a niektore fetuju, piju ,droguju a maju zdrave deti... v dnesnej dobe je zapal tohto druhu omnoho nebezpecnejsi ako ATB,ktore su v tomto pripade mensie zlo.Nesud ked nemozes vediet vsetky mozne priciny a rizika preco bolo nutne tieto lieky podat.Ved ich neberie len tak zo srandy

liviana1111
2. máj 2012

@anjelicek26 ach joj ako vies ono tieto nazory co mas sa ti raz mozu vratit ako bumerang a potom mozno pochopis aj ine stranky zivota. Vidis to len s tej jednej strany mince,svojej strany mince,ale su veci ktore neovplyvnis a koooopec krat sa stlo ze zeny ktore boli chore aj tazsie porodili uplne zdrave deti.

xsuzzi
2. máj 2012

@anjelicek26 takže v tvym případě je názor takovej, aby maminka raději dítě neměla vůbec, aby nebylo náhodou astmatikem. Bereš teda možnost připravit svět o jeden další život kvuli potencionálnímu astmatu? brrrrr.
Doufám, že ty na nic netrpíš, nedejbože třena na léčící migrénu, protože to bys pak samozřejmě nemohla přivést dítě, co,kdyby bylo v bolestech a ty bys u něj musela být a konejšit ho. Jak strašné!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre