Používame cookies. Viac informácií tu. OK
sapetka
29. apr 2019

@evinkakub uplne v pohode ja som letela v6m neodporuca sa jedine dlhy let do 3hod je to v pohode

evinkakub
autor
29. apr 2019

@sapetka dakujem za odpoveď, a prosím ta, preco sa neodporúča dlhší let? Nie je to vlastne uz potom jedno, keď som v lietadle?

sapetka
29. apr 2019

@evinkakub kvoli tlaku a mozes dostat trombozu.. treba si dat magnezium a v pripade bolesti sa prechadzat radsej

yanni
29. apr 2019

@evinkakub ach tromboza. Mne dr. povedal, ked ju mas dostat, dostanes aj mimo tehotenstva. Odporucaju sa kopresne podkolienky, noooooo, ikdy som si ich nenatiahla. Pri dcerach som lietala od pociatku do takmer konca. Starsia takmer 4 roky, mladsia ma 4 mesiace a su uplne v pohode. A to som mala tehotenstvo s mladsou nie prave ukazkove. Placenta praevia, tehu cukrovka, vsetky enduhy sveta, palenie zahy 6 mesiacov v jednom kuse, nespavost atd. Lietanie ale v pohode. Posledny let v tehotenstve v 35. tt.

evinkakub
autor
29. apr 2019

@yanni dakujem ti za odpoved. ake dlhe lety si absolvovala?

yanni
29. apr 2019

@evinkakub 6 plus jedna plus 2 hodiny prestup. Pravidelne cele obidve tehotenstva s dcerami. V druhom tehotenstve bolo to cestovanie ok ale narocnejsie, kedze som vsade musela tahat aj dceru. Ale my lietame poslednych 10 rokov velaaaaa, takze je to asi aj zvyk. neuskodilo to mne a ani detom. Dokonca deti cestuju uz da sa povedat od narodenia. Starsia dcera od troch tyzdnov takmer 500 km cesta autom, prvy let ako 3-4 mesacna. Druha dcera tiez ako presne trojtyzdnova cesta vlakom Mnichov-Frankfurt rano tam a vecer spät, prvy let do Saudskej Arabii ako 7 tyzdnova. Ono vea robi aj psychika. Ak si v pohode, tak bude vsetko v pohode. Necitaj a nepocuvak katastroficke pribehy. Je to jeden z milionov. Mne dr povedal, ze lety 10 hodin plus v jednom kuse (cize nie nejaky ze 10 hodin spolu s prestupom) su rizikovejsie ale aj tej tromboze sa da predist. Aj v lietadle sa mozes prejst. Nikto ta nebude 10 hodin drzat nasilu na sedadle. Ak nebudu turbulencie, tak kludne sa poprechadzaj. Nohy ponatahuj, pocvic, ak mas nabeh na trombozy, porad sa s dr. Ale ak nemas problemy, tak stastnu cestu. tehotenstvo nie je choroba.

lucyluv
29. apr 2019

Ja som išla dokonca 6h do Dubaju na konci 2trimestra, ale už to bolo náročnejšie troška, taký 2h by bol úplne v pohode 🙂 a samozrejme niekam kde nie je šialené teplo, lebo mne to vadilo už. Ale inak som nemala žiadne problémy, len miernu nepohodu chvilami 🙂

sivana09
29. apr 2019

Ja zase naopak, moje prve tehotenstvo som po dvojhodinovom lete zacala spinit... Po dni to preslo.. o tri dni let naspat.. a na dalsi den som potratila.. ale bola som len 9tt, ktovie, mozno by som potratila aj tak. Teraz som tehotna znova, som v 17tt, gynekológ mi lety zakazal, hoci nemám žiadne problemy a ja uz neriskujem

yanni
29. apr 2019

@sivana09 ja som v 8.tt letela 4 hodiny na týždeň swim camp. O týždeň soät. Týždeň riadna makačka. 23 km odolavanych za týždeň. Nič sa nestalo. Práve naopak. Dcéra ako trojročná pláva ako maly boh. A naučila sa to sama. 😊

yanni
29. apr 2019

*odplavanych

yanni
29. apr 2019

@lucyluv na veľké teplo sa musí telo aklimatizovať, zvyknúť si. To nezvládne za 1-2 týždne na dovolenke. A v tehotenstve telo funguje úplne inak. My žijeme na striedačku v Nemecku a Saudskej Arabii. Ja s 50 stupňami suchého tepla nemám vôbec problém. Zato veľký problém pri 25 stupňoch pri tej vlhkosti vzduchu ako he v strednej a západnej Európe.

sivana09
29. apr 2019

@yanni len preto, ze niekto ma stastie a nic sa nestalo ja urcite po skusenosti ktorou som si prešla nechcem nic riskovat, hoci ako som pisala, s letom to mohlo a nemuselo suvisiet... Som rada ze sa tebe a tvojmu dietatu nic zle nestalo. Prejst si potratom nie je ľahké, preto bagatelizovat cokolvek riskantne mne nepripada spravne

yanni
30. apr 2019

@sivana09 nik nebagatelizuje a let lietadlo nie je nic riskantne. Riskantnejsie je 10 hodinova cesta autom pri 30 stupnoch v tieni.

Tu vobec nejde o stastie. Je to jednoducho fakt. V dnesnej dobe teny velmi prehanaju. Ved citaj aj tu. Niekedy az fakt primitivne otazky. Mozem nemozem, tehotne si vymyslia pomaly, ze aj dychanie je skodlive. No tak lezte 40 yzdnov na gauci. A predstav si, aj tak mozes potratit. Zhodou okolnosti sa to mne stalo vtedy, ked som sa najviac pozorovala a najviac setrila. po tomto zazitku som si povedala stop. Bude ako bude. Tehotenstvo nie je choroba. Treba zit normalne ako doteraz. Samozrejme ziadne extremy. V 35. tt nebudem slapat na Mount Everest v najväcsej zime.

Ked ti vyslovene dr. neprikaze legat a najlepsie s vylozenymi nohami, tak sa nemas co obmedzovat. Zaujimave, ze prehanaju extremne zeny na SK. Zijem v zahranici, mam okolo a aj v rodine mnozstvo zien s detmi. S koleginami sme sa poslednych 5 rokov tri striedali tehotne a zaujimave, ze kazda sme robili az do konca. V poslednom tehotenstve som mala problemy, o ktorych sa ti ani nesnivalo. Ale nebolo to na ustavicne lezanie. A bolo sa treba starat aj o ostatne deti, domacnost. Ziadne take extremy ako tu na MK, 20 rocna zdrava mlada zeny, 5 minut tehotna a uz sa dava PREVENTIVNE na PN. Najradsej pocas celeho tehu. A potom sa stazuju, ze musia trcat doma, lebo nemaju vychadzku. Kazdy nech si robi ako chce, ale netreba tu rozsirovat paniku a dezinformacie. Let lietadlo nie je skodlivy, tak isto ako aj prechod cez scan na letisku (NIE to nie je Röntgen).
Potrat je vzdy hrozny ale poky to nemas dokazane, za za to moze let, tak nerozsiruj paniku.

Apropo ten talk v lietadle vela ludi zvelicuje. Tlak v lietadle vyrovnavaju. Nikdy som nezazila taky tlak v usiach v lietadle za 10 rokov veeeeelmi casteho lietania ako v januari na ceste vlakom pri 300 km rychlosti cez takmer 10 km tunel. Vtedy prvy krat v zivote (a to som ja uz dost stara a mam za sebou vselico) som si myslela, ze mi prasknu bubienky. Ale ano, tlav v lietadle je zly ale ine OK. No to by som si posvietila.

alexandra2468
30. apr 2019

@evinkakub ahoj, ja som letela 10h prestup a 4h, a vsetci sme v poriadku :D

marionete
30. apr 2019

Ja som v 1.trimestri letela aj s mužom do Jordánska, letenky sme mali kúpené skôr /to som netušila, že som tehotná/, tak som išla. Doktor mi akurát dal nejaké papiere, že som tehotná plus snímku. Všetko pre prípad, že by sa niečo stalo. Všetko bolo v pohode, dokonca som sa kúpala aj v Mŕtvom mori. Všetko bude v poriadku, neboj sa.

sivana09
30. apr 2019

@yanni nerozumiem, preco na mna útočis, kvoli tomu, ze ta hneva ze mlade zeny na nete pisu blbosti a su hypochondri a len lezia. Kde ja som také napisala, ze treba len lezat? Ja myslim ze len lezat skodi asi najviac. A ja som nikde nenapisala ani to, ci let v tehotenstve je ok, alebo škodí. No ty to asi cely život študuješ, ked vies s istootou povedat, ze let neskodi. Nerozumiem preco ta moj nazor tak hneva, ale vyjadrila som svoju skúsenosť a svoj názor. Vacsinou su skusenosti s letom v tehotenstve v pohode, ale to neznamená ze to plati pre vsetkych

frota3
30. apr 2019

Ak sa citis dobre a nema ziadne problemy alebo komplikacie, tak let. Presne tak ako ti to povedal lekar, je to rozhodne lepsie,a ko niekam den cestovat autom. Neboj sa ty nic a chodte, odyychnete a uzijete si este dovolenku vo 2

evinkakub
autor
30. apr 2019

Ďakujem kočky za odpovede a nazory

loan9
2. máj 2019

@evinkakub Ja som letela v 14tt teraz pred par dnami 3 hod tam a po 4och dnoch spat, myslim ze je vsetko v poriadku (dufam, poradna je az o 2 tyzdne ale citim sa ok). Lekarov som sa pytala viacerych - ten najkonzervativnejsi tvrdil ze nelietat radsej vobec (“naco robit nieco co moze byt rizikove”), taky stredny nazor bol ze iba v prvom trimestri neodporuca (povedal ze kvoli zmenam tlaku a radiacii) a treti ze uplne v pohode len keby boli rontgenove skenery (v Europe ale nebyvaju, tie branky su len detektory kovov) tak ze cez to nemam ist a mam povedat nech ma presacuju mimo to. Rozhodla som sa riadit tou zlatou strednou cestou - v prvom trimestri som (vy)let zrusila (aj tak sme vtedy riesili nejake zdrav. komplikacie) ale uz v druhom som isla. Hlavne je byt v psychickej pohode. To mi povedali vsetci doktori - ze stres je pre babatko horsi ako cokolvek ine.

loan9
2. máj 2019

@evinkakub plus, cim je babatko vacsie, tym je odolnejsie; v 19tt by som bola urcite odhodlanejsia ist a byt v pohode ako som bola teraz

Tu začni písať odpoveď...

Odošli