Ako sa pripraviť na pôrod a materstvo?

18. feb 2023

Ahojte mamičky, potrebovala by som ukľudniť. Čakám naše prvé bábo a z väčšej časti sa cítim nepripravená … bojím sa pôrodu, bojím sa, že v nemocnici vôbec nebudem vedieť čo s malým robiť, neviem si predstaviť ako to tam bude a bojím sa že budú na mňa zlí lebo proste budem nešikovná. A čo potom doma? Ako sa mám na to všetko pripraviť? Bývať zatiaľ nemáme kde, budeme zrejme u mojich rodičov. Viem, že mama mi môže pomôcť ale na druhej strane, ona je taká že musí byť všetko podľa nej … a už teraz viem, že isté veci budem chcieť podľa seba … čím ďalej tým viac slm z toho nervózna a bojím sa ako to všetko bude …

inak2022
18. feb 2023

Ak chceš, napíš mi správu, venujem sa tejto téme

athena27
18. feb 2023

Ahoj, na to sa nedá úplne pripraviť. Ale môžeš sa pripraviť na to aby si zvládala situácie čo prídu s rozvahou 🙂 Čo sa týka pôrodu na Youtube nájdeš veľa dobrých rád a hlavne dychové cvičenia - odporúčam podľa vlastnej skúsenosti to, že som mala nacvičené dýchanie mi pri pôrode pomohlo asi najviac. To, že sa budeš cca od 34 týždňa vedome pripravovať na pôrod ťa ukľudní. Aj sadnúť si na 10 min a hovoriť si pozitívne afirmácie je dobré, tiež pomáha - lepšie hovoriť si všetko dobre dopadne ako budú na mňa v pôrodnici zlí. Ja som pila aj čaj z ostružiny malinovej, jedla denne ďatle a ľanové semiačka. Hovorí sa, že to vedie k ľahšiemu pôrodu. U mňa to tak bolo, ale zas keby som to všetko nekonzumovala tak možno by to bolo to isté neviem porovnať :D ale nič za to nedáš sú to všetko lacné záležitosti a psychika vníma, že niečo pre svoje telo ako prípravu robíš. Dobrá je aj masáž hrádze - verím, že to mi zas pomohlo, že som porodila bez poranení. Mnohé ženy si chvália anibal - ja som sa toho zdráhala :D No a na bábatko sa tiež úplne okrem nejakých videí o manipulácii a kojení pripraviť tiež nedá, bála som sa rovnako, ale príde to samo. Zrazu bude ten malý človiečik pri tebe a ty sa budeš snažiť robiť všetko najlepšie ako sa dá 🙂 Nie sme dokonalé ale pre detičky urobíme to najlepšie. A to že budeš mať pri sebe mamku je dobre v prvých týždňoch sa ti to zíde keď sa budeš dávať aj ty dokopy po fyzickej stránke. Ja mám rodinu ďaleko, bola som na to viac menej sama, ale vždy sa všetko dá zvládnuť aj keď boli aj ťažké dni a slzičky a tak.. Nie je to prechádzka ružovou záhradou ale stojí to za to 🙂

basska_b
18. feb 2023

Podla mna je skoda, ze sirsia rodina zije daleko od seba a maju aj malo deti... Moja babka zazila domaci porod svojho brata, hojdala ho v koliske.... bola to sucast zivota... jedine by som poradila - porozpravat sa s kamaratkou, pribuznou, ktora to ma za sebou v nedavnej minulosti. Da sa vselico precitat, prax ale byva ina

minilla
18. feb 2023

Ahoj, tiez sa tomu venujem. Ak chces, kludne mi napis. Sama mam za sebou hypnoporod a len tie najkrajsie spomienky ❤️. Rada ta prevediem.

filodendron
18. feb 2023

Pripravit sa na to uplne neda, vies si pozriet videa, clanky atd, ale aj tak ta to prekvapi. Dobrou spravou je, ze si na to rychlo zvyknes a naberies sebavedomie spolu s rutinou. Strach je uplne prirodzeny, ale som si na 100% ista, ze to zvladnes. V nemocnici ti poradia, ked ich pekne poprosis, a ak budu zli, tak sa opytaj niekoho ineho. Je tam tolko personalu, ze tam jednu normalnu osobu isto najdes ;)

gerfinka
18. feb 2023

Neviem,koľko máš ešte času. Okrem vyššie zmienených rád, ja odporúčam zúčastniť sa nejakého kurzu prípravy na pôrod a materstvo. Vo väčších mestách ich býva aj viac druhov. Zväčša sa tam preberá aj dojčenie, prvá starostlivosť o bábätko. Prípadne býva aj nejaké cvičenie. Stretneš sa tam s inými tehotnymi mamičkami a možno zostanete v kontakte aj po pôrode a môžete zdieľať svoje skúsenosti. Prípadne teda samozrejme je aj veľa literatúry. ale teda na záver, môžeš to mať načítane, napocuvane z každej strany,ale tá realita asi aj tak zaskočí. Ale je to krásne,máš sa na čo tešiť.

oli18
18. feb 2023

Autorka, ved sa opytaj matky ako sa ona pripravovala na porod a materstvo v case, ked nebol internet. A si tu, ziva a zdrava. Preco sa nad tym zamyslas? Na porod sa neda pripravit, nik nevie dopredu, ake okolnosti nastanu. Nic nie je idealne, ako si to vysnivas. Citas vela internet a preto si vystrasena. Pri porode budes mat odborny personal, postara sa o teba. Po porode detto, poradia ti, ukazu. Doma mas mamu, daj na jej rady, aspon na zaciatku, kym sa zabehnes. Tes sa na dietatko a neprezivaj traumu. To ti moze len uskodit. Drzim palce 🍀

deti95060810
18. feb 2023

býva predpôrodná príprava - určite choď a absolvuj...
ja som nechodila a potom som v nemocnici bola zo všetkého vygúľaná. maminky ktoré chodili aspoň tušili čo a ako....

zuzkaferko
18. feb 2023

Ahoj. Ono úplne na všetko sa pripraviť nedá. Ja som absolvovala predpôrodný kurz, vtedy sa dalo len online, víkendový, centrum pre rodinu kvapka alebo tak nejako, a bol super. Veľmi mi pomohol psychicky, cítila som sa oveľa lepšie a pripravenejšie. Držím palce 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre