Čaká ma pôrod a mám obavy

9. feb 2023

Žienky, mám jedno dieťatko 5 ročne a terz som 39tt a každú chvíľu čakám další pôrod. No problém je že mám z neho koli prvému zážitku veľkú obavu. Môj gynekológ má aj pri prvom synčekovi rodil. V nemocnici som nestrávila ored pôrodom veľa času, prišla som ako sa hovorí v hodine dvanástej bez plodovej vody a hneď som klistire som išla na kozu. No tam to začalo. Maly nešiel “vytlačiť”. Pán dr. začal byt nervózny. Ja som aj kričala už v tom tranze od všetkého. Reakcia doktora bola nech nehučím že ženy na oddelení spia. Bol pri mne aj priateľ. (Ten mimochodom pri další pôrod si už ani netrúfa). Ja si pamätám všetko tak letmo, len viem ako kričal že ak nezačnem spolupracovať (čo ja si niesom vedomá, tlačila som ,snažila sa, ale keď to nešlo… ) tak priateľa odtiaľ vyhna a potom uvidím čo dorobi a podobne vyhrážky 😒 v tom momente som sii to celé ani neuvedomovala len som to chcela už mat zasebou. Myslela som že to je môj koniec až nakoniec s tlačením na brucho a vsetkym možným maly vyšiel. Bol už modrý a hlavičku mal šišatu. Len mi ho ukázali a brali ho povazit a do toho inkubátora vyhriat.
Neviem ako tento zážitok spracovať a nemať tie iste obavy z druhého pôrodu. Idem do tej istej nemocnice a môj gynekológ (zároveň aj pôrodník) je tam primár. On mi hovorí že si má dobre pamätá a že má zachránil pri tom , tak teraz neviem či to boli “normálne” reakcie , aj keď to vo mne zanechalo taký strach alebo nie. Mimochodom pán primár je vyslovene za prirodzene pôrody , vraj horko ťažko robí sekcie ženám, tak neviem. 😞 máte niekto podobne skúsenosti ?

kaca222
9. feb 2023

A nie je šanca ísť do inej nemocnice? 🙂

paulinam99
9. feb 2023

Dobre to dopadne. Mysli pozitívne.
U nás tiež 1. pôrod bol doslova "pôrod" .... no a k druhému manžel takmer ani nestihol dobehnúť a bolo to.

Neboj, druhý pôrod bude OK.
Pôrodné cesty sú už nachystané, nie ako pri 1. pôrode.

autor
9. feb 2023

@kaca222 mám 2 v okoli. Tu kam sa chystám kde som bola aj s prvým a potom ešte jednu , z ktorej mám strašný strach. Volajú to tam “mäsiaren” a vyzera to tam ako za socializmu. Nemám z nej dobrý pocit , tak preto by som sa jej rada vyhla 😒

54tinka54
9. feb 2023

Ja neviem ale mne sa to ako normálne reakcie doktora nezdajú… mal by byť profesionál a aj v kritických chvíľach sa vedieť kontrolovať a nemať hlúpe reči.
Ale neboj, tiež som mala prvý pôrod hrozný a dlhý, gyn ma ubezpečuje, že druhý bude min o polovicu kratší a lepší 🙂 pôrodné cesty si “pamätajú.”

autor
9. feb 2023

@paulinam99 ďakujem ti za povzbudenie 🙌🏻❤️

ivangeline
9. feb 2023

A teraz sa pripravujes na tento porod? Citas? Videa? Predporodny kurz? Pytas sa kompetentnych?

autor
9. feb 2023

@ivangeline vkuse niečo veru čítam, videá ako predporodne kurzy pozerám , pijem cajik ostruzinu, snažila som sa aj masaz hradze (no myslim že koli prvému nastrihu to tam mám take citlivé) tak som nevydržala si to robiť 😒 a tak… no tie myšlienky vkuse hlavou behajú

cyberk
9. feb 2023

To fakt si si vybrala toho isteho porodnika? :D preboha mat takehoto debila, tak hladam hned po porode ineho gyn, to co je za pristup.... Chapem, ze niektore zeny su hysterky, ale vsak porod... je dost bolestivy a aby ma niekto napomenul, ze nech nekricim tolko, ze niekto spi, tak ho poslem kade lahsie.....

trgypadl
9. feb 2023

Ahoj, nie nebolito normalne rekacie... Skus porozmylsat nad inou nemocnicou, alebo zaumluvnenim ineho lekara. Ver svojmu telu, tento porod dopadne dobre🤗pocuvaj svoje telo, tlac az vtedy, ked Ta to same bude nútiť, nie ked Ta niekto vyzve, aby si tlacila, mysli pozitivne. Drzim palce, vsetko bude ok💞

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
strapec
9. feb 2023

Nie je šanca si vybrať iného pôrodníka? Niekoho empatickejsieho? Podľa mňa jeho reakcie neboli Ok aj keď tam už stres zohrával asi rolu, každopádne držím palce, určite to zvládneš, snaž sa aspoň pozitívne naladiť, že tento krát to dáš ako pani ❤️

kassandra25
9. feb 2023

A sekciu si nerozmysla skusit. Je uz neskoro to rozoberat v 39 tyzdni.

autor
9. feb 2023

@cyberk ja som si ho nevybrala. Žial na zazmluvnenie peniaze dávať navyše nemám a kto bude mat akurát službu , ten bude 😒

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sova851
9. feb 2023

Ja by som poradila len tolko,ze viem,ze je to tazke a tie tlaky su enormne,je to silna vec,rodit,ale najlepsie si poradis,ked budes pocuvat,co ti porodnik povie,postupuj presne podla toho ako hovori,skus vtedy logicky rozmyslat.Lebo ked sa nesustredis,dietatko nevytlacis,skys na chvilu sa sustredit 🙏🙏🙏🤰🤱❤️‍🩹🧡

beatinka
9. feb 2023

Tak už sa len spoliehať, že tam nebude. A ešte niekde nemocnicu do pár kilometrov nemáš? Cca 50km by si isto dala, po odtečení vody. Ja som mala prvý pôrod presne takého “debila” a teda keď som šla rodiť po 16 rokoch, nebolo mi všetko jedno a dúfala som v sekciu. Držím palce

autor
9. feb 2023

@jj298 chodila som aj na tehu jogu ale tak pred mesiacom som asi prestala koli bolestiam všetkých kosti tam dole. Tam sme aj dýchali aj uvoľňovali panvu.

athena27
9. feb 2023

ahoj, určite by som menila pôrodnicu. Na pacientku nemá právo nikto kričať a hlavne nie keď prežíva bolesti a vyhrážať sa, že pošle partnera preč. Pri pôrode robí strašne psychika svoje, pokiaľ sa cítiš uvoľnená, v bezpečí, máš pri sebe oporu v blízkej osobe ide všetko ľahšie. Neviem odkiaľ si, ale odporúčam Bratislava - Kramáre. Prístup lekárov a sestričiek na jednotu. Veľmi som sa bála a bolo to oveľa lepšie ako som čakala. Pokiaľ nemôžeš ísť do inej pôrodnice, tak si zajednaj dulu, ktorá bude pri pôrode s tebou a bude komunikovať s lekármi a nedovolí zlé správanie a bude ti oporou. Určite do toho nechoď sama a pozitívne mysli, dobre to dopadne 🙂

maminkadeticiek
9. feb 2023

Ja sa cudujem ze sa ozyvas v 39tt.Ze si si nenasla na spracovanie tejto traumy psychologicku ovela skor.Ja som navstevovala kvoli strachu znporodu psychologicku dlho.Ale zase viem si predstavit aj to vypatie lekara ak si tam robila take hysterie,nespolupracovala,ma zodpovednost za narodenie toho dietata,bohvie co tam dorabal tvoj muz ked ho chcel vyviest,no sila...

dzejsik
9. feb 2023

nezvazujes nejake ine mesto v okoli? akoze moze to byt fajn aj tu, ale radsej by som sla do noveho, kde nemam s prostredim a ludmi spojeny ziaden zazitok

yoxinka
9. feb 2023

Mala som podobný zážitok z prvého pôrodu ako ty. Keď som sa dozvedela, že som tehotná druhýkrát, začala som hľadať inú nemocnicu, kde sa ku mne nebudú správať ako k nesvojprávnej a budú sa so mnou baviť ako s dospelou ženou, nie 5ročným deckom a budú rešpektovať intimitu pôrodu a budú rešpektovať príromnosť môjho manžela. Ja som nemala nejaké špeci pôrodné plány ani nič podobné, len som chcela dôstojne s partnerom po mojom boku, v pohode porodiť svoje dieťa. Keď takú nemocku mala, začala som riešiť nastavenie hlavy, lebo pôrod mi dosť zbabral môj stres a strach. Dosť som sa venovala hypnopôrodu. Nebola som na kurze ani nečítala knihu, ale popozerala som si yx videí na youtube, kde sa rozprávalo o technikách dýchania, kde žen rodili prirodzene sprevádzané pôrodnými asistentkami. V USA sú na to špeci pôrodné domy. Takých videí s pokojnými pôrodmi som videla desiatky a hovorila som si, že takto to chcem aj ja. Do pôrodnice som šla úplne pokojná, rodila som v noci, sestričky a PA boli super. Vychytala som doktorku s najhoršou povesťou, nikde som na ňu dobré slovo nepočula, ale nejako ma to nevyrušilo, lebo som vedela, že rodím ja, nie ona. Na dvoch veciach sme sa dohodli: 1. muž môže byť pri mne nonstop 2.nepichnú mi epidurál a ak áno, bude to v nejakej hraničnej situácii, keby už vôbec veci nezvládam (zlá skúsenosť z prvého pôrodu s epi). Skoro celý čas som bola v sprche, PA chodila nakuknúť, ako sa mi darí, doktorka len tak od dverí konštatovala, že krásne rodím. Ja som robila presne, čo chcelo moje telo, úplne som ho dokázala vnímať a prispôsobovať sa tomu, kontrakcie som netrpela v kŕči ale snažila sa dýchať, predýchavať to bolesť a to mi myslím pomohlo asi najviac, keď som sa bolesti nebránila, ale predýchavala ju. Dcérka sa narodila po troch hodinách v nemocke, na jedno zatlačenie a jednu kontrakciu. Je to už takmer 7 rokov, ale dodnes mám z toho pôrodu zimomriavky. V 39. týždni ti odporúčam pracovať hlavne s nastavením tvojej hlavy, iné už asi moc nestíhaš 🤷‍♀️.

autor
9. feb 2023

@maminkadeticiek môj muž má dosť z takýchto veci, takze ten mi stal pri hlave a nerobil veru si predstáv ale vôbec nič ,maximálne mi povedal nejaké slova podpory. A kto povedal že som tam robila hystérie? 🤔 myslim že ani nebol v mojom prípade čas na hystérie, keďže som si všetku bolesť odbila doma a tam prišla už rovno na to. Nevedela som do čoho idem takze som robila čo mi vravela PA ktorá stala pri mne keď som rodila. Ešte mi hovorí že toto este nezažila , že na pôrod ani nevyzerá. , prišla som tam akoby na kontrolu že ja isto este nejdem rodit. Takze som bola úplne v pohode nie v strese este.
Ja sa stym snažím vyrovnať už od začiatku tehu, to že píšem sem teraz neznamená že to riešim AŽ teraz. Ale ďakujem aj za tvoju skúsenosť 🙌🏻

luccija
9. feb 2023

Nechceš dulu ako psychickú oporu?chces epidural?nastav sa tak, že druhý pôrod bude lepší ja chápem, že aj lekárovi uletia nervy nemali by..., keď sa žena nesústredí na to, čo má.Niekedy je lepšie jedno slovo razantne ako dohovaranie tam nie je čas chlacholit.Aj, keď sa Ta to dotklo robil to, aby ste to mali za sebou.

luccija
9. feb 2023

A to, že nechce sekcie je chvalitebne, keď nie je dôvod veľké dieťa, úzka panva.Ten mikrobiom, ktorým dieťa prechádza je dôležitý.Kazda ma obavy pamätá si Ťa už by som nemenila lekára a možno pre svoj pocit by som tam muža chcela, ak by si to rozmyslel.Uz vieš čo Ta čaká ja si myslím, že prvý pôrod je horší čo sa týka strachu.Urcite si daj epi

lucia147852
9. feb 2023

No ja som mala podobný zážitok. Mne ešte aj dogabali zdravie. Gynekologicku som hneď po 600nedeli zmenila, nemala som k nej už žiadnu dôveru a bolo mi zle, len keď som ju videla. Čudujem sa, že po tom zážitku, si u toho dr ostala a ešte sa chystáš aj do tej istej pôrodnice. Minimálne by som radšej cestovala aj 100km aby som sa im oblúkom vyhla.

januska12323
9. feb 2023

Najviac ma zarazilo, že si ťa frajer nezastal. A teraz sa namiesto podpory rovno chce tomu vyhnúť.

maryetta
9. feb 2023

Ja som mala prvy porod ovela horsi. Ani mensia trauma bola. Ale… na druhy porod som isla s tym ze to bude lepsie. Aj bolo.
Mala som “najhorsieho” dr. Ktory absoutne nebol najhorsi.
Mala som ho aj pri tretom porode a ten bol fantasticky.

autor
9. feb 2023

@luccija áno , chcela som hľadala som aj duly , ale teda 300€ žial nemám navyše na tú dulu , keďže take cenníky mi posielali. Ďakujem ti , snáď budeš mat pravdu.

@lucia147852 Vieš čo ja som si povedala že prežili sme to obaja , bola som šťastná za malého a potom som to už neriešila neskôr. S gynekológmi( ako aj s inými lekármi v našom okoli) je dosť problém, tento je síce svojsky, nervózny veľa krat, arogantný aj v ambulancii ale nemám po ruke iného kde by má vzali a maly vybavenie aj profesionálny prístup 🤔
A rodit idem tam preto že prostredie tej nemocnice mi je žial najpríjemnejšie , ke to tam nové. Mame v okoli ešte jednu pôrodnicu , ktorú nazývajú “mäsiaren” a navyše to tam vyzera ako za socializmu , aj hygiena taka nejaká. A tak isto veľa zlých skúsenosti pôrodných som počula na tu pôrodnicu , takze to bola pre mna jasná voľba keďže ďalej nemám možnosť. Priateľ nešoféruje, mamina ktorá ma ma viezť do pôrodnice ďalej teraz v zime si netrúfa koli mrazom a celkovo. Takze musím ísť len sem. Nemám možnosť si vyberať moc 😒

trgypadl
9. feb 2023

@maminkadeticiek ak by tam vyrábala neviem ake hysterie, tak lekar si ma drzat určitú uroven, a nie sa chovat ako niekde v krcme pri pive a kricat na rodicku..... A pri komplikaciach si ma zachovat chladnu hlavu, krik nikomu nepomoze

autor
9. feb 2023

@luccija on mi veru ani panvu nemeral a to som dosť chuda a tak isto keď sa ho pýtam teraz aj na váhu malej tak mi nikdy nepovie že sa nemám báť… takze on takéto ani do úvahy neberie. Jednoducho nieje za sekciu a vraj neha ženy vytrapit až do posledného. Ja samozrejme som rada za prirodzený pôrod , no keby má možno poriadne vyšetrí a som si istá tým ze mám všetko nato ako mám mat tak by to bolo lepšie. Keďže mám aj krivú panvu , no jemu keď človek niečo aj povie na poradni tak len pregula očami ze čo vôbec riešim 🤷🏻‍♀️

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre