Ako je to s preplácaním IVF robených v Čechách?

gerdusha
28. sep 2010

ahojte,

chcem otvorit tuto temu a zamerat sa na Vase skusenosti s vybavovanim preplatenia nakladov najma na IVF v Cechach. Ja som si o tom nieco zistovala, mam odpoved aj zo vseobecnej zdravotnej poistovne, ze treba najprv podat ziadost a oni potom zvazia...ale i tu na MK som citala baby, ktore najprv zakrok v cechach podstupili, zaplatili zan v CR a potom poslali potvrdenia o zaplateni do poistovni...niektore boli i uspesne a peniaze dostali.

ake mate vy skusenosti?

katkatop
9. feb 2015

Tych 650 EUR co som pisala je asi blbosť ktorú su niekto vymyslel v poisťovni. Na mna to vyskúšali aké nakoniec zaplatili viac. Treba sa na to spýtať dopredu, ci maju taký limit. Ako som pisala, je to podla mna protizákonne

haimi
9. feb 2015

Mne aj inym kockam dovera ziadost zamietla s odovodnenim, ze ivf mozem absolvovat aj na svk

skaredekacatko
9. feb 2015

Baby je tu nieaka z unionu co jej ziadost schvalili? A preplatili?

katkatop
24. feb 2015

Ahojte, treba sa odvolávať, prípade dať podnet na Úrad pre dohľad - oni sa tomu tiež venujú. Ja som podala dve odvolania a naozaj mi potom preplatili všetky lieky, ktoré mohli - okrem jedného na to som vraj nemala indikáciu. Ak na to máte chuť, bojujte. Tie pravidlá nie sú jasné. Alebo s nimi komunikujte mailom ešte predtým a pýtajte sa konkrétne veci, nech vám to odpovedia do mailu, budete to mať na papieri. To je najlepšie.

misaelka
8. mar 2015

@bibi100 ahoj ziskala si info ako je to nakoniec so schvalovanim liecby darcovskymi vajickami v cr? poist. mam vszp

bibi100
9. mar 2015

Ahojte, zatial mam pisomne vyjadrenie od VSZP, toto mi poslali:

V rámci konkrétnej realizácie jedného cyklu IVF sa na základe verejného zdravotného poistenia uhrádza zdravotný výkonu IVF, lieky potrebné k hormonálnej stimulácii vaječníkov (agonisti alebo antagonisti GnRH a gonadotropíny), k indukcii ovulácie a k následnej luteálnej suplementácii, hormonálny a ultrazvukový monitoring prebiehajúcej stimulácie k IVF.

Samotný zdravotný výkon IVF je uhrádzaný v plnej výške a jeho cena závisí od dosiahnutého výsledku riadenej hormonálnej stimulácie v rámci realizácie jedného cyklu IVF (cena výkonu IVF bez odberu vajíčok cca 183 €, cena výkonu IVF s odberom vajíčok bez prenosu embryí cca 872 € a cena jedného výkonu IVF s odberom vajíčok a aj s prenosom embryí je cca 1170 € ).

Na prevažnú väčšinu liekov a hormonálnych prípravkov si v zmysle tzv. platnej kategorizácie liekov poistenec/pacient určitú finančnú čiastku dopláca, a to podľa druhu indikovaného lieku až do 50% z celkovej ceny lieku. V prípade , že sa jedná o predpis registrovaného lieku neuvedeného v platnej kategorizácii liekov, uhrádza si ho poistenec sám v plnej výške. Druh a množstvo hormonálnej stimulácie, ako aj iných liekov potrebných k realizácii IVF, indikuje ošetrujúci lekár podľa aktuálneho zdravotného stavu pacientky, jej veku a indikácie k IVF.

V prípade darcovstva oocytov ZP uhrádza liečbu pomocou IVF v rozsahu úhrady IVF z preukázaných ováriálnych príčin neplodnosti - príslušné lieky potrebné k stimulácii ovárií (v tomto prípade ide o lieky použité pre darkyňu) + výkon IVF (odber oocytov u darkyne s následným embryotransferom príjemkyni po jej predchádzajúcej príprave). Ostatné náklady spojené s darkyňou a darovanými oocytmi uhrádza poistenka.

V rámci liečby pomocou asistovanej reprodukcie metódou IVF sa t. č. na základe verejného zdravotného poistenia neuhrádzajú výkony mikromanipulácie - napr. výkony ICSI (intracytoplazmatická injekcia spermie), AZH (asistovaný zonálny hatching), PK (predĺžená kultivácia embryí), MESA, TESE (mikrochirurgický odber spermií, semenotvorného tkaniva), PGD (predimplantačná genetická diagnostika), zmrazovacie techniky a KET ( kryoembryotransfer). Cenník týchto výkonov má každé Centrum asistovanej reprodukcie dostupný vo svojom zariadení, alebo uverejnený na svojej internetovej stránke.

suzanecka1
11. mar 2015

dievčatá takže ono to funguje tak, že podám žiadosť do poisťovne teda vytlačím si to z ich stránky, v reprofite mi potvrdia predbežnú cenu, potom potvrdenie od môjho gynekologa a čakám na schválenie...ak mi to schvália môžem začať kupovať lieky v čechách cez lekáreň za svoje aj celý zákrok zaplatím ja a potom si požiadam o refundáciu do poisťovne. rozumiem tomu správne?

sheenka
11. mar 2015

@suzanecka1 presne tak. 🙂

suzanecka1
11. mar 2015

sheenka už si to zabsolvovala či tiež to ešte len riešiš?

sheenka
11. mar 2015

@suzanecka1 ja som to chcela riesit a vsetko som si pozistovala. Ale dovera to neschvaluje,takze idem zasa ako samoplatca.

suzanecka1
11. mar 2015

zasa? už máš za sebou ivf v čechách? ja mám vzp tu som vyčítala, že by to mohli preplatiť, aj keď ja už jedno dieťa mám prirodzene, neviem či nebudú mať problém so sekundárnou sterilitou...

sheenka
11. mar 2015

@suzanecka1 ano,uz mam za sebou neuspechy.. Vszp by to mala preplatit. Od januara prejdem do nej aj ja. Z dovery sa mi uz dviha zaludok. Drzim ti palce!

suzanecka1
11. mar 2015

vďaka aj ja tebe, určite to raz vyjde 🙂

seginiatko
29. mar 2015

@suzanecka1 ahoj, tiez sme sa rozhodli ist na umele do brna. Este len zacinam zhanat informacie ako to cele vlastne funguje , s poistovnou a vsetko okolo toho. Netusim ani kde zacat ci u svojej gyn alebo v poistovni ci kde... Prve dieta tiez mame prirodzene, bez problemov. Teraz mame problem ale iba u muza. Uz si zistila nejake info ? dakujem za vsetky rady 🙂

seginiatko
29. mar 2015

Ahojte baby, ako som uz vyssie pisala, u nas je problem u manzela, kto ma ziadat poistovnu ja ci on ci spolocne ? obaja mame vszp. dakujem.

haimi
29. mar 2015

@seginiatko ty davas ziadost. Ja som im tam prilozila vsetko co som mala. Hormonalny profil, amh, vysledky z laparoskopie a hysteroskopie, spermiogram... bolo mi to prd platne, kedze som mala doveru

seginiatko
29. mar 2015

@haimi ja mam hp z minuleho roku aprila, chcem dat urobit teraz novy, ale u mna je vsjo ok, teda pred rokom bolo 🙂 mam spermiogram, ale je z jula min roku, myslis , ze bude stacit ? ci treba novy ? na nom je napisane, ze odporucaju urologa a IVF . vdaka .

suzanecka1
29. mar 2015

@seginiatko no zatiaľ viem len toľko čo som písala, lebo momentálne stojíme resp. liečime sa teda konkrétne ja, mám zvýšené NK bunky teda mám nasadenú liečbu kortikoidmy na 6 týždňov a potom znova na krv a ak by boli výsledky dobré tak skúsim v brne najskôr IUI to bude moje tretie ale v brne prvé a keď z toho nič nebude tak sa dáme do IVF soft, veľmi som ti nepomohla ale asi by som sa informovala priamo v poisťovni a povedala konkrétny dôvod ivf...

marienka22222
10. apr 2015

@suzanecka1
@seginiatko
My sme tento tyzden poslali ziadost do VsZP, tak som zvedava, ci mi to neposlu s tym, ze nam tam nieco chyba. Vyratali nam to v Reprofite na 60 000 KČ, tak som zvedava, kolko percent preplatia. My sme absolvovali 2 IVF v BA ISCARE, 1. sa nepodarilo opldonit moje vajicka, manzel mal v den OPU zly spermiogram, lebo bral predtym antibiotika, 2. vklad 1 embrya, ale neuhniezdilo sa, tak 3. pokus ideme vyskusat do Ciech, lebo v BA chceli postupovat znova tak isto. V Reprofite nam povedali, ze pojdeme teraz inak. Tak som zvedava, ako dopadneme.

seginiatko
11. apr 2015

@marienka22222 Dakujem za info 🙂 a drzim palce aby vam to do tretice vyslo aj poistovna aj babatko🙂

marienka22222
11. apr 2015

@seginiatko Dakujeme velmi pekne, snad to uz vyjde, ak nahodou nie, tak na dalsie IVF uz nebudem mat silu, ale ani peniaze. Uz teraz sme v dlhoch.

seginiatko
11. apr 2015

@marienka22222 viem si to predstavit, cloveka to ubija. musite si hovorit, ze tentokrat to vyjde vsetko na 100% 🙂

gabika2015
17. apr 2015

ahojte baby, my sa chystáme na IVF s darovanými vajkami. Správne som pochopila, že ZP Dôvera nič z toho neprepláca? Je to dosť veľa peňazí, 4000 eur ☹

landalka
23. apr 2015

Ahojte, mám podobný problém - mám nefunkčné vajecniky , 35 rokov a ešte nemám dietatko. Chceme s priateľom sa pokúsiť otehotniet s darovanymi vajíčkami. Vybrali sme si Reprofit v Brne a stojíme pred problémom s tlacivami na základe ktorých by nám VZP mohla uhradiť aspoň časť liečby v CR. Ak nám môžete pomôcť hlavne s odôvodnením potreby poskytnutia zdrav. starostlivosti v CR - je jasne že by sme to mohli podstúpiť aj na SK , ale nechceme! Pochybujem že môjho gynekológa napadne nejaký rozumný dôvod ktorý napíše na tlačivo. Ak by ste vedeli o nejakej formulacii ktorú by schválila poisťovňa- prosím napíšte , moc nám pomôžete. Vďaka

kikuska21
28. apr 2015

ahojte. chcem sa len spytat ako to je s liekmi co mi preplaca poistovna, musim si ich vybrat len v lekarni v CR? ci mozem aj v priamo v centre asistovanej reprodukcie?

peter_d
12. máj 2015

@marienka22222 Ahoj Marienka, vedela by si mi prosim Ta dat tip na to, co vyplnit do ziadosti pre zdravotnu poistovnu na pre platenie IVF? Odovodnenie, preco IVF v Brne a nie v SR

marienka22222
12. máj 2015

@peter_d No my sme 2x absolvovali IVF v BA a treti raz sme chceli ist uz do Brna, a v tej ziadosti od poistovne VSPZ aj boli udane na vyber moznosti, nieco v tom zneni, ze uz sa vycerapali vsetky dostupne moznosti liecby na Slovensku a pri liecbe v zahranici sa ocakva moznost zlepsenia zdravotného stavu. A aj obvodny gynekolog vypisoval do papierov, ze uz nevidime zmyslel v pokracovani liecbe na Slovensku, ked sa to tie dva razy nepodarilo.

brona110
10. jún 2015

Darujem estrofem, len osobny odber v BA.

naveen
11. jún 2015

Baby, prikladate k ziadosti originaly ci stacia kopie?

kako23
11. jún 2015

@naveen kopie stacia.
Prikladam link na clanok, ktory som sa snazila napisat co najjednoduchsie ako postupovat pri ziadosti na IVF co Ciech.
Snad Vam pomozu moje skusenosti:
https://www.modrykonik.sk/blog/kako23/article/preplatenie-ivf-v-brne-m7sbzz/

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre