icon

Alkohol a cigarety v tehotenstve

14. máj 2025

Ahojte, prosím neodcudzujte ma. Keď som zistila že som tehotná, bola som v 8 týždni tehotenstva. Opustil ma partner, mala som problémy v práci takže som si aj napriek tomu že normálne nepijem dopriala každý večer tvrdý alkohol, aj 7 poldeci. Tak isto aj pól krabčky cigariet denne. Keď som zistila že som tehotná tak som s tým samozrejme hneď prestala, ale predsa podľa výpočtov som bola už v 8tt, čo potvrdil aj gynekológ.
Ja teraz kvôli tomu alkoholu a cigaretám zvažujem interupciu, nechcem na svet priviesť dieťa s nejakým vážnym poškodením mozgu pripadne s FAS. Mám ešte trošku času na rozmyslenie, som 10 tt. Vôbec neviem čo robiť. Dieťatko by som chcela aj keby som na neho bola sama, ale predstava že by bolo postihnuté kvôli mojej hlúposti ma strašne ubíja. Bojím sa. Partner sa so mnou rozišiel v úplnom začiatku môjho tehotenstva. Neviem čo robiť. Možno hľadám len slová útechy… gynekológovi som samozrejme o mojom popíjaní a fajčení nič nepovedala lebo sa hanbím

avatar
s11e22
14. máj 2025

Ahoj. Chápem ze máš strach je to normálne. Niesom odborník ale podla toho co viem tak v týchto prvých týždňoch kopec žien ani nevie ze je tehotných a tiež si dá alkohol,cigarety. Prvé 3 mesiace sú vlastne o tom ze sa môže stať hocičo hocikedy, a ak by bol plod nejak poškodený tak by došlo k spontannemu potratu. Nejdem ani moralizovat ani nič lebo je to tvoje telo a tvoje babo takže rozhodujes ty a vôbec nikto nemá právo ta nejako odsúdiť. Ale ak máš naozaj strach iba o to ci bude babo v pohode tak si myslím ze bude, daj sa do pohody ❤️ a ak sa rozhodneš inak, tak ti prajem veľa veľa síl.

avatar
kavasmliekom
14. máj 2025

Nerozumiem sa do toho, našťastie nepijem ani nefajčím...ale veľa času na rozmyslenie nemáš.
Držím prsty v správnom rozhodnutí.

avatar
s11e22
14. máj 2025

A taktiež sa stávajú aj veci kedy žena ktorá ma naozaj ukážkové tehotenstvo stravu všetko tak sa narodí choré babo. Treba proste veriť, kopec žien prvé týždne robilo aj horšie veci... pojdes potom na vysetrenia , ak by bolo nieco zle extremne tak existuje aj potrat zo zdr dovodov. Ale to je tiez tvoje rozhodnutie. Mozes a nemusis s nim suhlasit.Ak by si sa chcela vyrozprávať poradiť, niesom 5 nasobna mama a ani gynekológ ale minimálne ti môžem dat pohľad na to bez odsudzovania a možno trošku aj namotivovat. 🙂

avatar
nin12345
14. máj 2025

Ale prosím ťa za tak krátku dobu sa nič nestalo FAS sa vyskytuje u detí ktorých mamy sú vyslovene alkoholičky minule som počúvala podcast kde sa vyjadroval špecialista na túto problematiku a hovoril že tam musí byť matka stále doslova ozrata celé tehotenstvo že to sa s občasného pitia neudeje. !samozrejme už nepi ani glg! A fajčenie do 8tt? Myslím si že tiež okej. Je veľa žien aj čo celé tehotenstvo fajčili a ich deti sú okej aj keď samozrejme ani fajčiť v tehotenstve nie je dobré. Myslím si že dáke rizika sú tam minimálne a nešla by som kvôli tomu na potrat ak to tak necítiš

avatar
selena_luna
14. máj 2025

V 8 tt sa dieta len pripaja pupocnou snurou k matke, v 12 tt sa pripoji uplne. Takze do 8 tt k nemu alkohol ani cigarety nejdu priamo cez krv, ziviny ma zo zltkoveho vaku. V tom case dieta najviac ohrozuju napriklad tvoje infekcie, horucky, Porozpravaj sa o tom otvorene s gynekologom, ako to vidi on a co ti odporuca. Ale podla mojho skromneho a laickeho nazoru mu to pravdepodobne neublizilo tak ako si myslis.
Moja kamaratka napriklad nedostala menzes a na radu starych mam sa nalievala cervenym vinom, aby ho spustila. Po asi 2-3 tyzdnoch menzes stale nikde...proste jej to nedocvaklo, tiez to vlastne zistila na 7- 8 tt. Nakoniec su to dvojcata, velmi zdrave, sikovne a mudre.

autor
14. máj 2025

Lenže ja som toho pila naozaj veľa, niekedy to bolo aj viac ako 7 poldecákov, možno aj 0,5 litra tvrdého alkoholu 🥺 ja som z tejto situácie naozaj veľmi zúfalá.
Viem, že sú aj matky ktoré pijú aj fajčia cele tehotenstvo a dokonca aj drogujú. Deti majú zdravé ale to nemusí byt môj prípad…. Vraj je dieťa na tela matky napojené už skôr ako v 12tt a nevyzivuje sa len zo zložkoveho vaku… baby aj revem už asi dva týždne aká som sprostá… bojím sa o dieťa ale zároveň sa bojím aj následkov interupcie

avatar
selena_luna
14. máj 2025

To sa nevravi, je fakt ze od 8 tt sa uz napaja, teda cast vyzivy berie od teba a od 12 tt je napojene uz uplne. Naozaj sa porad s gynekologom ako situaciu vidi on, najlepsie ti poradi. Mozes si vypytat aj nazor druheho gynekologa. Nebudu ta sudit.

avatar
kiki68
14. máj 2025

Do 8tt to nie je tak napojene, ze by sa vela stalo. Tam to podla mna riesi preventivne priroda, nakolko ked neboli testy, tak zenam zacalo byt zle atd okolo 8tt. Podla mna tie nevolnosti a vyrazne priznaky priroda takto sama zariadila. Ja by som sa toho tak nebala. V prvom tehu som do 6tt tiez nieco vypila, mne vysiel neg test a isli sme von. Sklamana som co to vypila. Potom som zistila o dva dni, ze som fakt tehu. Mala som dokonca v tom 5/6tt aj rtg zubov. Ako tam sice davaju tu vestu, no ale super. Dieta je v poriadku.

avatar
marianarem
14. máj 2025

Urcite to konzultuj s gynekologom, videl uz urcite vselico. Ja mam kamosku, ktora neplanovane otehotela ako studentka, do nejakeho 3-4 mesiaca si to akoby nechcela pripustit, bola asi v soku, chodila s nami normalne na akcie ako predtym, vypila si, zapalila. Dieta ma zdrave, uz dospele a vzdy bola a je vynikajuca mama.
Ja by som sa mozno ale pre buducnost snazila podchytit to nutkanie takto velmi pit, ked ti je psychicky zle. Ak si dieta nechas, vyhladala by som kvoli tomu radsej psychologa. Totizto dieta vie byt neskutocna zataz a budes nan sama. Vela zien prave v tomto obdobi zacne siahat po alkohole, takze ja by som riziko videla skor tam.

avatar
spenat9
14. máj 2025

Pripajam sa, ja poznam dva pripady zo svojho okolia kedy baby boli total spite, jedna si dala aj drogy a az potom zistili ze su tehotne a obe maju deti uplne zdrave

avatar
terezkaarthuramax
14. máj 2025

Drzim ti palce aby si sa spravne rozhodla.. povedz to odbornikom gynekologovi, psychologovi pomozu ti.

avatar
priscilla07
15. máj 2025

Najskôr ho nechtiac priotraviš a teraz ho chceš pre istotu zabiť. Je to super že si včas prestala, neboj sa, su tam obrovské regeneračné schopnosti počas vyvoja. Držím palce aby si porodila krásne dieťa ❤️