Čo je vlastne tvrdnutie brucha?

adus120
8. mar 2017

Stale sa ma na poradni pyta sestricka ci mi netvrdne brucho... a ja furt poviem, ze nie, lebo nerozumiem ani co vlastne to tvrdnutie brucha je... mne sa totiz cele tehotenstvo zda tvrde, ale to je asi normalne ked tam mam babo 😀

zuzulkaba
8. mar 2017

To urcite zistis,ked to budes mat..neviem ti opisat ten pocit,ale akoby sa ti z brucha zrazu staval kamen..ja som si to tiez nevedela predstavit,ale hned ako sa to stalo som vedela,ze to je ono 🙂

domisteve
8. mar 2017

@adus120 mne sa vzdy, hlavne teda vecer zda, ze mam tvrde brucho. Ale ked mi ho niekto ,pomacka' tak povie, ze nie je tvrde. Takze tiez neviem ci sa to len mne zda alebo ked fakt tvrdne tak to je uplne ine ..kazdopadne dufam, ze to ani nepocitim 😊

adus120
autor
8. mar 2017

@zuzulkaba tak som to zrejme este nemala zatial... a to som uz v 25tt 🙄

anjelic
8. mar 2017

Pri tvrdnutí brucha cítiš aj také mierne pobolievanie v podbrušku... sú to také nepravidelné sťahy maternice a treba si to odsledovať... http://www.babyweb.sk/tvrdnutie-bruska-v-tehote...
@adus120

adus120
autor
8. mar 2017

@domisteve no presne, ale mne cely den pripada tvrde, ale mozno je to len tym ze je tam dieta... ked bolo mensie tak som zvykla lezat na chrbte a videla som taku gulku ci hrbol na jednej strane brucha akoby sa tam babo nasackovalo do kopky ci co 😀 a ked som sa dotkla tak bolo tiez tvrde na tom mieste a to iste aj teraz len je uz vacsie a zvyknem citit kopance uz aj niekde vysoko medzi rebrami ako je zaludok.... predtym len od pupka dolu... ale to tvrde citim na dotyk len tak kde je dieta stale nie v nejakych intervaloch tak neviem...

monika4991
8. mar 2017

Mne zacalo tvrdnut v 31tt takmer kazdu druhu minutu z nicoho nic. Je to dost neprijemne a je to uplny tlak do brucha az je fakt uplne tvrde chvilku a potom zase zmekne. Tvrdnutie brucha su vlastne kontrakcie. Podla tej intenzity tvrdnutia meraju ake silne kontrakcie mate... Bola som kvoli tomu hospitalizovana 2 tyzdne mi isli stale infuzie magnezia a aj tak som porodila predcasne

monilik
8. mar 2017

@adus120 tvrdnutie brucha su vlastne kontrakcie. najlepsie sa daju pozorovat, ked lezis uvolnene na chrbte, pripadne v polosede na gauci, kedy brusko nie je napnute, ale uvolnene. a prebieha to tak, ze postupne sa cele brusko stiahne, ostane na dotyk tvrde a nasledne po chvilke sa znovu postupne uvolni. pokial sa vypuci iba cast bruska a ostatna je makka, to sa puci bábätko. pri kontrakcii stvrdne komplet cele brusko. este si v relativne nizkom tyzdni, takze nejake extremne tvrdnutie by som necakala, vo vyssich stadiach to uz bude castejsie a intenzivnejsie.

miadi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lenocka5685
9. mar 2017

Nme zacolo tvrdnut brucho 25tt a nie je to dobré poslali ma do nemocnice tam som musela ležať 2 týždne na infúziách tvrdnut tie brucha je ako keby sa ti brucho nachvíľu premenilo na kameň je úplne napnuté taký nepríjemný pocit a trvá to chvíľu

shia
10. mar 2017

baby, a co sa s ty tvrdnutim bruska da robit...? co mam spravit alebo nespravit, ked mi zacne tvrdnut?

akronop
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
monika4991
10. mar 2017

@akronop nepovedala by som, že ked to zenu obtazuje berie magnezium. Mne zacalo v 31tt tvrdnut kazdu druhu minutu. Nastastie som bola prave v nemocnici tak mi hned nasadili infuzie a teda dva krat prijemne to nebolo dva tyzdne byt napichnuta na kanylu a este aj spat s tym ze ti ide infuzia. Tri krat denne mi merali ozvy a vzdy som tam mala zaznamenane "zevraj dost silne kontrakcie" aj napriek infuziam. Domov ma pustili uz ked som mala tak jednu konrakciu za 15min s tym ze mam jest tabletky Mg a kludovy rezim. Porodila som 35tt. Maleho hned v den pôrodu prevazali do inej nemocnice 7 dni bol v inkubatore isli mu dvoje atb a to som mala aj napichane kortikoidy na vyvin plucok. A to sa ani nevyjadrujem ze som s nim nemohla tam byt kym v inkubatore bol a ohladom pristupu ku kojeniu tiez cele zle. Nastastie som mala vela mlieka a kojim doteraz chvalabohu (mame 10mesiacov) ale len vdaka mne.
Tým som chcela povedať, že urcite by som to nenechala len tak ked by mi zacalo tvrdnut. Ani by som si nenasadila sama len tie tabletky lebo nehovorim ze musi, ale moze to byt aj vaznejsie tvrdnutie a riskovat sa neoplati...
Kazdy dalsi den ked dieta vydrzi v brusku je dobry =)

akronop
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
adus120
autor
11. mar 2017

@miadi hej to bude potom zatial len babatko asi... ked sa kus hemzi alebo natahuje tak niekedy citim taky tlak ci co, to nebude zrejme to tvrdnutie... no dobre urobim si videa 😀 a ked vyrastie tak mu ukazem co robilo v brusku 🤰

adus120
autor
11. mar 2017

@akronop akoze mne nic nenj, len som chcela vediet co to vlastne je lebo sa ma na kazdej poradni sestricka pyta ze ci nemam tvrdnutie a to som teda nemala nikdy pocit nejakeho tvrdnutia alebo som to len neregistrovala, len tak zo zvedavosti ze na co sa ma to vlastne zvykne pytat... 😀

enusamt
11. mar 2017

@adus120 úprimne povedané, tak tvrdnutie brucha je dosť nepríjemná a nepohodlná údalosť... zo začiatku sa to u mňa prejavovalo tak, že mi zrazu tvrdý kameň narástol v bruchu a gniavil mi vnútro.. a časom to prešlo ako keby aj na vonok ... buď sa to prejavuje ako zvláštna, neznáma bolesť alebo silná menštruačná vystreľujúca do krížov... pomáha magnézium a kľud...

kým to nemáš, tak je to super.. vychutnávaj si bezproblémové tehuľkovanie 🙂
u mňa sa zas v kuse vypytujú na puchnutie rúk a nôh 🙂

jeemima
11. mar 2017

@adus120 mne to tvrdnutie prislo ako keby sa nozkami dietatko zaprelo a tlacilo chrbatikom von moje brucho (to len na opis situacie jasne ze to nebolo tak ), to urcite budete vediet ze ide o tvrdnutie je to neprijemny pocit, taky tlak a po chvilinke pominie...

liv1
11. mar 2017

@adus120 presne to tvrde co si citila tu hrcku na jednej strane tak to je tvrdnutie 😉

liv1
11. mar 2017

@shia tvrdnut moze. Tak do 10 - 15 krat denne. Aj pomaly zacne, maternica sa tak pripravuje na porod su to tzv. braxton-hixove kontrakcie. Ale. Ked je to prilis casto (napr ja som mala od 21. tyzdna aj 40x za den), je to vela, treba klud, maternicu ukludnit dava sa vtedy magnezium, guajacuran, ked to nezabera dostatocne a krcok sa skracuje kvoli tomu, alebo makne, ide sa do nemocnice na silnejsie lieky.

liv1
11. mar 2017

@shia teda keby to bolo prilis casto treba len povedat dr 😉, ona ti uz povie co a ako 🙂..

kamtocumis
11. mar 2017

Ahoj mne to začalo v 25tt cítila som to skôr ako tlak než bolesť akoby mi niekto cele brucho dal do zveráka a keď stvrdlo tak sa naplo buď doprava alebo do ľava a na dotyk bolo úplne tvrdé , vyzeralo to hrozne teda aspoň mňa z toho až zmrazilo. Doktor mi predpísal magnézium ale nepomohlo bolo to stále častejšie nakoniec sa ukázalo,že sa otváram už v 33t, ak ti netvrdne bud rada ;) a nic nerob,ja som vela upratovala a tym som si to pokaslala

adus120
autor
12. mar 2017

@jeemima vazne? Presne taky pocit zvyknem mat akoby sa babo natahovalo aj citim presne v tych miestach pohyby aj ked prilozim ruku na brucho ze sa hybe... a tiez citim taky tlak ale niekto to tu opisoval ze zvyknu byt krce pri tom alebo ze ako kamen v bruchu ci brucho vo zveraku a teda zas taky pocit nemam, len ten tlak ked sa hybe citim... tak teraz neviem, co z toho citim, ci to bude to tvrdnutie alebo sa len babo natahuje🙄

miadi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
adus120
autor
14. mar 2017

😅 potesiiii... Tak asi skor to babo, neviem fakt... Sama nejake tvrdnutie neregistrujem, jedine ze o tom neviem alebo co

mydielka_od_domky
26. mar 2017

no ja som asi cudna, ale som v 34.tt tiez neviem co to je :D jedine co ma mala obcas poriadne tlaci, ale tvrdnutie stale nic.. alebo o tom neviem.. ja som dost neskoro zacala citit aj pohyby babatka, mozno som menej citliva alebo co. Dufam, ze aj pri porode to budem citit menej :D

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre