Epilepsia a antiepileptika Gabapentin v tehotenstve

vojtekovad
2. máj 2013

Kočky, chcem sa na vás obrátiť,hlavne na tie, ktoré máte epilepsiu, alebo poznáte niekoho kto ju má. Mám obavy, zatial bejby neplánujeme, budúci rok bude asi svadba, tak domčeka chceli by sme tak za 3 roky približne bejby, ale mám veľké obavy. Mám epilepsiu, no záchvat som nemala 9 rokov a celkovo som mala iba 2, po nastavení liečby nič. Ale ja som nervák a taktiež pri vysilení pociťujem trpnutie úst, čela a rúk, pre to beriem ešte udržiavaciu dávku minimálnu ktorá už nie je ani liečebná GABAPENTIN 300 mg 2 x denne. Doktor sa mi bojí vysadiť a ja tiež. Zatial čo viem o epileptičkách majú zdravé deti a všetko bolo v pohode a brali LAMICTAL, ten sa vraj "môže" ale na ten som alergická. Čítala som, že treba brať kyselinu listovú a antioxidanty aby sa telo prečistilo od škodlivín, ale neviem či to stačí......
Viete mi dať nejaké rady? Bral niekto GABAPENTIN počas tehotenstva? Máte epilepšiu a máte deti? alebo poznáte niekoho kto ich má? všetko dopadlo ok? veľmi prosím o rady a príbehy atd............ pomôže všetko. Ďakujem

kgnm
3. máj 2013

@vojtekovad No, ja beriem Lamictal, alergicka som na ine lieky... V tehotenstve mi davku znizili, ale mala som v 8. mesiaci zachvat... (mala som zachvaty len 3 - vzdy po 3 rokoch). Vsetko bolo ale ok, po zachvate som lezala v nemocnici na pozorovani, ale nic sa nestalo, dcera je absolutne zdrava. Lekari vraveli, ze je to velmi individualne ako organizmus v tehotenstve zareaguje. Co mala moja lekarka skusenosti, zenam vacsinou pocas tehotenstva zachvaty ustupili, resp. sa znizil ich pocet. Ak budes planovat dieta, zacni uz predtym uzivat kyselinu listovu. Ak je tvoj liek v tehotenstve nebezpecny, mozno mozes skusit jeho zmenu za iny uz teraz...

vojtekovad
autor
3. máj 2013

velmi pekne ďakujem za odpoveď, tak vraj všetky lieky sú škodlivé hlavne valproáty, našťastie ten neberiem, nemám moc za čo zmeniť, vraj gabapentin je ešte ako tak dobrý, ale nestretla som sa s nikým kto ho užíva a má deti 😒 , všetci len Lamictal 😒 ............... ja nie som alergická na žiadne lieky ani som nikdy nebola, iba na tento jeden :( prečo práve na tento :( ano, kyselinu listovú a antioxidanty beriem preventívne už teraz, dosť sa zaoberám zdravou stravou a vitamínmi, len potrebujem niekoho spoznať, kto berie GABAPENTIN ☹ Veľmi pekne ti ´dakujem, aj tak si ma dosť povzbudila. Ja som inač bez zachvatov 9 rokov, mala som iba 2 x a po nasadení liekov vôbec, ani počas znižovania. Beriem teraz už iba udržiavaciu dávku ...........

kgnm
3. máj 2013

@vojtekovad A si alergicka na ucinnu latku Lamictalu - lamotrigin? Lebo tato latka je napr. aj v lieku Lamotrigin, na ktory som ja alergicka - to znamena, ze ja nie som alergicka na tuto ucinnu latku, len na nejaku pridavnu. Mozno Lamotrigin by ti vyhovoval alebo ine generikum.

vojtekovad
autor
3. máj 2013

kgnm veľmi pekne ti ďakujem za odpoveď, toto ma nenapadlo, skúsim poštudovať príbalové letáky, ale tak nikdy som na nič nebola alergická iba na tento jediný liek, vyhodili sa mi malinké vyrážky na rukácha lekárka povedala že som alergická, čiže neriešili sme či na lamotrigin, alebo prídavnú zložku, ale skúsim sa v tom povrtať 😉

vojtekovad
autor
3. máj 2013

ale aj tak budem veľmi rada, ak sa ešte niekto ozve, kto čo i len pozná niekoho s epi a berie iné lieky ako lamictal 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre