Je rovnaká krvná skupina rodičov A1 nebezpečná?
Ahojte, chcela by som sa spýtať, či niekto viete ako je to s krvnými skupinami rodičov. Máme s manželom rovnakú krvnú skupinu A1 pozitiv a neviem, či to nie je nebezpečná kombinácia pre vývoj dieťatka. Ďakujem.
Stručné zhrnutie
- Rovnako posúdená ABO krvná skupina rodičov (napr. obaja A1 pozitív) sama o sebe vo väčšine prípadov nepredstavuje riziko pre dieťa a medicína ju považuje za neškodnú.
- Hlavné riziko pri tehotenstve sú inkompatibility Rh faktora, konkrétne keď má matka Rh negatívny a otec Rh pozitívny; riešenie zahŕňa sledovanie protilátok počas gravidity a podávanie anti‑D imunoglobulínu (Rhega).
- Preventívne postupy v praxi zahŕňajú vyšetrenia protilátok v tehotenskej poradni (viaceré odbery počas tehotenstva), podanie Rhegy do 72 hodín po pôrode a v niektorých centroch aj jednorazovú dávku okolo 28.–29. týždňa alebo po invazívnom zákroku (amniocentéza, kyretáž).
Najčastejšie otázky
Q: Je nebezpečné, ak majú rodičia rovnakú ABO krvnú skupinu (napr. obaja A+)?
A: Nie, rovnaká ABO skupina ako taká nie je považovaná za rizikovú podľa diskusie; problém sa týka predovšetkým Rh faktora, nie zhodnej ABO skupiny.
Q: Kedy vzniká riziko hemolytickej choroby novorodenca súvisiacej s Rh faktorom?
A: Riziko nastáva, keď má matka Rh‑ a plod Rh+; pri prvej gravidite je to zvyčajne menej závažné, problém sa môže prejaviť pri následnom tehotenstve v dôsledku tvorby anti‑D protilátok v matke.
Q: Ako sa prevencia Rh inkompatibility vykonáva v praxi?
A: Prevencia zahŕňa opakované odbery na sledovanie protilátok počas tehotenstva (v diskusii spomínali trikrát), podanie anti‑D (Rhega) do 72 hodín po pôrode a podanie Rhegy po potratoch, amniocentéze alebo krvnej transfúzii.
Q: Kedy sa Rhega alebo anti‑D podáva počas tehotenstva?
A: V diskusii ženy uvádzali, že Rhegu podávajú do 72 hodín po pôrode, niektoré pracoviská podávajú profylaktickú dávku v 28. týždni, a hematológovia odporúčajú aj preventívne podanie okolo 29. týždňa.
Q: Ako zjistím krvnú skupinu otca dieťaťa, ak ju nepoznáme?
A: Otcovu krvnú skupinu môže zistiť obvodný lekár na žiadosť s výmenným lístkom, transfúzna stanica ju urobí ako samoplatca (v diskusii uvádzané ceny 180 Sk a 200 Sk) alebo sa ju dá nájsť v záznamoch z pôrodnice, ak tam bola zaznamenaná.
Q: Ktoré iné protilátky alebo faktory môžu byť významné okrem Rh?
A: V diskusii boli spomenuté ďalšie antigény a systémy ako Kell a Duffy a fakt, že protilátky proti nim môžu spôsobiť hemolýzu, hoci tieto situácie sú zriedkavé a priebeh býva miernejší než pri anti‑D.
Závery z diskusie
Zhoda
- Rovnako zhodná ABO krvná skupina rodičov sama o sebe väčšinou nie je riziková pre dieťa.
- Riziko pri nezhode súvisí predovšetkým s Rh faktorom, keď je matka Rh‑ a otec Rh+; lieči sa sledovaním protilátok a podaním anti‑D (Rhega).
- Rhega sa má podať po udalostiach zvyšujúcich riziko senzibilizácie (pôrod Rh+ dieťaťa, potrat, amniocentéza, transfúzia) a väčšina praktík podáva dávku do 72 hodín po pôrode.
Sporné názory
- Niektoré príspevky v diskusii tvrdili, že rovnaké krvné skupiny môžu byť „nebezpečné“ alebo viesť k postihnutým deťom; proti tomuto tvrdeniu stojí konsenzus odborných vysvetlení, podľa ktorých je hlavným rizikom Rh inkompatibilita.
- V praxi sa líši postup pri profylaktickom podávaní Rhegy počas tehotenstva (28. tt vs. 29. tt vs. len po pôrode), pričom niektoré krajiny/pracoviská dávajú injekciu už v 28. tt a iné len po pôrode.
Otvorené otázky
- Aký jednotný postup (časovanie a indikácie) by mali presne sledovať jednotlivé ambulancie v rôznych regiónoch pri profylaktickom podaní anti‑D v tehotenstve?
- V ktorých konkrétnych situáciách je vhodné vyšetriť otcove protilátky alebo genetické podskupiny krvných systémov nad rámec bežného vyšetrenia Rh?
Spomenuté značky a firmy
primar.sk,babetko.sk,darujkrv.sk,transfúzna stanica,hematológia,imunológia,Rhega,Modrykonik.sk,mamaaja.sk
Spomenuté produkty a metódy
Rhega,anti‑D imunoglobulín,vyšetrenie protilátok (kombi alebo Coombs),amniocentéza,kyretáž (kuretáž),transfúzia krvi,odbery krvi počas tehotenstva (viacnásobné skríningy),podanie Rhegy do 72 hodín po pôrode,podanie profylaktickej dávky v 28. týždni/29. týždni,vyšetrenie otcovskej krvnej skupiny na transfúznej stanici,testy na Kell a Duffy antigény
Miesta a osoby
Bratislava,Írsko,USA,Kuvajt
chcem sa spytat....ja som AB - , mala som 2 potraty a po ziadnom mi nepichli injekciu Rhega. Moj priatel je AB +. Planujeme dieta. Bude problem?
Ahojte môžem sa opýtať????Ak muž má krv B pozitív a ja A negatív bude problém z donosením bábetka???Za odpovede Ďakujem.
@sandra078 Ahoj pokial ti to skutocne nepichli tak to problem bude, treba to velmi dosledne odsledovat pocas tehotenstva aj po porode resp. mozno este pred otehotnenim urobit vysetrenie na protilatky.
@alusik13 Ahoj s prvym babatkom zvycajne problem nebyva, s vynimkou ze tvoja Rh negativna krv prisla uz niekedy do bezprostredneho kontaktu s Rh pozitivnou krvou. Najcastejsie sa k tomu dochadza pocas prveho porodu (potratu, preruseni) a potom uz v dalsom tehotenstve byva problem, da sa tomu zabranit ale treba urobit potrebne opatrenia a kazdopadne na to upozornit lekara.
Inak... ked je zena Rh negativna a muz Rh pozitivny, dieta moze byt aj Rh negativne a vtedy problem nie je iba ak by bolo aj dieta Rh pozitivne.
Alebo AK nevedia zistiť presne rh faktor u matky, ako u mňa :( tak nevedia ako postupovat, ale protilatky zatiaľ netvorim...
Ahojte chcem sa Vas spytat,som v 12.tyzdni a poslali ma na geneticke testy,zevraj na odber krvy,lebo ze babatko ma zvysene NT(to je šija babatka) a ze by mohlo byt postihnute ak by sa to este zvysovalo.Tak ci nahodou neviete niekto o tom nieco.Dakujem
Prosim vas vie mi niekto povedat ake konkretne OPATRENIA existuju v pripade, ak by sa u rH negativnej mamy (s rH pozitivnym otcom) zistili zvysene protilatky? Nikde som sa nedocitala ako sa to da riesit, len ze sa matka sleduje... No ale co ak sa narazi na problem?
Da sa utlmit imunitna reakcia matky, da sa nieco pichnut? Moj doktor mi to vobec nevysvetlil, aj ked som sa ho pytala. Za kazdy odpoved dakujem.
@barbade Protilátky proti Rh faktoru ( RhAb ) u Rh-neg. ženy sa v tehotenstve vytvárajú vtedy, ak plod je Rh pozitívny a zároveň dôjde k tzv. izoimunizácii matky, to zn., laicky povedané, k úniku Rh faktoru plodu, teda jeho Rh+ krviniek do krvi matky, ktorá tento faktor nepozná, teda začne vytvárať proti nemu protilátky. Pri fyziologickom priebehu tehotenstva, sa to nestane, lebo normálne nedochádza k styku krvi matky a plodu, sú to dva PLNE ODDELENÉ systémy. Sú však situácie ( porušená placenta, rôzne zákroky počas tehu, amniocentéza a pod.), ktoré MôŽU spôsobiť, že Rh poz. krvinky plodu sa do krvi Rh neg. matky dostanú a RhAb matka tvoriť začne. Preto každá Rh neg. matka je v tehu sledovaná , či sa u nej Rh Ab objavia alebo nie. Pri prvom tehu spravidla nedochádza k vytvoreniu takého množstva protilátok, aby bol plod ohrozený. To sa väčšinou stáva až v nasledujúcich tehu. Preto, keď takáto matka porodí dieťa, ktoré je Rh+, sa jej do 72 hod. pichne injekcia ( Rhega ) s protilátkou proti Rh+krvinkám plodu, ktoré sa mohli do krvi matky dostať, aby ich vychytala a zneškodnila a matka si tým pádom nebude tvoriť ďalšie RhAb. Je to opatrenie na ochranu ďalších tehu, ale aj novorodenca, ktorého práve porodila, lebo RhAb prechádzajú aj do mlieka a takto by mohli dieťatko ohroziť. Ináč, Rhega by sa mala preventívne pichnúť každej Rh neg. tehotnej v 28.-30. tt. na skoré zabránenie prípadnej izoimunizácie.
@luthien35 No to je pekne zhrnutie, dakujem, mas pravdu. Skoda ze moj doktor si neda tolko namahy takto to podat, aspon na upokojenie.... Podla poslednych vysledkov nemam protilatky zvysene a v 28tt dostanem Rhegu, tak budem kludna a spokojna 🙂 Velmi sa mi ulavilo, bol to pre mna celkom strasiak.... Este raz diky za tento summary!
@mucher Je to sice riadne stara tema, ale je to mozne aby 0+ a B+ mali A+ Viem, ze vsade sa pise, ze 0 a B= bud 0 alebo B No u nas to tak nie je. Stava sa, ze niekedy sa geny skrizia a vytvory sa nova skupina ako napr. u nas. Tiez ma to moc prekvapilo, ked mi povedali krvnu skupinu mojho drobca 🙂
@pasarica Ahoj,"nová" skupina nevznikne. Dieťa zdedí vždy len gény od rodičov: jeden od otca a jeden od matky a vznikne tak nový genotyp. Záleží od toho aký genotyp máte vy dvaja. V učebniciach sa uvádza že dieťa može byť len B alebo 0
Matka 00+ otec BB/B0= dieťa B0/B0, 00, vylúčené skupiny: AA, BB, A0, 00, AB/ AA, BB, A0, AB. Ja som sa priznám sa vo svoje konkrétne s týmto nestretla, ale tým netvrdím, že to "nemôže byť a nebudem tvrdiť, že otec je vylúčený 😀 . Medicína je ženského rodu, tak je možné všetko. Ak máš nejaké pochybnosti treba sa popýtať na hematke, alebo transfúzke a či máte dobte vyšetrené skupiny vy dvaja
@mucher Pochybnosti nemam. Krvne skupiny s manzelom mame take, ake som uviedla. Aj mna prekvapilo, preco maly ma skupinu A. No doktori vraveli, ze je to mozne, ze vznikaju vinimky, ale tych je velmi malo a o tych si sa asi este nedocitala.A zaujimave na tom je, ze aj ked ma maly inu krvnu skupinu, aj tak zdedil po manzelovi ochorenie, ktore je dedicne. A otec je urcite isty, inak by som bola asi dalsia panenka Maria : -)
@mucher Veru tak, mozne je asi vsetko 🙂 Ani som necakala, ze sa v tejto diskusii pod tymto nazvom, docitam aj o nasom pripade (0+B=A). Vinimky existuju a my sme jedna z nich. Ak zistim o tom nieco blizsie, urcite to sem pridam. Ja som sa do tejto diskusie dostala nie nahodne, ale zaujal ma nadpis. Docitala som sa, ze nielen pri Rh NEGATIVNYCH zenach dochadza ku inkompatibilite medzi zenou a dietatom, ale ze tento pripad izoimunizacie (telo matky vytvara protilatky) moze nastat aj vtedy, ak je zena krvnej skupiny 0+ a dieta zdedi krvnu skupinu A alebo B. Pisalo sa o dost zlych nasledkoch, tak ma to trochu vystrasilo. Chcem si o tom pozistovat co najviac, skor nez sa rozhodneme pre druhe babo. Urcite sa o probleme porozpravam aj s hematologickou a dufam, ze ma ukludni a poda len pozitivne info.
Ahoj, mne prave volala sestricka od mojho lekarka, ktora mi povedala ze po poslednom odbere zistili v mojom tele protilatky a ze mam prist na kontrolny odber. Som v 13t a ostala som vyplasena lebo pred 4 tyzdnami som bola u mojej lekarky v zahranici (mam cele tehotenstvo komplikovane - raz na Slovensku raz v zahranici) a ta mi uz vtedy ked zistila ze mam skupinu Rh neg. pichla injekciu (tu na vychytavanie protilatok)a povedala mi ze tato injekcia by sa mala pichat raz za 3 mesiace pocas tehotenstva. Dufam, ze budeme s malinkym v poriadku. Teraz som hned nabehla na net a nasla som tieto celkom dobre info http://hospital.blood.co.uk/library/pdf/2012_pr... , http://www.livedoctor.cz/home/detail?id=675 Jedine coho sa bojim a co som sa tam prave docitala je, ak by boli prilis velke mnozstva protilatok v tele matky je nutne vyvolat predcasny porod. A tiez mi nie je jasne ako sa ta krv dietata dostala do mojeje krvi nakolko som stale v klude a po poslednej kontrole mi povedal lekar ze vsetko je s babatkom v poriadku.
no lucinocka tak to je je blbost, lebo moja mama je RH- a porodila 10 deti (nie sme romovia podotýkam len sme krestania a moji rodicia chceli mat vela deti), inak moja sestra ma už 5 deti - ona je Rh- a manzel Rh+ tiez jej po porode pichli len injekciu, dalej moj svagor je zo 7 deti a jeho rodicia mali tiez odlisne Rh faktory a vsetci su OK 🙂 takze ženy nestraste nas, ktore sme Rh- a manzelov mame Rh+, vsetko bude dobre nebojte sa 🙂 ja mam A1- a manzel A1+ 😝
Ahoj,
chcela som sa opytat,ci neviete niekto poradit,sice ma uistovali v porodnici,ze sa nepomylili,ale mala ma Arh+
Ja mam 0rh- a otec Arh-,vobec neviem,ako mohol vzniknut rh+ u malej a my mame krvne skupiny ako darcovia 100%
Docela by ma zaujimalo,ci je to fakt mozne,ja som mala zato,ze to neide,ale vraj aj take sa deje a ked to tu citam,tak asi hej,len je to divne. 🙂
Dakujem
Ďakujem moc za odpoveď 🙂
Už som si to preštudovala kde sa dalo a máš pravdu,možné to nieje,tak jediné,že sa zmýlili.
Rozhodne jej nechám ešte raz zistiť skupinu,respektive rh faktor 🙂
@candoni ahoj.My sme tiež obaja RH- a keď prišli s malou za mnou,že má RH-,tak som sa zasmiala,že RH+ by bol pre mna prušvih,pretože malá by nebola manželova.Doktorka ale povedala,že je to zriedkavé,ale nie nemožné.Jednoducho sa môže dvom ľuďom s RH- narodiť dieťa RH+.Hra prírody 🙂
@adriana1980 No neviem,tiez som bola prekvapena,ked za mnou dosli s protilatkami,lebo ich podla toho,co som sa docitala nepotrebujem,no uvidime,pre svoje uspokojenie jej asi necham este raz zistit krv,ci sa nezmylili 🙂
@katkarv k tej tabulke som sa prepracovala,je to docela jednoducha genetika,na to,ze je to pomerne zlozita veda 🙂
no uvidime,asi jej to necham urobit este raz,ze ta nasa varianta tam je ako nemozna... ale tak priroda je mozno mocnejsia...
baby mam otazku a vopred dakujem za kazdu radu ci odpoved.vo februari t.r.mi kratko po narodeni zomrela zdrava krasna dcerka.pocula som vsak vcera jednu zvlastnu vec a neviem ci je to pravda ale jednej kamaratke to povedali doktori v ke v saci ked porodila prve dietatko a to chlapceka aj to predcasne.proste vraj ze zeny ktore maju krv.skupinu 0pozitiv tak nemaju sancu vynosit pripadne porodit ako prve dietatko dcerku.ze je tam obrovske riziko potratu alebo ked sa aj narodi dievcatko tej zene tak zakratko zomrie.tak ja uz neviem..priatel ma tu istu krv.skupinu ako ja a vravj to co sa stalo nasej malej nesposobilo ze mame rovnake krv.skupiny kedze obaja mame neutraln u krv ako sa hovori..

@lea132 ja som na tom bola podobne s oboma drobcami. Prvé bolo ako tak v norme, ale sledované a druhé dieťatko na tom bolo horšie. Ja som myslím o tom už v nejakej diskusii tu na MK písala. Ale tiež mi o tom nikto predtým nepovedal, len v správe z pôrodnice som mala inkompatibilita krvných skupín.