icon

Kedy hlavička klesá do panvy pred pôrodom?

avatar
susik77
29. júl 2007

Ahojte, ako dlho pred porodom klesla hlavicka vasho miminka do panvy pred porodom? Ja uz pomaly zacinam 40.tyzden a este nic 😎 Stale je mala vysoko 😎 Ani ta zatka mi este neodisla...Moze to byt tesne pred porodom?

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 2. júl 2026 · 64 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Klesnutie hlavičky do panvy pred pôrodom je veľmi variabilné; časopis Mamina uvádza pri prvorodičkách približne 36. tt, no hlavička môže klesnúť aj tesne pred pôrodom alebo až v deň pôrodu.
  • Odtečenie plodovej vody často spôsobí posun hlavičky nižšie, pritom podľa videa o pôrode "prasknutie vaku vo veľkom" nastáva len u približne 20 % žien a zelenkavá (mekóniová) plodová voda vyžaduje okamžitú cestu do nemocnice.
  • Po 40. týždni tehotenstva sú bežné kontroly každé 2.–3. dni a v praxi sa zvyčajne pristúpi k vyvolaniu pôrodu, ak sa kontrakcie nedostavia do 24 hodín od odtečenia plodovej vody; ako domáce opatrenia ženy spomínajú fitloptu a teplé kúpele.


Najčastejšie otázky

Q: Kedy zvyčajne klesne hlavička do panvy u prvorodičiek?
A: Časopis Mamina uvádza, že pri prvorodičkách klesá hlavička približne okolo 36. týždňa tehotenstva, ale v praxi môže klesnúť aj oveľa neskôr alebo až v deň pôrodu.

Q: Čo robiť, keď odtečie plodová voda a hlavička nie je nízko?
A: Ak je plodová voda čistá, lekár často odporučí sledovanie a čakanie na kontrakcie; podľa videa o pôrode treba pri zelenkavej vode alebo veľkom prasknutí vaku okamžite ísť do nemocnice.

Q: Koľko času sa obyčajne čaká na spontánny pôrod po odtečení plodovej vody?
A: Podľa zmienok vo vlákne a videa o pôrode sa bežne čaká do 24 hodín; ak kontrakcie neprídu do 24 hodín, zvyčajne sa zvažuje vyvolanie pôrodu.

Q: Môže pôrod prebehnúť normálne, ak hlavička nezostúpila pred pôrodom?
A: V diskusii sú ženy, ktoré opisujú normálny vaginálny pôrod aj pri neskorom zostupe hlavičky, no existujú aj prípady, kde lekári intervenciu zvážili; rozhodnutie závisí na konkrétnej klinickej situácii.

Q: Pomáha fitlopta pri zostupe hlavičky a po pôrode pri uspávaní bábätka?
A: Viaceré ženy uviedli, že fitlopta im pomohla pri tlmení tlaku a pri “zosadaní” bábätka a že po pôrode ju používali na hojdanie a uspávanie novorodenca.

Q: Ako často sa kontroluje tehotná žena po prekročení termínu 40. tt?
A: V diskusii ženy uvádzajú, že po 40. týždni ich lekári často kontrolujú každé 2.–3. dni a sledujú známky začiatku pôrodu alebo potrebu intervenovať.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Klesnutie hlavičky do panvy je individuálne a môže nastať v rôznom čase, aj tesne pred pôrodom.
  • Po termíne 40. tt sú bežné kontroly každé 2.–3. dni a pri odtečení plodovej vody bez kontrakcií sa často zvažuje vyvolanie pôrodu.


Sporné názory

  • Niektoré ženy tvrdia, že hlavička môže zostať vysoko a napriek tomu prebehne normálny vaginálny pôrod; iné považujú pretrvávajúci vysoký postoj hlavičky za indikáciu na chirurgický zásah alebo urgentné riešenie.
  • Domáce metódy (fitlopta, teplé kúpele) sú pre niektoré ženy účinné pri podpore zostupu hlavičky, zatiaľ čo iné nepociťujú žiadny efekt.


Otvorené otázky

  • Ako často presne vedie neskoré klesnutie hlavičky u viacrodičiek k potrebe vyvolania pôrodu alebo cisárskeho rezu?
  • Aké domáce cvičenia alebo polohy sú najefektívnejšie na podporu zostupu hlavičky bez rizika?
  • Kedy presne treba ísť do nemocnice po odtečení plodovej vody v prípade slabého alebo pomalého odtoku?


Spomenuté značky a firmy

Mamina,Koník,Always

Spomenuté produkty a metódy

fitlopta,pesar,vyvolanie pôrodu (indukcia),monitorovanie (CTG/monitor),teplá vaňa,odtečenie plodovej vody (prasknutie vaku),zelenkavá plodová voda (mekónium),vložka,hemoroidálne čapíky,cisársky rez (CS)

Miesta a osoby

Praha

Strana
z3
avatar
vesi
29. júl 2007

nemusí to byť vôbec.mne malá vôbec neklesla a voda mi odišla v 39. týždni.

avatar
susik77
autor
29. júl 2007

vesi: tak asi je teda sanca, ze ked odtecie voda, tak mozem porodit 😎 Moja mama to tiez tak mala, tak hadam to bude pod. u mna 😎

avatar
vesi
29. júl 2007

držím ti palce, u mňa to bolo v podstate jedno, mala som rodiť cisárskym kôli iným problémom, ale keď odíde voda, tak drobec musí von 😀

avatar
susik77
autor
29. júl 2007

dik, dufam, ze nebudem 2 tyzdne prenasat 😎

avatar
lucinkag
29. júl 2007

Ahoj susik,
Ja mám termín deň po tebe, 5.8. a v piatok mi odišla zátka, ale nič iné prevratné sa nedeje. Bruško mi nekleslo, tak neviem...kedy to príde. Asi sa to ani nedá veľmi predpovedať. Budeš rodiť v Prahe?

avatar
susik77
autor
29. júl 2007

ahoj lucinka, ano, my sme tu uz 6 rokov a zostavame, ale nemame obcianstvo, takze mala bude mat slovenske, ale bude tu mat trv. pobyt. Ako sa mas?

avatar
rybka78
29. júl 2007

ahoj susik,
ja mam termin o dva dni. brusko vysoko a zatka mi tiez neodisla 😒 . malej sa jednoducho u mna paci. 😉

avatar
slucka
29. júl 2007

ahojki, ja mam zasa babatko od 32 tt velmi nizko, udrziavaju ma pesarom a v lahu 🙂 Ale chcem sa opytat, aj vam babatko v brusku niekedy poskakuje, ako keby sa mu stikutkalo?

avatar
katika1
29. júl 2007

aj ja mám bábätko veľmi nízko od 32tt, ale vôbec ma v ničom neudržiiavali.. len že mám málo chodiť a ležať s vyloženými nohami - to som nedodržiavala, nakoľko sa mi nedalo a krpec je stále v brušku a stále nízko 🙂

Slucka, ano môjmu malému sa veľmi často čká.. čká aj 3krát denne 😉

avatar
susik77
autor
29. júl 2007

katika, slucka: tak teraz v 38.tt uz ste za vodou 😉
ja som zvedava, kedy to praskne 😎 Dufam, ze nie niekde v meste na nakupoch 😀

avatar
katika1
29. júl 2007

susik však práve - a teraz sa mu ani nebude chcieť von 😀 ale ani mne by sa nechcelo, keby mi vždy dával niekto také dobroty 😀
A tiež mávam strach z toho, že mi voda praskne niekde v meste na ulici 😲

avatar
susik77
autor
29. júl 2007

katika: aj ja malu krmim samymi dobrotami 😀 aj seba 😀 -ked si predstavim, co vsetko najblizs. pol roka az rok nebudem moct pri kojeni 😎

avatar
katika1
29. júl 2007

veru susik.. to isté si vravím aj ja.. takže ešte do seba tlačím po čom mi srdce piští a užívam si to 😀

avatar
eva4444
29. júl 2007

mne poklesla uz v 34tt 😒 a maly sa narodil 40+4 😵
ale aspon ked mi odisla voda, bol uz dole a nemusela som sa bat 😅

avatar
lucinkag
29. júl 2007

Moje drobča tiež máva štikútku aj niekoľko krát za deň, najmä potom, ako zjem ovocie alebo niečo sladké 😉
Inak sa mám OK. Stále sa pozorujem a keď ma niekde pichne, hneď podozrievam začínajúci pôrod 😀

avatar
susik77
autor
29. júl 2007

baby a to vadi, ked odtecie voda a mala este nie je klesnuta?

avatar
susik77
autor
29. júl 2007

ja by som uz aj chcela, aby ma aspon niekde pichlo 😎

avatar
katika1
29. júl 2007

susik aj ja 😀

avatar
ellla
30. júl 2007

zdielam vase pocity dievcata. aj moj drobec je este vysoko, odchod zadky som nezaregistrovala, tak len cakam a cakam. a to ma moj doktor strasil, ze to bude skor...

aj vas tak bolia kosti? myslim panva a krize. ja sa rano ledva zvihnem z postele. mam pocit akoby som bola niekde na skripci a natahovali by ma 🙂

susik77 - ak ti praskne voda, tak dietatko sa ti iste posunie nizzie a porod sa rozbehne, lebo zacne hlavickou tlacit na branku. pri mojom prvom porode mi praskla voda az v porodnici, ale to si dobre pamatam, lebo az vtedy mi zacali tie "paradne" kontrakcie.

avatar
rybka78
30. júl 2007

kocky, teraz chceme, aby nas niekde zabolelo a potom budeme rady, ked nebudeme mat kontrakcie. 😀

inak neviete ako to je, ked babo nezostupi nizsie aj po odteceni plodovej vody? budu robit cisarsky?

avatar
susik77
autor
30. júl 2007

ella: tak mozno je to takto este lepsie, akokeby sme mali mat poslicky tyzden dopredu...To by som brala-keby mi praskla voda, nej. 2 hodiny kontrakcii a potom by sa mala narodila 😉
rybka: asi po odteceni zostupi, pretoze ta predna plod. voda je akoby taky vankus, tak ked tam uz nebude, tak ta hlavicka by mala ist dole, aspon myslim 😕
Baby, ako je to s tym ked odtecie plod. voda-nieco som pocula, ze za nej. podmienok by sme mali sa nechat odviezt sanitkou vo vodor. polohe do porodnice, kvoli pupoc. snure, ale neviem, kedy? 😕

avatar
slucka
30. júl 2007

Katika,tak si ma ukludnila, lebo som uz mala obavy ci je to cikutkanie OK 🙂 co sa tyka bolenia kosti, tak sa mi babo niekedy napne, ze mam pocit ako pri dobrej menstruacii, ale ked som bola na monitore a urobilo to, tak sa ziadna kontrakcia nezaznamenala

avatar
ellla
30. júl 2007

susik77 - ja mam poslicky uz asi 2 tyzdne aj monitor u doktora to zaznamenal, ale doktor povedal, ze zo nic neznamena. sestricka u doktora mi vravela, ze aj jej zacal porod odtecenim vody a podla nej su take porody rychlejsie, ale aj bolestivejsie. a tomu verim, ja som bola celkom rada, ze mi odtiekla cca 3 hod pred samotnym porodom, lebo tie bolesti za tie 3 hod - tak to bola sila ale pred tym sa to dalo v pohode zvladnut. ale kazdy porod je iny, tak sa to neda podla mna brat tak, ze to aj tak musi byt...

avatar
susik77
autor
31. júl 2007

baby, tak v noci som uz mala nejake tvrdnutie, ale este zabrala tepla voda, tak uvidime, mozno sa nieco rozbehne 😎 zajtra mam poradnu...

avatar
susik77
autor
31. júl 2007

slucka: nam PA na kurze hovorila, ze do porodnice by sme mali ist, ked sa miminku cka viac ako hodinu...

avatar
katmi
2. aug 2007

kamoska prenasala malu tyzden a pol.. potom jej nakoniec praskli plodovu vodu,a lekar sa zhrozil.. mala ju uplne zelenu..povedal,ze ak by tam mala bola este par hodin,tak jej zomrie v brusku.. mala nebola zostupena, sestricka s nou rodila tak,ze jej tlacila na brucho..mala sa potom zosunula..

avatar
katmi
2. aug 2007

ale to som vas nechcela strasit.. 🙂

avatar
ellla
2. aug 2007

dufam, ze toto je 1 pripad z 1000. 😒

avatar
susik77
autor
2. aug 2007

baby ale vsak ked nas budu sledovat po 40.tt kazdy 2.-3.den, tak by sa to nemalo sta...a ked sa nam neco nebude zdat, da sa hned ist do porodnice...tak hadam doktori vedia, co robia 😎

avatar
cipuska
5. aug 2007

susik, ja som prave pozerala video o porode a tam instruktorka hovorila, ze postup po prasknuti vaku a odteceni vody je asi takyto: sadnut si, zaznamenat cas, a zavoalt dr. Ak je voda, ktora ti odtiekla, alebo pomalicky odteka zelenkava, treba urobit to iste, okrem sadnutia - vtedy musis ist hned do nemocnice. A co sa tyka toho lahnutia, tam vraveli, ze pri lahu ti voda odtecie rychlejsie, pretoze babatko sa v takej polohe neposunie nizsie. Ak sedis, tak hlavicka vlastne upcha otvor a voda len pomalinky odteka, cize hlavicka babatka sluzi ako taka zatka. Ale vraj sa netreba bat ked ti voda odtecie a je cista, staci cakat na kontrakcie, len treba upozornit tvojho lekara, ze sa to blizi, aby bol pripraveny. Vacsinou ale ak nedostanes kontrakcie behom 24 hodin, tak ti porod vyvolaju. A tiez tam hovorili, ze voda odtecie "vo velkom" len 20% zenam, ostatnym pomalicky odteka, takze vlozka je napr. urcite dobry sposob ako sa chranit. 🙂

Strana
z3